Pozor! Brick Republic, v níž je dosud kolem 300 objektů, se neustále rozrůstá o kostky vybrané od jeho návštěvníků. Navštívit zemi lze na Výstavišti v Letňanech, kde sídlí, a to až do 7. července. Ve dnech 1. a 2. června bude vstup pro malé návštěvníky v doprovodu dospělé osoby zdarma v rámci mezinárodního dne dětí.

Během jediného dne se koupelí přiotrávilo pět lidíOsvěžit se v horkém dni domácí koupelí může být i životu nebezpečné. Alespoň tam, kde se k ohřevu vody používá plyn. Karmy se mohou změnit v zabijáky, jestliže nejsou dobře odváděny spaliny. To se v parnech někdy stává a pak hrozí otravy oxidem uhelnatým (CO). Jen během pondělka záchranáři odváželi do nemocnic pět intoxikovaných pacientů. Varujícím příznakem je, když se při po-užívání plynového spotřebiče začne šířit náhlá únava postihující všechny přítomné. Samotný kysličník, který vytěsňuje z krve kyslík, není vidět ani cítit. Jednou z pondělních pacientek byla 49letá žena, jíž přivolala sanitku dcera s tím, že se mamince se doma udělalo nevolno a bolí ji hlava. Při příjezdu na místo se záchranářům aktivoval hlásič CO, jímž jsou vybaveni všichni členové výjezdových skupin. Okamžitě proto začali větrat a pacientku odvezli do Nemocnice Na Homolce.

Stromovkou čeká koseníMýtus, že Pražané nemusí vzít kosu do ruky, vyvrátí akce, která se koná tento pátek ve Stromovce. Proběhne zde totiž veřejné kosení plácku kousek od Šlechtovky. Ruku k dílu může přiložit každý, ovšem pozor, už začátek akce je první zátěžovou zkouškou startuje již v 5:30. Po práci, která nebude trvat déle než čtyři hodiny, přijde zasloužená odměna v podobě snídaně v trávě a kávy z Cukrárny Alchymista. Zájemci se mohou do práce zapojit už dnes, kdy se budou připravovat nástroje k sečení. To je naplánované na 15. hodinu na dvorku Studia Alta nedaleko Stromovky. Vlastní kosy jsou vítany.

Jarolím dostal omluvenky, do reprezentace povolal náhradníkyOmluvenky, změny a potíže s logistikou. Karel Jarolím před nadcházejícím srazem fotbalové reprezentace rozhodně neodpočívá. V úterý musel sáhnout do nominace: kvůli zdravotním potížím se omluvil Josef Šural, nepřijede ani později oslovený Martin Fillo. Kouč národního týmu proto dodatečně povolal čtveřici dalších hráčů: obránce Jakuba Jugase a Ondřeje Čelůstku, záložníka Petra Mareše a ofenzivní křídlo Tomáše Přikryla. „Chceme mít jistotu a určitou kádrovou rezervu," řekl manažer reprezentačního týmu Jaromír Šeterle. Češi nejprve v pondělí vyzvou Belgii, po této přípravě pojedou na kvalifikaci do Norska (sobota 10. června).

Letná hostí finále Poháru PrahyNejvyšší fotbalové soutěže už za sebou mají poslední kola, ale na pražské úrovni je stále ještě o co hrát. Do konce pražského přeboru chybí ještě tři kola, ale co je hlavní, dnes je na programu finále pražského poháru Teskahor cup, do kterého se kvalifikovaly týmy Třeboradic a Střešovic. Favorit je jasný. Třeboradice hrají nejvyšší pražskou soutěž a atakují nejvyšší příčku. O tu bojují i Střešovice, ale o patro níž, v 1. A třídě. „Všichni se těšíme. Abychom se do finále dostali, absolvovali jsme těžké zápasy," přiznává střešovický trenér Pavel Gregor. „Po dvou finálových prohrách už bychom do třetice rádi konečně vyhráli," dodává třeboradický kouč Jiří Tesař. Vítěz dostane pozvánku do předkola nového ročníku MOL cupu.

Kam za kulturou

Děti, čtete?Čtení není nuda, ale báječné dobrodružství hlásá osmý ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete?, který se uskuteční od 1. do 2. června na několika místech v Praze. Festival pořádaný nakladatelstvím Meander si klade za cíl rozvoj dětského čtenářství, kreativity i fantazie a skládá se z autorských čtení, besed i tvořivých dílen s českými ilustrátory. Letošním hlavním hostem bude nizozemská spisovatelka Karina Schaapmanová, autorka světového bestselleru Dům myšek. Vstup na festival je zdarma.

Petr Zuska se loučí i knihouNa autogramiádu své knihy Trio pro jednoho zve dnes choreograf, tanečník a umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska. Reprezentativní barevná publikace (Grada Publishing) není souborem odborných studií, ale otevřeným portrétem výjimečné osobnosti završující 15 let v Národním divadle. Akce se koná od 17 hodin v Paláci Neoluxor.

Návrat beat festuV prosinci před padesáti lety se uskutečnil v pražské Lucerně 1. Československý beatový festival. „Po padesáti letech se do Lucerny vracíme, abychom si atmosféru tehdejších festivalů připomněli za účasti kapel, které na zmíněných festivalech hrály," říká organizátor akce Ivan Rössler. Ve Velkém sále Lucerny se tak 17. prosince od 17 hodin setkáme s kapelami Energit, George and Beatovens, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & ETC…, Prúdy, Lešek Semelka a S.L.S., Synkopy 61 a The Primitives Group. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro.