Na rozdíl od Amsterodamu a Říma, kde lidé nastražené luxusní kolo ukradli do hodiny, vydržel nestřežený bicykl v ulicích Prahy dokonce celé tři hodiny. Kolo u Obecního domu si přišlo několik lidí ohmatat. Bicyklu nejspíše pomohlo, že chvíli opodál stála městská policie. Autoři vše natočili skrytou kamerou.

Výzkumníci vyvinuli navigační systém pro slepéMalé zařízení na bílé holi a chytrý telefon. Nový navigační systém z dílny pražského ČVUT pomůže nevidomým v orientaci v prostoru. Novinku včera představil ředitel projektu Jiří Chod. Člověk s omezenou zrakovou schopností se pomocí telefonu spojí s navigačním centrem, které získá kamerový obraz a pomůže člověku s orientací. Na běžných trasách by podle tvůrců mohli člověka orientovat rodinní příslušníci, jinde profesionální centra. Sériově by se mělo zařízení začít vyrábět zhruba za půl roku. Výzkumníci už připravují další vylepšení. „Rádi bychom také vyvinuli brýle ve spojení s handsfree, aby nevidomí nemuseli nosit telefon na krku," uvedl Chod.

Čestné občanství získají Červená, Kolíbal a FeničFilmař Fero Fenič, operní pěvkyně Soňa Červená a výtvarník Stanislav Kolíbal. Tyto tři osobnosti získají od vedení města čestné občanství. Ve čtvrtek o tom rozhodli zastupitelé. „Všichni tři svým dílem velmi podstatně přispěli k propagaci našeho města ve světě a toto ocenění je jednou z možností, jak jim za to poděkovat," uvedla primátorka Adriana Krnáčová. Výtvarník Stanislav Kolíbal patří k významným představitelům českého konceptuálního umění. Pěvkyně Soňa Červená má za sebou přes 2000 vystoupení ve 112 operních rolích. Režisér, producent a scénárista František Fero Fenič založil v roce 1993 FebioFest.

Zastupitelé debatovali o interpelacích pro starostyDlouhá debata doprovázela návrh o interpelacích starostů. Pražští zastupitelé se ve čtvrtek nemohli shodnout, zda by starostové jednotlivých městských částí měli mít v jednacím řádu pevný čas pro své připomínky. Starostům ho nakonec neuznali a rozhodnutí posunuli. Pevný čas je při jednáních zastupitelstva vyhrazen pro občany a zastupitele samotné. Odpůrci návrhu proto argumentovali tím, že mohou starostové mluvit z pozice občanů. „Návrh znamená další krok k tomu, aby se z Prahy stala federace městských částí," uvedl zastupitel za piráty Mikuláš Ferjenčík. Stejné právo by prý mohli pražští zastupitelé vyžadovat na jednáních městských částí. Návrh, o kterém se nakonec nerozhodovalo, nejprve projedná výbor pro legislativu.

Panenky zachrání život tisícovce dětíTři čtvrtě milionu korun přispěli lidé v charitativní aukci panenek na dobročinné účely. Organizace UNICEF za vybrané peníze naočkuje 1213 dětí proti smrtelným nemocem. Benefiční akci Adoptuj panenku a zachráníš dítě podpořilo 25 známých osobností a organizací. Každý z nich vyrobil podle střihu UNICEFu panenku, které vymyslel jméno a celý rodný list. Za nejvyšší částky se letos vydražily panenky Nadace Generali (182 tisíc korun), Liběny Rochové (55 tisíc korun) a Josefa a Jáji Dvořákových (50 tisíc korun). Více se dočtete ZDE.

Francouzskou přehlídku vyhrály u diváků Naše ženyV divácké ceně končící pražské části Festivalu francouzského filmu vyhrál film Naše ženy. Čeští filmoví novináři vybrali do této soutěže devět titulů z filmů dosud nezakoupených pro český trh, u publika bodoval nejvíc právě snímek režiséra Richarda Berryho, který se zamýšlí nad tím, kam až člověk má či může zajít, chce-li chránit přítele. Do distribuce půjdou i snímky Malý princ, Tři vzpomínky nebo Rodina k pronájmu.

Co pod stromeček? DivadloDivadla ABC a Rokoko i letos nabízejí nabitý vánoční program. Chybět nebude tradiční představení České Vánoce s trhy neziskových organizací nebo jedinečná oslava silvestra s ohňostrojem. Skvělým dárkem může být Exkluzivní skupina předplatného obsahující vstupenky na stále vyprodané představení Vím, že víš, že vím… se Simonou Stašovou a Michalem Dlouhým v hlavních rolích. Více najdete ZDE.

Lucerna zve do země klokanůRodinná dramata, love story i oceněný seriál Kód. To je namátkou výběr z programu Australského filmového festivalu Aussie Film Fest, který začal ve čtvrtek v pražské Lucerně. Mix 24 filmů z exotického kontinentu nabídne filmy nejnovější i starší, celovečerní i krátké, hrané, dokumentární i animované. Hlavní část programu tvoří celovečerní filmy, mj. zahajovací snímek Poslední taxi do Darwinu a Dcera - čerstvé novinky, které do Prahy přicestují krátce po své mezinárodní premiéře v Benátkách a Torontu. Jednou z exkluzivit programu je uvedení televizního seriálu Kód, který v lednu získal cenu za nejlepší TV drama roku 2014 a který je napínavou podívanou z exotické Austrálie. Festival doprovází výstava velkoformátových fotografií Úchvatná australská příroda ve spolupráci s Tourism Australia. V rámci festivalu se uskuteční i přednáška Prezentace australské kinematografie.

