„O těchto koších se jen dlouho mluvilo, a protože si myslím, že je potřeba, aby lidé viděli koš v praxi, rozhodl jsem se konat na vlastní pěst a několik košů jsem si pronajal jako fyzická osoba," vysvětlil místostarosta Prahy 1 Richard Bureš. V brzké době by se měly proto další koše objevit i v dalších částech centra města.

Nemocnice pořádá zábavné odpoledneV sobotu 6. června uspořádá Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze zábavné odpoledne pro děti, které začíná ve dvě hodiny odpoledne na Petříně. Děti se mohou těšit na pohádku, kterou zahrají herci Divadla z praku, ukázku jízdní policie, vystoupení Českého červeného kříže, oblíbeného klauna, balónky, dětské soutěže a chybět nebude samozřejmě malování na obličej s tetováním. Městští policisté přivezou skákací hrad, policejní motorku, speciální vozidlo bombardier a HZS hlavního města Prahy moderní techniku. Děti navštíví i skauti. Akce se koná i za deště.

Trhy se znovu přesunují z náplavkyFarmářské trhy, které se každou sobotu konají na náplavce Rašínova nábřeží, pro tento víkend změní své místo. V sobotu 6. června se znovu, stejně jako minulý týden, přesunou na holešovické Výstaviště za hlavní modrou bránou. Jestli si tedy chtějí fanoušci sezonních produktů od českých pěstitelů obvykle prodávajících na nábřeží něco koupit, musí vyrazit na druhý břeh Vltavy. Tam na ně čekají domácí sýry, pečivo, uzeniny a další potraviny.

Starostce vadí hluk na Jana ŽelivskéhoRadnice pražské trojky řeší situaci ohledně nadměrného hluku v ulici Jana Želivského. Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) dopisem oslovila pražskou hygienickou stanici, která by podle ní neměla prodloužit výjimku, umožňující Technické správě komunikací do konce roku 2017 překračovat v ulici hygienické limity hluku. Radnice vnímá dopravní zátěž v ulici jako dlouhodobě neudržitelnou. „Podobný přístup k našim občanům mi připadá nejen necitlivý vůči jejich potřebám, ale až ignorující jejich životní práva. Na něčem takovém se odmítáme podílet," uvedla starostka s tím, že míra hluku na mnoha místech překračuje hranici doporučenou Světovou zdravotnickou organizací a přímo tak ohrožuje zdraví obyvatel.

Praha 3 obnovuje park Židovské peceTřetí městská část vyčistila jižní svah navazující na park Židovské pece od stavebního odpadu a vysadila na místě nové dřeviny. Úpravy jsou součástí projektu, který probíhá od listopadu 2014 a má za úkol zkrášlit okolí parku. Náklady revitalizace ve výši zhruba milion a půl spolufinancuje Státní fond životního prostředí a ministerstvo životního prostředí.

Na Vítkově vystaví fotografie KynclaV pátek 5. června otevře Národní muzeum výstavu fotografií disidenta Ivana Kyncla v památníku na Vítkově. Bude obsahovat téměř 200 unikátních snímků z jeho pozůstalosti, která je uložena v archivu Výzkumného ústavu pro Východní Evropu na Univerzitě v Brémách. Instalována byla už v Německu a v Brně. Výstava s podtitulem Rebel s kamerou bude přístupna do 20. července. Ivan Kyncl na svých snímcích přibližoval pravdivé příběhy lidí a zachycoval skutečnou atmosféru doby, čímž provokoval komunistický režim.

Na Malvazinkách bude táborák i bazarObčanský spolek Přátelé Malvazinek pořádá v sobotu 6. června od 13 hodin dětský den pro celé rodiny. Akce se uskuteční v parku Na pláni. Připravené budou soutěže o ceny v disciplínách jako sport, výtvarné dílny nebo přírodověda. Pořadatelé rozdělají táborák s opékáním špekáčků a zajistí hudbu. Konat se bude i dobročinný bazar, jehož výtěžek bude věnován na aktivitu Vycházková trasa Farkáň - Malvazinky. Lidé si mohou přinést i domácí pohoštění.

Kvůli nákaze děti nejedou do přírodyBakterie ve vodě způsobily, že děti z Dejvic a Bubenče nemohou jet na školu v přírodě. Ze zákona nesmí dva týdny před odjezdem přijít do kontaktu s epidemií. V zasažené oblasti je 37 škol a školek. Za zrušení akce ale školám hrozí storno poplatky. Ředitel ZŠ Bílá tedy poslal stížnost na Pražské vodovody a kanalizace. Více čtěte ZDE.

Odškodnění požaduje dva tisíce obyvatelCelkem 2166 žádostí obdržely Pražské vodovody a kanalizace na odškodnění kvůli kontaminované vodě v šesté městské části. K pojišťovně jich už odeslali 299, které proplatila ve výši osm set tisíc korun. Od samotné PVK ještě žádost neobdrželi. Lidé, kteří žádají o pětitisícové odškodnění, musí předložit několik dokumentů. Uznávají lékařskou zprávu s datem ošetření od 23. do 29. května a nebo výpis ze zdravotní karty od praktického lékaře. Pokud mají lidé účtenku z lékárny, proplatí pojišťovna navíc i léky nebo případně regulační poplatky. Více čtěte ZDE.

Děti se připraví na bezpečné prázdninyVe čtvrtek 4. června dopoledne se v Letenských sadech uskutečnil 9. ročník celopražské zábavně-preventivní akce Bezpečné prázdniny. Projektu, zaměřeného na nástrahy a nebezpečí, jimž mohou být děti vystaveny během prázdninového období, se letos zúčastnilo kolem 1500 dětí z osmi pražských městských částí. „Smyslem akce bylo připravit děti na rizika, která jim v tomto období hrozí," prohlásil zástupce starosty Městské části Praha 7 Ondřej Mirovský.

Na Proseku zazní tóny barokaV pondělí 8. června odstartuje na Praze 9 hudební festival Devětkrát s devítkou. Akci zahájí varhanní koncert výběru z díla J. S. Bacha v podání Josefa Kšici. Návštěvníci si kompozice barokního mistra budou moci poslechnout od 18 hodin v kostele sv. Václava na Proseku, vstup je zdarma. Sérii devíti koncertů, z nichž poslední proběhne 20. září, organizuje občanské sdružení Iuventa a zaštiťuje starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS).

Hašek chce vrátit epopej do KrumlovaHejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) minulý týden uvedl, že Slovanská epopej od Alfonse Muchy by se měla vrátit do Moravského Krumlova. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ve středu řekla, že je ochotna o jejím osudu jednat, ale musí ji hejtman oslovit a dojednat si s ní schůzku jako první. Více čtěte ZDE.

Dobrá zpráva pro osmičkuDíky iniciativě občanů a místních aktivistů bylo zjištěno, že v parku, kterému místní říkají Farky, byla budována černá stavba. Jedná se o cennou lokalitu z hlediska ochrany přírody, kde stavět nelze. Povolení k stavbě tu žádný subjekt nedostane. I tak tu ale vzniká příjezdová cesta. Magistrát i Praha 8 budou usilovat o odstranění stavby a potrestání viníků.

Číslo dne: 20První pražský maraton odstartoval přesně na den před 20 lety na Václavském náměstí legendární běžec Emil Zátopek. Účastnil se ho necelý tisíc běžců. Za deset let už to byly čtyři tisíce a letos v květnu, tedy téměř o dvacet let později, na trať vystartovalo deset tisíc závodníků.