Sousedské soužití má v některých domech v centru Prahy trhliny. „V domě máme jeden nebo dva byty, kde o víkendech bydlí opilí Dánové nebo Němci. V malém bytě jich je najednou třeba i 15. Spotřebovávají velké množství vody a popelnice jsou narvané," řekl právník Ivan Solil.

Některá evropská města už zavedla pro Airbnb omezení

Na březnovém jednání zastupitelstva tak Solil, který je tamním radním za ČSSD, popsal své zkušenosti s bydlením v domě, kde se některé byty pronajímají na pár dní, což umožňuje mimo jiné služba Airbnb. Příkladů, kdy se nájemníci některých bytů točí stejně jako apoštolové na orloji, je v centru metropole více.

Zatímco některá evropská města už zavedla pro fenomén Airbnb omezení, aby zabránila negativním vlivům, Praha k takovému kroku zatím nedospěla. Hlavní město v současnosti zpracovává přehled, jenž má přesně říci, kolik bytů se ve městě nabízí. Součástí dokumentu má být i vliv fenoménu krátkodobých pronájmů na cenu nájmů v metropoli.

Hrozí vyšší nájmy v centru města 

„Zmíněný způsob pronajímání je jeden z podstatných důvodů, proč rostou ceny bytů. Speciálně v centru," uvedl pražský zastupitel Matěj Stropnický (Zelení), který se problematikou zabývá. „Město také přichází o velké částky peněz za turistické poplatky, které Praha vybírá od návštěvníků, kteří jsou ubytováni v hotelích," doplnil Stropnický.

S ohledem na to, že loni navštívilo Prahu zhruba 7 milionů lidí, tak za poplatky mělo město vybrat přes 140 milionů korun. Proto kupříkladu v Amsterdamu zavedli pravidlo, že přes Airbnb lze pronajmout svůj příbytek na maximálně 60 dní za rok.

Omezení nelze udělat bez legislativní změny 

Jde o jeden ze způsobů, kterým by se česká metropole mohla inspirovat pro vlastní omezení služeb zprostředkovávajících krátkodobé pronájmy. Podle radního hlavního města a místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka (ČSSD) nelze omezení udělat bez legislativní změny. „Stejně, jako jsme si beze změny legislativy neporadili se segwayi, tak se bez toho neobejdeme ani v tomto ohledu," uvedl Hodek.

Spolu se stranickým kolegou Solilem představili nápad, aby o krátkodobých pronájmech rozhodovala v domě vždy tamní společenství vlastníků jednotek (SVJ). Zatím podle Solila platí, že aby SVJ odhlasovalo zákaz či omezení krátkodobých pronájmů, musí s tím souhlasit všichni včetně člověka, který svůj byt takto pronajímá.

Stačí jedna věta v zákoně 

Ten by si však při souhlasu zavřel vlastní zlatý důl, tudíž by byl nejspíš proti a úprava by neprošla. „Řešení je jednoduché. Stačí jedna věta v zákoně, jež stanoví kvorum pro přijetí podmínek vlastníky," řekl Solil. Vlastník zmíněného bytu by se tak dal přehlasovat.

Proti omezením v jiných zemích se už dříve postavila společnost Airbnb, podle které do měst dorazí více lidí, než kdyby museli bydlet jen v hotelích, z čehož pak má výhody i samotné město. Praha však krátkodobý pronájem chápe jako podnikání, které nesplňuje zákonné podmínky.

close Airbnb. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in