Křišťál pro Světlušku získal 200 tisíc korunPředáním šeku na částku 232 148 korun byl v tomto týdnu slavnostně ukončen dobročinný projekt Křišťál pro Světlušku. Sbírku spojenou s akcí Václavské Vánoce uspořádala Městská část Praha 1 a Sdružení Nového Města pražského. V jednom ze stánků na Václavském náměstí byly od listopadu do ledna prodávány vánoční ozdoby, které vyráběli z křišťálu klienti Pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního střediska pro nevidomé Dědina. Veškerý výtěžek z prodeje 2 641 kusů originálních vánočních ozdob putoval do sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška.

Kino ukáže dětem nejhezčí pohádkyPražské kino Ponrepo, jež sídlí v Bartolomějské ulici, připravilo pro děti pásmo pohádek. Vybrány do něj byly podle organizátorů nejhezčí kusy, které vznikly ještě v dobách Československa. Malí diváci se mohou těšit na dobrodružství lva, kočky či strašáka. Po zhlédnutí celé projekce, která by měla trvat nanejvýš hodinu, čeká na nejmenší návštěvníky výtvarná dílna. Při ní budou děti tvořit pod dohledem zkušených animátorek.

Starostka dostala od vnitra pumuVýstava k výročí únorového náletu spojeneckého letectva na Prahu má obrovskou návštěvnost, sděluje Jana Černochová, starostka radnice Prahy 2. Podle starostky je součástí výstavy i letecká puma věnovaná ministerstvem vnitra. „Každopádně máme v úmyslu vydat sborník vzpomínek tehdejších pamětníků. Těch příběhů je požehnaně," doplnila Jana Černochová. Zároveň si posteskla, že se do uspořádání výstavy nezapojil pražský magistrát. „Nicméně mě velký zájem veřejnosti těší a je dokumentován mnoha podpisy v pamětní knize. Exponát letecké pumy po konci výstavy umístíme v bunkru Folimanka jako součást tamní expozice," uzavřela starostka Jana Černochová.

Řidiče čeká omezení na Spořilovské uliciPouze jedním pruhem budou jezdit kvůli výstavbě protihlukové stěny řidiči ve Spořilovské ulici. K omezení v úseku mezi Chodovskou a Hlavní dojde od pondělí 2. března do 27. března. Město rovněž chystá výběrové řízení na opravu několika ulic v Hloubětíně. „Důvodem jsou stavební práce na rozšíření komunikace a příprava pro umístění protihlukové stěny," uvedla mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. Objížďka povede ulicemi Severní I, Hlavní, Na Chodovci, a po Spořilovské na Jižní spojku.

Závody v plavání? Pro otužilce jen v ziměMistrovství České republiky v zimním plavání se uskuteční tuto sobotu v nevyhřívaném venkovním bazénu Plaveckého stadiónu Podolí. Třetí ročník šampionátu pro odolnější plavce uspořádal 1. plavecký klub otužilců Praha. Soutěž je pořádána také jako rámcový závod Českého poháru v zimním plavání. Přihlášeno je aktuálně asi sto třicet plavců. Účastníci si zaplavou prsa ve vodě o teplotě kolem 8 stupňů Celsia na tratích 750, 500, 250 a 100 metrů.

Čtyřka chce snížit provozní náklady školČtvrtá městská část odsouhlasila poskytnutí dotace na snižování energetické náročnosti další školy. Na zateplení Základní školy Plamínkové poskytnou pět procent všech nákladů, které činí 7,5 milionu korun. Součástí projektu je zateplení obvodových stěn, střech a podhledů. Praha 4 díky evropským fondům získala na podobné projekty už několik desítek milionů korun, které využila právě na snížení energetické náročnosti.

