Zimní noclehárny zavřely své brányAž zase v prosinci se otevřou zimní noclehárny pro bezdomovce. Podle odhadů je využívá asi osmdesát procent z tisíce lidí bez domova. Podle meteorologů mají noční teploty o Velikonocích ještě klesat pod nulu, bezdomovci mohou využít celoroční noclehárny s 345 lůžky. Více čtěte ZDE.

Novela stavebních předpisů bude jednaRadní se tento týden rozhodli, že ukončí přípravu technické novely pražských stavebních předpisů a budou dál pokračovat jen v přípravě věcné novely. Dvojí novelizaci předpisů nepovažovalo za vhodnou ministerstvo pro místní rozvoj ani pracovní skupina magistrátu. Věcná novela by měla být dokončena na začátku příštího roku. Do té doby budou v metropoli dál platit obecné stavební předpisy.

Portál Prahy hledá nového správceDo října by mělo vedení Prahy vybrat nového dodavatele pro správce portálu Praha.eu a interního intranetu. Kvůli několikadennímu výpadku se aktuálně pražští radní rozhodli, že ještě do té doby prodlouží smlouvu se stávajícím správcem, firmou Corpus Solutions, které za tři měsíce zaplatí 1,8 milionu korun. Více čtěte ZDE.

Nemocnice otevřela nové odděleníNemocnice Na Františku se rozrostlo o nové prostory. Dva pokoje po třech postelích a sesterna jsou součástí nově otevřeného oddělení jednotné péče. To je určeno pacientům po drobných ortopedických zákrocích, jako jsou například artroskopie či operace šlach, a po malých chirurgických zákrocích. V prostorách nemocnice je lékařská péče už od 14. století. Od roku 1992 je instituce zřizována první městskou částí.

Poznávací vycházky pro žáky z Prahy 2S příchodem jara bude radnice Prahy 2 pokračovat v poznávacích vycházkách zábavné znalostní soutěže Klíč od Prahy 2, kterou druhá městská část začala pořádat pro žáky základních škol v roce 2012. První letošní vycházka se pod názvem Výprava za vinohradským poustevníkem uskuteční 15. dubna, další čtyři výpravy žáky zavedou k Botiči, do zahrady Ztracenka a Kateřinské zahrady a na Bastion Novoměstských hradeb. Žáci během každé zajímavé výpravy vyluští tematicky laděnou křížovku a vyplní pracovní listy. Soutěží se o symbolický putovní klíč od Prahy 2, který na závěr získá nejúspěšnější školní tým.

Na Smíchově svůj den oslaví RomovéPod záštitou starosty páté městské části Radka Klímy se ve středu 8. dubna od 17 hodin uskuteční oslava Mezinárodního dne Romů 
ve smíchovském Meet Factory. Letošní akce bude nová 
v tom, že romští studenti vyberou v anketě své hrdiny 
z řad starší generace, kteří svým životním příběhem 
a prací přispívají k boření zažitých stereotypů o Romech. Oslavy začnou prezentací romských a proromských neziskových organizací, pokračovat budou od 19 hodin slavnostním předáním studentských poct osobnostem a celý program uzavře afterparty 
s romskými muzikanty kolem 22. hodiny.

Starosta popřál k 65. výročí svatbyPoznali se jako studenti při své každodenní cestě vlakem do školy. Eva a Ladislav si hned padli do oka. Od té doby jsou spolu a minulý týden oslavili 65 let společného života. K takzvané kamenné svatbě jim přišel popřát také starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Na gratulaci manželům Polaneckým jsem se dlouho těšil. Popovídali jsme si o jejich životě a také o proměnách Holešovic. Zajímali se 
o všechny chystané či probíhající stavby v okolí i o to, jak se nám daří na radnici," řekl po setkání starosta městské části.

