Zkrášlení by se mělo dočkat místo u Seifertova pomníku u zastávky Lipanská, kde jsou nyní příkré schody, zeď a nevzhledné zábradlí. Místo toho architekti počítají pozvolnějšími schody a rovnou nájezdovou cestu pro kočárky. Oprava trati a proměna okolí by mohla začít už za tři roky.

O kompostárnu se postarají LesyNová kompostárna ve Slivenci zahájí provoz v druhé polovině letošního roku. Jejím provozovatelem se stanou Lesy hlavního města. Na pořízení potřebné techniky dostanou přes 20 milionu korun. Kapacita zařízení je cca pět tisíc tun bioodpadu ročně.

Město má novou přírodní památkuDvorecká stráň nedaleko sídla České televize nad Podolím bude novou přírodní památkou. Včera její vyhlášení schválili magistrátní radní. V lokalitě jsou vzácní živočichové a rostliny. Do 15 dnů by mělo vyjít vyhlášení v platnost. Od té doby nebude možné stavět či dělat terénní či jiné úpravy.

Suchdol konečně bude mít hřbitovMěstská část Praha Suchdol vyhlásila architektonickou soutěž na podobu zahrady se hřbitovem u kaple sv. Václava. Návrhy můžou zájemci posílat na podatelnu úřadu až do 26. září tohoto roku. Investice by podle zadavatele neměla překročit osm milionů korun bez DPH.

Ve Kbelích se otevře PralesNa severovýchodní části města vzniklo nové ekocentrum. Prales – Pražské lesní středisko zřídily Lesy hlavního města. Slavnostní otevření se uskuteční 31. května. Dopoledne bude věnované programům pro školy. Odpoledne se středisko otevře veřejnosti. Návštěvníky čeká program s environmentální tematikou, výtvarná díla či výběh s ovečkami. Zájemci si budou moct vyzkoušet například nástroj dendrofon nebo se můžou vydat po Cestě dřeva.

Kam za kulturou

Petr Vacek vaří polévkuHerec Petr Vacek se opět ocitne v roli kuchaře 18. května uvaří na náměstí Míru polévku, a to v rámci dobročinného bazaru. Jako každý rok jej pořádá nezisková organizace Letní dům letos v týdnu, kdy si zároveň připomínáme Mezinárodní den rodiny. „Pro mě je rodina to nejdůležitější, co člověk má. Navíc polévka, jako grunt, sdružuje i rodinu hereckou. Její společné vaření je u nás v Divadle Na Jezerce takový rituál," vypráví Vacek. I proto jej přímo na místě podpoří kolegové z Jezerky Jan Hrušínský, Miluše Šplechtová nebo Kristýna Hrušínská.

Praha znovu ožije hudbouMultižánrový festival Praha Žije Hudbou, jehož první ročník loni v květnu navštívilo 30 tisíc lidí, připravuje na druhý červnový týden nabitý program. Od čtvrtka 8. do soboty 10. června se na 5 hudebních pódiích a samostatné divadelní scéně představí na 200 umělců. Mezi hlavními hvězdami jsou Tomáš Klus, Vladimír Merta či Xavier Baumaxa (na snímku). Výrazně bude rozšířen i divadelní program, kterému dominují soubory Cirk la Putyka, Bratři v tricku nebo Petr Nikl.