VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: V Praze letí motýlci, mají i obchod

Praha - Správný gentleman si přece motýlka uváže vždy sám. První dílna a obchod s originálními vázanými motýlky z tvůrčího týmu Krispol Store byla otevřena v Praze. Jedním z majitelů je motýlkář Kristián Polívka. Přál by si, aby se lidé motýlků nebáli a měli je ve skříni ve stejném zastoupení jako kravaty.

4.3.2015
SDÍLEJ:

Motýlkář z tvůrčího týmu Krispol Store Kristián Polívka.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Pražskou zahradu opustí starý stromDo konce března zmizí javor mléč z Františkánské zahrady v centru města. Strom rostoucí poblíž vchodu od polikliniky je starý a zároveň pomalu ničen dřevokaznou houbou. Kromě hniloby uvnitř kmene, napadla choroba i větve koruny. Ta ztrácí rovnováhu a ohrožuje tím své okolí. Nová dřevina zde místo něj nepřibude. Už tam totiž jedna roste. Až javor zmizí, bude mít více místa k růstu už turecké listí, čemuž starý javor doposud bránil. Celkem se má během měsíce pokácet na první městské části patnáct stromů. I u nich je důvodem špatný stav.

Stavbaři opraví Ludvíkovo křídlo na HraděRozsáhlé opravy Ludvíkova křídla Starého královského paláce pražského hradu by měly začít v polovině dubna. Za odhadovanou cenu 16,5 milionu korun se plně obnoví vnější plášť včetně oken. Konečná cena vzejde až z vypsané veřejné zakázky. Oprava Ludvíkova křídla je jednou ze čtyř letošních velkých oprav. Zrekonstruují se vnější fasády od Jeleního příkopu, Jízdárna na Pohořelci a investovat se bude i do katedrály svatého Víta. Celkem jsou pro letošek naplánovány opravy asi za 292 milionů korun.

Na jedničce se brzy budou kácet stromyV březnu plánuje radnice Prahy 1 z bezpečnostních důvodů kácet stromy například na dětském hřišti U Haštala nebo na Alšově nábřeží. Plánují se rovněž pokácet nebezpečné dřeviny i ve Vrchlického sadech či Františkánské zahradě. Nová výsadba je podle radnice samozřejmostí.

Výstava opět budí velkou pozornostStarostka Prahy 2 Jana Černochová zahájila v Základní škole Slovenská výstavu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Zájem veřejnosti na sebe nenechal dlouho čekat, zrovna tak jako vloni. Žáci školy, jejich rodiče a příbuzní se tak mohou z informačních panelů a unikátních fotografiích dozvědět řadu zajímavostí o málo známé historii Vinohrad a pohnutém osudu zdejších židovských rodin či těch, kteří byli za Židy označeni. Nyní výstava pořádaná radnicí ve spolupráci s pražským židovským muzeem zahájila pouť po vinohradských školách - první školou byla na začátku letošního roku Základní škola Kladská.

Vinohradskou třídu čeká rekonstrukceRadnice Prahy 3 spolu s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracovává koncepční studii, která poslouží jako podklad pro budoucí revitalizaci Vinohradské ulice. Ta je nejen hlavní dopravní tepnou protínající zmíněnou městkou část, ale zároveň představuje v otázce bydlení i tak zvanou dobrou adresu. Koncepční studie tak napomůže ke koordinaci jednotlivých investičních záměrů tak, aby realizované zásahy odpovídaly významu ulice a reagovaly na současné potřeby obyvatel města.

Iniciativa Klinika si převzala klíče od objektuPrázdný objekt bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na Žižkově má nového nájemníka. Je jím Iniciativa Klinika, která ještě nedávno budovu nelegálně obsadila. Iniciativa totiž zvítězila ve výběrovém řízení. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ji squatterům na rok propůjčil. Podle iniciativy oživovací práce už začaly, nadšené brigádníky uvítají i v sobotu od desíti dopoledne a následně celý víkend. V objektu vznikne iniciativou proklamované sociální centrum.

Radnice má nového tajemníkaKoncem února nastoupil na Úřad městské části Praha 7 nový tajemník. Na základě výsledku otevřeného výběrového řízení se jím stal Miroslav Vacek. Jeho nominaci následně schválil i magistrát. Zodpovědný je za chod úřadu, dohlíží na provoz státní správy a řídí činnost a plnění úkolů všech odborů. Miroslav Vacek původně působil v energetice, následně krátce pracoval v textilním průmyslu a od roku 1987 působil na různých vedoucích pozicích ve zdravotnictví.

Povídání o odboji v době komunismuO odbojové skupině Vladivoje Tomka, která se v 50. letech vzepřela komunistickému režimu, se bude diskutovat v úterý 10. března od 17.30 hodin v Cukrárně Alchymista v Praze 7. Vzpomínat a vyprávět své příběhy přijdou pamětníci Ladislav Tonar a Ivo Klempíř. Sezením pak bude provázet historik Petr Blažek. Protože většina členů skupiny byla ovlivněna ideály skautingu, celou akci pořádá 45. středisko Junáka Silmaril. Vladivoj Tomek se svými přáteli ze skautského oddílu a z gymnázia na Letné šířil po roce 1948 protirežimní kampaň a částečně uskutečnil několik sabotážních akcí.

