Takto nízké statistiky vykazovala policie naposledy v roce 2010. Tehdy došlo v první polovině roku k šesti vraždám.

„Jak potvrzují poslední statistické údaje, kriminalita v metropoli pokračuje v klesajícím trendu. Méně trestných činů zaznamenali pražští policisté v prvním pololetí letošního roku téměř u všech sledovaných kategorií, včetně vražd. Těch meziročně ubylo o více než padesát procent," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Bude vražd i nadále ubývat?

Čím je současný pokles vražd v Praze způsobený, není jasné. „Je to trestná činnost, která vychází z okamžité příležitosti. U vražd bývají často pohnutky osobního charakteru," dodala Zoulová. Nelze proto podle ní ani předvídat, zda klesající trend bude u násilných trestných činů v metropoli pokračovat.

Podle psychologa Karla Humhala se může obecně u většího poklesu vražd jednat o signál, že se situace ve společnosti zlepšuje. „Teoreticky by to mohlo ukazovat na skutečnost, že se buď zlepšila prevence vražd, nebo se společnost dostala do fáze větší spokojenosti a většího klidu," uvedl.

Odborníci nevylučují, že se u pražského poklesu vražd může jednat o náhodný jev. Statistiku mohl podle Petra Zemana, výzkumníka z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, snížit například úbytek vícenásobných vražd.

Společenský vývoj a vraždy 

Nárůst či pokles vražd může ovlivňovat i společenský vývoj. „Tenze, která se v lidech hromadí kvůli sociálním a ekonomickým problémům, se může převést do vražedného činu," uvedl Zeman.

Takové případy se týkají hlavně oblastí Afriky a Asie, kde dochází k velkým společenským změnám. „V oblasti České republiky nebo Evropy se toto neděje," dodal.

V letošním roce se pražským kriminalistům zatím podařilo objasnit dvě vraždy. Samotné vyšetřování a následné trestné řízení probíhá zpravidla několik měsíců.

Pachatel odhalen ze dvou buněk 

Jedním z nejčastějších důkazů jsou v současnosti stopy DNA. Ty dnes dokáží policejní odborníci díky moderním technologiím jednodušeji analyzovat. „Dnes jsme schopni stanovit profil DNA ze dvou buněk lidského těla, pakliže je biologický materiál čistý," popsala Petra Srnková z kriminalistického ústavu.

Počet vražd v Praze. Infografika.

Čtěte také: V kauze vražedkyně ze Smíchova jsme pochybili, přiznali policisté