Novorozenecké oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči, kde se lékaři starali také o mediálně známého Vendelína Čtvrtka nalezeného v kontejneru, nyní bude moci zachránit více předčasně narozených miminek než doposud.

Odborníkům k tomu pomůže nový přístroj, takzvaný „ostrov života“. Ten krčská nemocnice získala díky financím z norských fondů a za tři měsíce zkušebního provozu pomohl už 150 novorozencům. Tím posledním je malá Patricie, která přišla na svět před šesti dny s porodní váhou 1500 gramů a v sedmém měsíci.

„Ročně pomůžeme asi 500 dětem s porodní váhou do 2000 gramů nebo narozených přem 37. týdnem. Z celkového počtu narozených dětí, je nedonošených kolem šesti, sedmi procent,“ řekl primář novorozeneckého oddělení Jan Janota s tím, že lékařům se nyní podaří zachránit i děti, které by dříve zemřeli.

O předčasně narozené děti se v Praze starají také v Ústavu pro matku a dítě v Podolí, v porodnici u Apolináře nebo v Motole.

Problémy jsou ale s financováním drahých přístrojů.

„Americké přísloví praví, že kdyby se mohl život koupit za peníze, chudí by nemohli žít a bohatí umřít. V případě dovybavování novorozeneckých odděleních přístroji ale o peníze jde. Největším přínosem je sice zkušený personál, ale záleží také na lékařské technice,“ uvedl ředitel krčské nemocnice Karel Filip.

Ostrov života je unikátní v tom, že funguje jako několik přístrojů dohromady: dítě v něm může být připojeno na umělou plicní ventilaci a slouží zároveň jako otevřené vyhřívací lůžko. Lékaři v něm v případě potřeby mohou i operovat.