Na Okrouhlíku je už dobře uklizenoVíce jak stovka lidí v minulých dnech uklidilo chráněné území Okrouhlík. Spotřebovalo se kolem šesti set igelitových pytlů a bylo použito více než 120 párů pracovních rukavic. Radnice Prahy 8 se tak připojuje k připravované celonárodní akci Ukliďme Česko. Za bleskový úklid libeňská radnice děkuje příznivcům geocachingu a dětské judistické skupině. Geokešeři. Ti s velkým nadšením pořádají dvě podobné úklidové akce ročně. Městská část velice oceňuje aktivní přístup dobrovolníků, kterým není stav přírody na Praze 8 lhostejný. „Budeme i nadále dobrovolnické úklidy podporovat a chtěli bychom je do budoucna více systematizovat," řekl radní za životní prostředí Anna Kroutil.

Na Pašijový týden ve čtvrtek naposledyNa Pašijový týden a Velikonoce s ukázkami tradičních řemesel zve radnice Prahy 9 a Klub Lidové tvorby Praha do západní části Galerie 9, která trvá od 30. března do čtvrtka 2. dubna. Galerie tak představuje svou činnost zaměřenou na tradiční zvykoslovné předměty jarních svátků. Členky klubu proto ve čtvrtek naposled předvedou zajímavé řemeslné techniky, které byly dříve především obřadní součástí každého domova. Připraven je i prodej výrobků.

Satalice podporují výsadbu zeleněNový projekt Podpora výsadby zeleně, údržby parků a dětských hřišť zahájila městská část Praha-Satalice. Cílem je zlepšit estetický vzhled a vylepšit údržbu stávající zeleně. Místní žáci například vysází keře v ulici Za Školkou, pracovníci osadí kruhový objezd trvalkami, keře přibydou i v ulici k Radonicům. V ulici K Cihleně dosází višně a vyčistí také vodní nádrž v ulici K Rybníčku. Celkem bude úprava stát 160 tisíc korun. Obyvatelé Satalic si můžou také vybrat jednotlivé položky, na které můžou přispět.

Hostavický potok upraví pro povodněNovou podobu dostává aktuálně Hostavický potok mezi Dolními Počernicemi a Jahodnicí. Cílem je začlenit vodní tok do okolní zeleně a zvýšit tak ekologický, estetický a rekreační potenciál. Nejdříve vybudují širší sníženinu nazývaná berma, do které bude vymodelováno menší meandrující koryto Hostavického potoka.

Školka se v létě dočká zatepleníUž je to potvrzeno. Během letošních letních prázdnin dojde k zateplení střechy mateřské školy Rohožník na jednadvacáté městské části. Celá úprava má stát 3,6 milionů korun. 
S takovou částkou letos v lednu uspěla firma DKS ve výběrovém řízení. V březnu pak byla ještě uzavřena smlouva mezi Prahou 21 a Státním fondem životního prostředí ČR o poskytnutí podpory a bylo doručeno Rozhodnutí o poskytnutí dotace z ministerstva životního prostředí v hodnotě celkem 2,4 milionu korun.

Rybník v Čakovicích znovu napustíUž od úterý se znovu napouští zámecký rybník 
v Čakovicích. Podle síly průtoku bude napouštění trvat kolem tří týdnů. Loni v září byl rybník vypuštěn a vyloven, aby ho mohli pracovníci opravit.

Dobrá zpráva pro PražanyVe středu se otevřel program Nová zelená úsporám. Nabízí dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice. Poprvé po pěti letech bude zpřístupněn také pro pražské bytové domy. Žádosti začne Státní fond životního prostředí přijímat elektronicky od 15. května. Vyčerpat se může zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na bytové domy.

Číslo dne: 13Na Zelený čtvrtek si věřící připomínají Poslední večeři Páně, při níž se Ježíš loučil s dvanácti apoštoly a třináctého Jidáše označil za zrádce. Na důkaz smutku utichly všechny kostelní zvony a odlétly do Říma. Na vsích proto malí chlapci chodili s hrkačkami, aby Jidáše zaháněli.