Na jedničce ocenili dárce krvePadesát devět dobrovolných dárců krve bylo na začátku týdne oceněno za svou činnost. V Michnově paláci, kde se ocenění konalo, dostali drobné dárky a medaile profesora Jana Jánského, který objevil, že jsou čtyři základní krevní skupiny. Bronzové medaile za 10 odběrů obdrželo 29 dobrovolných dárců, patnáctka dárců nově vlastní stříbrné medaile za 20 odběrů a zlatou medailí se za 40 odběrů může pochlubit dalších 15 dobrovolných dárců Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1.

Kino Aero uctí Woodyho AllenaVšechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Tak se jmenuje přehlídka jeho vybraných snímků, kterou na počest jeho 80. narozenin nabídne od úterý 1. prosince pražské kino Aero. Od 20.30 hodin uvede Allenův zřejmě nejslavnější film Annie Hallová se čtyřmi Oscary.

Koná se přehlídka středních školPřibližně 150 vystavovatelů představí široké veřejnosti, a zejména pak zájemcům o studium na střední škole, svoji nabídku studijních i učebních oborů. Do soboty 28. listopadu se totiž v Kongresovém centru koná 20. ročník přehlídky a nabídky oborů vzdělání pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis s mottem „Zvolím si srdcem". Výstava je zaměřena na střední školy všech druhů, od gymnázií po školy speciální. Nechybí ani vyšší odborné školy. Návštěvníci zde naleznou také expozice vybraných cechů a oborových organizací a vybraná řemesla si mohou vyzkoušet na jednoduchém úkolu. Pro veřejnost je připravena také soutěž, která vychází z motivu letošního roku - technického vzdělávání.

Čárový kód v Národním technickém muzeuLetos uplynulo třicet let od prvního načtení standardního čárového kódu EAN v československém maloobchodě. Připomíná to výstavka v Národním technickém muzeu v Praze. Čárové kódy, které se musely vytisknout a na každý výrobek ručně nalepit, se nejprve používaly v obchodním domě v Ostravě. Standard pro označování spotřebního zboží vznikl před 40 lety v USA.

Ulice Primátorská bude bezpečnějšíObyvatelé a návštěvníci ulic Primátorská a Ve Vrchu v Horní Libni se dočkají bezpečnější komunikace. Vedení osmé městské části se kvůli častým dopravním nehodám na křižovatce mezi zmíněnými ulicemi rozhodlo, že místo osadí dopravním značením a nainstaluje citybloky a balisety. Zaměstnanci odboru dopravy tak chtějí řidiče přimět k větší opatrnosti při řízení, hlavně při zhoršené viditelnosti. Chodníky v obou ulicích budou navíc bezbariérové.

Hasiči z Dubče zvou na sobotní plesSbor a jednotka dobrovolných hasičů Dubeč uspořádá v sobotu 28. listopadu svůj každoroční tradiční hasičský ples. Zváni jsou všichni dubečští i ti ostatní, kteří se chtějí pobavit a dobře si zatančit. Akce se koná od 19 hodin v dubečském Špejcharu, k tanci a poslechu zahraje skupina Kdo má čas. Vstupenka stojí 150 korun, v případě zájmu je možné ji zakoupit v předprodeji.

Sousedé budou řešit umístění posilovnyV rámci sousedského setkání v Praze 14 se bude diskutovat o možném umístění workoutového hřiště ve čtvrti Jahodnice, které se nachází na území městské části. Setkání s odborníky a zástupci radnice se uskuteční ve středu 2. prosince od 17 hodin v Sousedském centru Jahodnice v Baštýřské ulici. Kdokoli bude mít zájem, může na místě vyjádřit svůj názor. Zároveň se uskuteční ukázka workoutu, což je cvičení, při kterém nejsou třeba činky. K posilování se používají různé hrazdy, na kterých člověk posiluje s váhou vlastního těla.

Dobrá zpráva: Řád srdceVážení čtenáři Pražského deníku, v pátečním tištěném vydání na straně 8 zahajujeme další díl pátrání po lidech, kteří mají srdce na správném místě. Projekt Řád srdce dnes startujeme úvodním představováním jednotlivých kandidátů na toto ocenění. Pokračovat v představování kandidátů budeme i v následujících dnech. Zároveň začínáme zveřejňovat hlasovací kupon, kde můžete dát hlas tomu, koho považujete za nejvhodnějšího adepta na zisk ocenění Řád srdce.

Číslo dne: 1Roční výročí ve funkci primátorky hlavního města ve čtvrtek oslavila Adriana Krnáčová. Za tu dobu se musela vypořádat nejenom se současným rozpadem koalice, ale i s problémy uvnitř hnutí ANO. Potýkala se také s opencard, tunelovým komplexem Blanka či stavebními předpisy.