S mírou kriminality v metropoli je spokojen málokterý Pražan. Má totiž třeba ve srovnání s Jihočechy až pětkrát větší šanci setkat se se zločinem. Podle statistických dat je nicméně v posledních letech kriminalita v Praze na sestupu. Například oproti roku 2005 policie loni zaznamenala v metropoli pokles o 8412 trestných činů, tedy asi o devět procent. Na druhé straně ovšem v Praze stagnuje celková objasněnost kriminality a pohybuje se pouze okolo dvaceti procent.

Slušné pozice

„Není to nijak odlišné od jiných evropských velkoměst. Praha v objasněnosti rozhodně není ve srovnání s evropskými velkoměsty mezi posledními,“ konstatoval zástupce pražského policejního ředitele pro trestní řízení plukovník Ivan Smékal. Podle něj to platí i pro srovnání metropole s jinými kraji.

Praha už nedrží smutný primát třeba v násilné kriminalitě. Některé kraje jsou na tom hůře, poznamenal. „Pokles by byl nižší, ale do statistiky se promítají i některé nové trestné činy. Například řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky,“ dodal.

Příčiny poklesu kriminality nelze hledat jen v tom, že se zvýšila úroveň práce policie.

Auta jsou lépe zapezpečená

Na poklesu krádeží aut se podílí fakt, že si majitelé motorová vozidla lépe zabezpečují proti krádežím elektronickým sledovacím systémem. „To je pravda. Pomohlo také to, že policie v posledních letech odhalila několik velkých organizovaných skupin zlodějů automobilů. Snížení krádeží aut napomohl také rostoucí počet hlídaných parkovišť a rozhodně i bezpečnostní kamerový systém. Ten má totiž kladný dopad na snižování i jiných druhů kriminality,“ zdůraznil Smékal.

Ve srovnání se zhruba stejně lidnatým Mnichovem má Praha rezervy a co dohánět. V Mnichově je ročně ukradeno na pět set aut, v české metropoli dvanáctkrát tolik.

Co lze zlepšit

„Bavili jsme se o tom s berlínskými kolegy. Mnichov označují za zvláštní i v Německu. Prý je to dáno bavorskou mentalitou,“ uvedl Smékal. Na poklesu krádeží aut se v Mnichově podílely i pojišťovny zvýhodněním těch, kteří auta vybavili elektronickým zabezpečovacím systémem, zmínil. „Bude třeba provést i některé legislativní změny a projednat mnichovské zkušenosti i s pojišťovnami,“ míní.

Bilanci spáchaných čtyřiceti vražd loni v Praze policisté nepovažují za zvýšenou. „I zde je sestupný trend. Před čtyřmi lety to bylo 48 vražd a před pěti 45. Bych byl nejraději, kdyby k vraždám nedocházelo. Spokojen však jsem už s tím, že se nám daří objasnit v průměru devět vražd z deseti,“ dodal Smékal.