Na trzích si mohou lidé koupit kupříkladu domácí marmelády, čokolády, ručně malované hrníčky a další české výrobky. Na Hradčanech je v rámci trhů i doprovodný program.

Zazní díla Jakuba Jana RybyKe 200. výročí úmrtí skladatele a západočeského kantora Jakuba Jana Ryby zazní v Emauzském klášteře 8. dubna od 19 hodin Jarní koncert s programem sestaveným z jeho děl. V novodobé premiéře zazní v emauzském Chrámu P. Marie a sv. Jeronýma Stabat Mater, kterou Ryba zkomponoval v roce 1805. Účinkuje Emauzský sbor a orchestr pod taktovkou Tomáše Čechala. Ryba zemřel 8. dubna 1815 nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem, kde působil. Jako nejpravděpodobnější příčina úmrtí se uvádí sebevražda.

Na přednášku do Zličínské knihovnyZličínská knihovna pod patronací tamní radnice pořádá přednášku s promítáním Po dně staré řeky ve středu 15. dubna od 17 hodin. Zájemcům po nutné rezervaci u knihovnice tak zajímavě přiblíží svět, který se skrývá pod vodní hladinou několika rozlehlých přehradních jezer. Přednáška zároveň uvede interaktivní procházku po proudu Vltavy. A to od jejího soutoku s Otavou u středověkého hradu Zvíkov až ke známým svatojánským proudům. Přednášejícím bude David Vondrášek, vstup na přednášku je zdarma.

V Šáreckém údolí začala oprava silniceTechnická správa komunikací (TSK) zahájila rekonstrukci vozovky ulice V Šáreckém údolí. Ukončení opravy je plánováno na 5. července. Jde o silnici o délce 450 metrů, kde pracovníci odstraní současnou konstrukci silnice a následně ji obnoví. Nový kryt vozovky je navržený z asfaltových vrstev, které budou po obou stranách lemovány kamennými obrubníky. Dále budou kompletně upraveny krajnice a opěrné zídky. Celá rekonstrukce silnice TSK rozdělí do dvou úseků.

Sedmička se připojí k úklidu nepořádkuSedmá městská část se zapojila do akce Ukliďme Česko. Radní v čele se starostou Janem Čižinským proto budou spolu s dalšími dobrovolníky uklízet místa, kde se dlouhodobě vrství nepořádek. Akce je naplánována na sobotu 18. dubna, sraz mají zájemci v 9 hodin na Strossmayerově náměstí. Zatím je vytipováno několik míst na území městské části: nábřeží před Holešovickou tržnicí, chodník z Vltavské k nádraží Bubny a okolí železniční zastávky Praha-Holešovice.

Opilý řidič zničil dětské hřištěPředstavitelé radnice v Horních Počernicích museli uzavřít polovinu hřiště až do úplné opravy hracích prvků. Na vině je opilý řidič, který v minulých dnech zmíněné dětské hřiště svou bezohlednou jízdou výrazně poničil. Navíc poté, než ho zadržela policejní hlídka, ještě narazil do stromu v parku u divadla. Bezprostřední následky opilecké jízdy jsou podle hornopočernické radnice na dětském hřišti už odstraněny. Uplynulý prodloužený víkend ve znamení velikonočních svátků opět prokázal, že mnozí řidiči stále neberou v úvahu, že auto je jistý druh zbraně.

Desítka nebude zvyšovat nájemŽivnostníci v desáté městské části mají důvod k radosti. Tamní vedení radnice v minulých dnech rozhodlo, že drobným podnikatelům nehodlá zvyšovat nájem z nebytových prostor, které jsou v majetku městské části. Obce mají ze zákona možnost zvýšit nájemné podle inflace. Ta v roce 2014 dosáhla 0,4 procenta, o které by radní mohli nájemné zvýšit. Zvýšení nájmu by ovšem mohlo přispět i k opaku. Už nyní radnice eviduje zvýšený počet výpovědí z nájmu a žádostí o snížení nájemného. Valorizace by situaci ještě zhoršila.

Chodov se mění, Růže už zmizelaDostavba obchodního centra Chodov dospěla do třetí fáze. Až do poloviny května budou pracovníci budovat krytou rampu. Demolice obchodního domu Růže pokračuje podle harmonogramu a za měsíc by měla být dokončena. Potom se otevře náhradní cesta přes pasáž hypermarketu, která nahradí spojnici metra a ulice U Kunratického lesa. Vedení Prahy 11 je otevřeno k řešení problémů kolem dostavby, ale zatím je s komunikací s investorem spokojeno. Lidé také mohou navštívit kancelář investora nad stanicí metra Chodov.

Strom musí k zemiOdbor životního prostředí radnice Prahy 11 musel v minulých dnech rozhodnout o pokácení trnovníku bílého (akát), rostoucího v parku U Chodovské vodní tvrze. Důvodem zásahu je velmi zhoršený zdravotní stav stromu, výrazný a stále pokračující náklon kmene nad cestu parku a výskyt dutiny na bázi kmene se znaky hniloby.

V mateřské škole přibudou nové třídyŠkolka v budoucnu pojme více dětí. Starosta Prahy 15 Milan Wenzl totiž uspěl při vyjednáváním na magistrátu hlavního města. U vedení Prahy vyjednal dotace ve výši sedmnácti milionů korun. Peníze mají být využity na dostavbu dalších tříd v mateřské školce Bolevecká v Horních Měcholupech. Starosta sliboval sehnání peněz na rozšíření kapacity mateřinky už na dřívějším zasedání zastupitelstva patnácté městské části.

Kontejnery už fungujíRadotínská radnice v minulých dnech uvedla do provozu všechny podzemní velkoobjemové kontejnery umístěné v městské části a plně tak nahrazují stávající povrchové kontejnery. Pod zemí jsou nyní „popelnice" na pěti místech - tři stanoviště mají sestavy pro papír, sklo a plast. Radnice získala část finančních prostředků v rámci 58. výzvy operačního programu Životní prostředí.

Zkontroluji Institut plánování a rozvojeRadní Prahy chtějí zkontrolovat hospodaření Institutu plánování a rozvoje (IPR). Od ředitele Petra Hlaváčka budou chtít předložit podrobnou informaci o rozpočtu IPR na letošní rok. Institut by měl městu předložit podrobnější zprávu o svém hospodaření nejen v letošním roce, ale i o hospodaření v letech 2013 a 2014. Rozpracováno má být hospodaření jednotlivých sekcí instituce, takzvaných kanceláří a oddělení, a jejich jednotlivých činnosti. V roce 2014 Praha poskytla IPR neinvestiční příspěvek asi 293 milionů korun. Na letošek má IPR rozpočet asi 300 milionů. IPR má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Více čtěte ZDE.

Dobrá zpráva pro sportovceGalavečer bojových sportů bude k vidění dne v pátek dubna od 18 hodin v aréně Sparta Podvinný mlýn, ve Vysočanech. Česká sportovní špička nastoupí proti bojovníkům z Francie, Slovenska, Běloruska a Maďarska. V hlavním zápase proběhne souboj o mezinárodní titul. V předzápasech dostane příležitost mládí. Utkají se bojovníci z Čech proti slovenským, v akci lze uvidět i box mladých žen.

Číslo dne: 13Pravidelná jarní akce Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna pořádá radnice Prahy 13. Koná se ve čtvrtek 16. dubna od 13 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích. K vidění bude nejen policejní, hasičská či záchranářská technika s ukázkou činnosti bezpečnostních složek.