Osmička vyhlásila hazardu stopkuRadnice Prahy 8 požádá magistrát o změnu vyhlášky stanovující místa a čas, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Jinými slovy chce, aby na celém území Prahy 8 bylo zakázáno provozování výherních automatů. „Jedná se o historický okamžik. Stačila jen změna zastupitelů, aby se Praha 8 dočkala nulové tolerance hazardu," uvedl zástupce starosty Matěj Fichtner.

Poradna pro seniory plná dobrotKaždá cesta začíná prvním krokem, je název přednášky o zdravém stravování pořádaná radnicí Prahy 9. Tématem přednášky je jak ozdravit jídelníček v seniorském věku a co je například slzovka obecná. Setkání s odbornými lektory se koná ve čtvrtek 12. března od 14. hod. v sídle radnice Sokolovská 14, 2. patro nové budovy. Nebude údajně chybět ani malá kulinářská ochutnávka.

Na jedenáctce řeší spornou stavbuNa počátku dubna chce starosta Prahy 11 Jiří Štyler svolat veřejné jednání k projektu Milíčov Lesní. Uvádí to v otevřeném dopise, který odeslal společnosti Skanska. V něm zmiňuje osobní zklamání z jejího nezodpovědného přístupu. „Od roku 2012 staví podle našeho přesvědčení společnost Skanska v rozporu se zákonem, protože bez platné výjimky nedovoleně ruší kriticky a silně ohrožené živočichy, kteří jsou chráněni i na pozemcích Skanska," píše Štyler. Rada jedenácté městské části už dříve žádala okamžité zastavení výstavby.

Městské autobusy do Koutů nepojedouRopid zatím upustil od záměru protáhnout autobusovou linku 139 v Komořanech k novostavbám Modřanský Háj. Podle radní Lenky Vedralové na tom má podíl i únorová diskuze s občany. Při ní se dokonce lidé smáli představě, že se mezi domy vyhýbají dvě velká auta. „Protože tato silnice patří městské části, musela by její opravy také platit," řekla. Současnou zastávku mají obyvatelé Modřanského Háje několik set metrů. Tvrzení, že by prodloužení autobusové linky v budoucnu mohlo vést ke zdražení nových bytů v této lokalitě, investor popřel.

Chystá se velký jarní výlov rybníkaVelký počernický rybník vydá 26. března své bohatství. Český rybářský svaz spolu s tamní radnicí chystá na avizovaný den jarní výlov. Ten bude podle radnice spojen se vzdělávací akcí, při které se děti a školní mládež seznámí s rybničním hospodářstvím, s druhy ryb a vodního ptactva, s technikou rybolovu a s dalšími tématy souvisejícími s přírodou a životním prostředím. Vedení radnice doufá, že právě 26. března se počasí náležitě vydaří. Důvod k obavám je zřejmý - v loňském podzimu totiž špatné počasí výlov překazilo. Náhradní termín pro tyto případy je 2. duben.

Radnice hledá mimina na přivítáníPřestože tradiční vítání občánků na jedenadvacáté městské části se uskuteční až v dubnu, už nyní hledá vedení města novorozence, které by za měsíc přivítala. Dřív bylo hledání snazší, neboť měla radnice možnost využít informace z registru ke kontaktování rodičů. Přijetím zákona o základních registrech však tuto možnost vedení Prahy 21 ztratilo. Rodiče dětí, které se narodily od začátku července do konce roku, se tak musí sami k obřadu přihlásit. A to do 17. března.

Jazznění představí alternativu i klasikuFestival jazzové hudby v Kaštanu s poetickým názvem Jazznění představí od 26. do 28. března české i mezinárodní projekty a na své si přijdou milovníci klasičtějšího jazzu i příznivci žánrových přesahů a experimentů. Zahrají kapely 4STEP, Kvintesence Quartet, Török-Slavík-Křišťan Trio, NOCZ, Tomáš Hobzek Quartet, NextPhase nebo Markéta Zdeňková Kvartet.

Studenti DAMU tvořili divadelní hruDramatickou soutěž o nejlepší krátkou divadelní hru na téma Ferdinand Vaněk dnes vyhlásila na podzim loňského roku Václav Havel Library Foundation v New Yorku ve spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění v Praze. Do anonymní soutěže se mohl přihlásit kterýkoli student DAMU s původní divadelní hrou, která nebyla do vyhlášení výsledků inscenována.

Dobrá zpráva pro knihomolyJarní velký knižní čtvrtek by mohl udělat velkou radost milovníkům nejen knižních novinek. Uskuteční se dne 19. března v Praze a v různých knihkupectvích rozhodně nebudou chybět ani někteří přední tuzemští autoři. Například Městská knihovna plánuje autorské čtení.

Číslo dne: 800Osm set milionů investuje Vysoká škola chemicko-technologická do vybavení pro studenty, což je v rámci veřejného školství výjimečná záležitost.

Autor: Redakce

4.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Potraviny v popelnici. Ilustrační foto.

Jídla v odpadcích ubude. Řetězce povinně pošlou neprodejné potraviny na charitu

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT