Po dokončení celé stavby v příštím roce bude nádraží Praha - Hostivař další bezbariérovou vlakovou stanicí v Praze. Už nyní je nástupiště ve stejné výšce jako podlaha ve vlacích CityElefant, díky čemuž se usnadní nástup osob se sníženou mobilitou.

Karolinum ukazuje novinářské snímkyNejlepší reportérské fotografie nabízí k prohlédnutí výstava letošního ročníku soutěže World Press Photo, která se nachází ve výstavní síni Karolina. Nejlepší fotografií se stal snímek Jon and Alex zachycující dva gaye v milostném objetí. Snímek vznikl v Rusku, konkrétně v Petrohradu, kde se homosexuálové potýkají s tlakem veřejnosti. V Praze se výstava koná popatnácté. Novinkou letošního ročníku je kategorie dlouhodobých projektů, která se poprvé v historii nevěnuje pouze událostem předešlého roku. Fotografové tak museli do soutěže zaslat i série fotografií, které pořídili za poslední tři roky.

U svaté Ludmily bude jarmarkNáměstí Míru bude už podevatenácté místem, kde se uskuteční Jarmark u Ludmily. Akci uspořádá ve čtvrtek 17. září Diakonie Českobratrské církve evangelické a cílem je představit lidem činnost sociálních služeb a neziskových organizací působících v této sociálně zdravotní oblasti. Na náměstí bude výstava výrobků klientů z neziskových organizací a na lidi čekají hudební představení.

Kanceláře proměnili zase zpátky na bytyNových 27 bytů v pražské Táborské ulici vzniklo z bývalých kanceláří čtvrté městské části. Ve čtyřech domech vedle historické Nuselské radnice sídlil úřad od padesátých let 20. století, kdy byly byty přeměněny na kanceláře. Nyní se tyto domy vrací svému původnímu účelu. „Vrátit činžovním domům, dočasně přeměněným na kanceláře, jejich původní účel považuji za zásadní klad celé akce," uvedl zástupce starosty Zdeněk Kovářík. Rekonstrukce trvala od loňského května do půlky letošního srpna. Její součástí byla úprava tepelného zdroje historické budovy Nuselské radnice a městskou část stála téměř 109 milionů korun.

Lidé mohou upozornit na rizikové přechodyRadnice sedmé městské části připravuje mapu rizikových přechodů, která by měla sloužit jako podklad pro jednání s hlavním městem a Technickou správou komunikací. Cílem projektu je zjistit, na které přechody je potřeba se v nejbližší době zaměřit a zvýšit jejich bezpečnost. Obyvatelé sedmičky se mohou také zapojit a přispět svými podněty, když je pošlou na email: prechody@praha7.cz.

Osmička zateplila další budovuPracovníci občanského sdružení Fokus Praha se dočkali zateplení své budovy. Nově zrekonstruovanou budovu v Dolákově ulici předala řediteli občanského sdružení Janu Votavovi místostarostka Prahy Alena Borhyová. Zateplení a výměnu oken financovala osmá městská část ze svého rozpočtu a dotací Evropské Unie. Nižší energetická spotřeba by měla ročně na nákladech ušetřit 380 tisíc korun. „Úspory energie neznamenají jenom nižší provozní náklady, ale promítnou se také na snížení emisí skleníkových plynů a látek znečišťujících ovzduší," dodala radní pro životní prostředí Anna Kroutil.

Majitelům psů nabízí dvanáctka očkováníI v letošním roce organizuje odbor životního prostředí a dopravy městské části Praha 12 očkování psů proti vzteklině. V úterý 22. září mohou přijít majitelé psů do Točné na náměstí A. Pecáka do budovy vedle služebny městské policie, a to mezi 15. a 16. hodinou. V úterý mohou navštívit také hasičskou zbrojnici v Cholupicích od půl páté do půl šesté v podvečer. A ve čtvrtek 24. září mohou přijít do Komořanské ulice číslo 37 v Modřanech od 17 do 18 hodin.

