Inspirace v Jižní Americe se autorům výstavy studentům mělnické zahradnické akademie přímo nabízela, nejen že se tu koná proslulý karneval, ale zároveň je Jižní Amerika rájem orchidejí, vyskytuje se jich tu asi 8500.

Školáci zpovídali pamětníkyŽáci základních škol proto letos znovu propojovali historii s příběhy skutečných lidí, a dali tak vzniknout dalšímu ročníku projektů Příběhy našich sousedů. Do letošního ročníku projektu se zapojilo devět žákovských týmů z osmi škol v Praze 10. Žáci se s mikrofonem či kamerou v ruce vždy vydali natočit svědectví pamětníků naší městské části, kteří vzpomínají na svůj život ve 20. století. Se zpracováním příběhů dětem pomáhali jejich učitelé i profesionální dokumentaristé. Závěrečná prezentace všech devíti příběhů pamětníků se uskuteční dnes od 16 hodin v Divadle Mana.

Zastupitelé kraje schválili založení turistické centrályPříspěvkovou organizaci zaměřenou na marketing, propagaci a koordinování cestovního ruchu odsouhlasili zastupitelé Středočeského kraje na včerejším zasedání. Organizace by měla také přilákat nové turisty. Sídlit bude v Husově ulici. V nejbližší době plánuje kraj vypsat výběrové řízení na ředitele či ředitelku této organizace. K vedoucímu pracovníkovi se pak přidá dalších šest zaměstnanců. Na celý projekt je v krajském rozpočtu vytyčeno patnáct milionů korun. S návrhem souhlasili i opoziční sociální demokraté. Vzniknout by měla také webová stránka a vydávat se budou i turistické karty. Důvodem vzniku celého projektu bylo například to, že v jiných krajích podobné organizace už dávno fungují, zatímco ve Středočeském kraji nic podobného nebylo. Inspirovat se krajští radní nechali například jižní Moravou.

Dopravní podnik odvezl víc lidí. A levnějiDvojnásobný důvod k tomu, aby se pochlubilo dosaženými úspěchy, našlo ve středu vedení pražského dopravního podniku (DPP). Jiří Štábl z centrály firmy informoval, že podle zaplaceného jízdného loni stoupl počet cestujících téměř o desetinu – meziroční nárůst dosahuje 9,56 procenta – a navíc se dařilo snižovat náklady. „Zejména v oblasti správní režie a obslužných činností," poznamenal s odkazem na účetní závěrku za rok 2016, kterou představenstvo společnosti schválilo v úterý. DPP hospodařil s účetním ziskem 1,836 miliardy korun.
Proti předloňsku jezdila pražská veřejná doprava jezdila loni více, ale levněji: náklady na ujetý kilometr se podařilo snížit o 2,47 Kč. „Jsem rád, že se povedlo snížit cenu vozokilometru," komentoval výsledky náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek (ČSSD). Generální ředitel DPP Martin Gillar navíc slibuje, že trend snižování provozních nákladů bude pokračovat. „Při současném zachování kvality přepravy cestujících," zdůraznil šéf DPP. Na tom trvá i Dolínek: úspory se musí hledat jinde, než v kvalitě přepravy či podmínkách pro zaměstnance.

Krajské nemocnice by měly vystupovat společněNa zasedání krajských zastupitelů se velmi živě řešilo také téma hospodaření pěti krajských nemocnic. Padala i slova typu holding. Konečnou koncepci by kraj měl představit už na příštím zasedání. Podle krajského zastupitele Martina Kupky to bude zastřešující organizace. Její právní forma ale jasná ještě není. „Chceme dát najevo jednotu v postupu ve všech pěti krajských nemocnic," uvedl. Společně chtějí tedy vystupovat vůči zdravotním pojišťovnám a dodavatelům léků i zdravotního materiálu. Na všech zmíněných položkách by se tak podle něj dalo díky tomu ušetřit a vyjednat mnohem lepší podmínky pro jednotlivá zdravotnická zařízení. „Například společný nákup by měl vygenerovat nižší ceny, ale úhrada by šla od jednotlivých nemocnic," vysvětlil. Lze ale udělat paušální řešení pro pět různých nemocnic, když každá z nich má jiný problém? „Určitě to nepůjde ve všem, proto musíme vytipovat oblasti, kde to bude mít pozitivní efekt," doplnil Kupka. Akutní a vážné problémy s hospodařením mají především kladenská a mladoboleslavská nemocnice. „Chceme peníze kraje soustředit tak, aby se dalo ve všech těch nemocnicích investovat, protože máloco se vyvíjí tak rychle, jako je právě medicína," dodal Kupka.

Kam za kulturou

Stouni v kinechV jediném dni uvidíme v našich kinech unikátní celovečerní dokument ze zákulisí i koncertů slavné rockové kapely nazvaný Rolling Stones: Olé olé olé. Snímek, který promítne 16. března stovka vybraných českých kin, přibližuje rušné i komorní chvíle zachycující členy kapely během turné napříč Jižní Amerikou, po přestávce pokračuje film Paula Dugdalea záznamem největšího koncertu v dějinách, v Havaně.

Czech Design má novinkuO ceny Czech Grand Design se letos utká 116 projektů. Přibyly dvě novinky: Ilustrátor roku a nová tvář výstavy, která bude ve formě festivalu. Návštěvníci si mohou prohlédnout finálové práce, zúčastnit se workshopů s designéry, přednášek nebo dětských dílen. Slavnostní udílení cen se koná 21. března.

Miloš Urban, fotící literátZávěrka aneb Ztížená možnost happy-endu, to je nový román spisovatele Miloše Urbana. Milostná novela vypráví mimo jiné o prokletí doby, kdy každý může být fotografem a udělat alespoň jednu skvělou fotku. Důležitá je hlavně motivace. Pro hrdinu knihy, Matěje Runda, je to Věra, půvabná mladá žena, v níž dokáže mladý muž objevit skrytou krásu. Kniha, kterou právě vydalo Argo, je ilustrovaná autorovými fotografiemi.

Čtěte také: Podporu Tibeťanům vyjádří i pití jejich čaje