Baroko ukážou v Dolních ChabrechSeznámení s nejrůznějšími aspekty života v barokní době slibuje návštěvníkům akce Baroko na okraji Prahy. Návštěvníci si zde od minulé soboty mohou prohlížet detaily barokních staveb z okolí Chaber, ukázku oltáře chaberského kostela, či selskou jizbu. Výstava, kterou mohou zájemci navštívit v barokním Knorově statku, potrvá do 11. října. Otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Akci pořádá Občanské sdružení na ochranu památek v Dolních Chabrech.

Praha odešle nové znění stavebních předpisů
Praha pošle ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) ještě v úterý odpoledne nové znění pražských stavebních předpisů (PSP). Novou verzi stavebních předpisů nechala vypracovat primátorka Adriana Krnáčová (ANO), původně je měl v gesci její náměstek Matěj Stropnický (SZ), tomu je ale nechala odebrat. Rozpoutalo to krizi v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). „Stavební předpisy považuji za jeden ze tří klíčových prvků pro regulaci výstavby a přirozený rozvoj hlavního města," uvedla Krnáčová. Předložený text podle ní odstraňuje zásadní nedostatky, které ministerstvo městu vytýkalo, například špatně řešené požadavky na proslunění a osvětlení a chybějící notifikaci Evropskou komisí.

Bubny mohou mít pozastavený územní plánO pozastavení pořizování změny územního plánu pro bývalé nádraží Bubny budou v úterý rozhodovat pražští radní. Reagují tak na bourání dříve památkově chráněných budov. Náměstek primátorky Matěj Stropnický tento krok avizoval minulý týden poté, co majitel pozemků začal budovy bourat. Na území je nyní stavební uzávěra, kterou měla zrušit právě změna územního plánu. Podle důvodové zprávy k návrhu usnesení byly před zahájením prací na podkladové studii ke změně územního plánu dohodnuty základní principy revitalizace území. Investorem je realitní skupina Orco Property Group.

V Úvalech a Říčanech se zlepší doručováníVedení města Úval se v září setkalo s ředitelem pro doručování České pošty panem Rastislavem Chomou, a to kvůli stížnostem na doručování. Ředitel přiznal, že situace v Depu Říčany, pod které Úvaly spadají, je velmi špatná a v současné době přijímají opatření pro její nápravu. Součástí je i nabrání nových doručovatelek a Česká pošta vyvine maximální snahu, aby zůstaly a neodcházely. Výrazné zlepšení mají Úvalané očekávat v druhé polovině září a do listopadu by měla být situace v pořádku. Pokud lidé zaznamenají problém, mohou se obrátit e-mailem na vedení Úval.

Obyvatele Čelákovic čeká změna názvu ulicNa začátku října se změní duplicitní názvy deseti ulic v Čelákovicích. Názvy pochází z šedesátých let, kdy ještě Sedlčánky, Císařská Kuchyně a Záluží nepatřily pod Čelákovice. Asi 250 obyvatel a šedesát podnikatelů nyní čeká kompletní výměna dokladů. Proto úřady rozšíří pracovní dobu i na pátek. Změnu už vedení města řeší od začátku roku. Problém byl nejen v katastru, ale potýkali se s ním i záchranáři, policisté a hasiči, které mohlo stejné označení mást.

Dobrá zpráva pro PražanyV pražském Divadle pod Palmovkou se po více než dvou letech začne v říjnu konečně znovu hrát. Při povodních v červnu 2013 zaplavila suterény voda a zničila technologické zázemí, část rekvizit i dekorací. Rekonstrukce přišla hlavní město Praha jakožto zřizovatele na 36 milionů korun. Provoz zahájí 2. října premiéra černé grotesky Johna Hodge s názvem Spolupracovníci.

Číslo dne: 55Pětapadesát let je na hudební scéně populární zpěvačka Eva Pilarová. Toto jubileum oslaví 29. října velkým koncertem v pražské Lucerně, kde ji doprovodí Petr Sovič a jeho Golden Big Band Prague. Speciálním hostem bude Karel Gott, vystoupí také i Vojtěch Dyk nebo Matěj Ruppert. Více čtěte ZDE.