Smíchovské kašny na jednom místěVýstavu pod názvem Kašny a fontány Prahy 5 přestaví městská část v malé galerii v prostorách radnice ve Štefánikově ulici na Smíchově. Slavnostní zahájení proběhne 2. března od 17 hodin, od následujícího dne až do konce března pak bude výstava přístupná vždy od 13 do 18 hodin. Jejím autorem je Pavel Dvořák, který zmapoval dochované kašny a fontány ve veřejném prostoru páté městské části. Návštěvník si je bude moci na mnoha fotografiích prohlédnout od nejstarších po ty moderní a rovněž se také dočte něco o jejich dlouhé historii.

Jednání o trati na letiště vyvolalo bouři nevoleOpozice z ČSSD, ODS a KSČM na čtvrtečním jednání zastupitelstva Prahy 6 ostře kritizovala vedení radnice kvůli údajné dohodě s ministerstvem dopravy na podobě trati na Letiště Václava Havla, která má vést městskou částí po povrchu. Nelíbí se jim, že k dohodě došlo bez jednání se zastupitelstvem a místními občany. Že by ale byla dohoda definitivní, odmítá místostarostka pro dopravu Petra Kolínská (SZ). „My jsme na jednání žádné stanovisko Prahy 6 nedeklarovali, jen jsme přišli říct, že chceme projekt odblokovat a jednat, aby se posunul," prohlásila.

Jalovce na Kulaťáku nahradí nové keřeŘada občanů Prahy 6 se v posledních dnech jistě divila, že v samém centru městské části poblíž Vítězného náměstí zmizely desítky jalovců čínských, které zde už řadu let rostly. Kácení provedla Technická správa komunikací a povolení ji k tomu dala radnice. Důvodem byly časté stížnosti lidí, že husté keře slouží bezdomovcům jako toalety a hromadí se zde odpadky a nepořádek. Místo však prázdné dlouho nezůstane, neboť bude do tří měsíců osázeno dvěma sty novými keři, které budou pro tento prostor vhodnější, například půjde o mandloně nízké, vajgélie nebo tavolníky nízké.

Místo náměstíčka vznikne zahradaZahrada Mateřské školy Nad Kazankou a radnicí městské části Troja dostane novou podobu. „Nemáme náměstíčko, tak vytvoříme zahradu, aby se mohli obyvatelé Troji kde scházet," sdělil Tomáš Drdácký, zástupce starosty. Tato zahrada je podle Drdáckého veřejným prostorem, kudy denně procházejí návštěvníci úřadu a rodiče s dětmi, které chodí do zdejší školky. Nová podoba zahrady tak mimo jiné umožní trávení volného času.

V Satalicích využijí statek pro senioryStarostka městské části Praha - Satalice Milada Voborská řešila s radní magistrátu Irenou Ropkovou další možnosti financování rekonstrukce areálu statku a jeho využití v sociální oblasti. Pro vedení Prahy je spíše než samotné zřízení domů pro seniory, nákladné následné financování jejich provozu. V případě statku se nabízejí i varianty čerpání dotací, kterých chce městská část využít, aby nezatěžovali magistrátní rozpočet. Dotace můžou pomoci s rekultivací pozemků či opravou budov, aby mohli sloužit obyvatelům Satanic.

Divadelní ochotníci se sjedou do ChaberTradiční a již třetí ročník ochotnických divadel uspořádá dne 5. března radnice Dolních Chaber. „Svá představení uvedou soubory z celé České republiky a pevně věřím, že to bude zase přímo paráda," těší se starosta Miroslav Malina. Jeho radost z nastávajícího festivalu je prý o to větší, neboť chaberští obyvatelé tvoří krom jiných návštěvníků nejpočetnější publikum. „Náš domácí soubor nikdy nezklamal a na zájmu obyvatel je to rovněž tradičně pokaždé znát," poznamenal Miroslav Malina.

Číslo dne: 50 000Návštěvnické rekordy trhá výstava Hrady a zámky objevované a opěvované. Cestu do Jízdárny Pražského hradu si do dnešního dne našlo již padesát tisíc lidí. Expozice Památkového ústavu, která představuje významné památky a umělecká díla z českých hradů a zámků, tak s největší pravděpodobností překoná druhou nejnavštěvovanější výstavní akci loňského roku, a sice Chagall - Reynek, kterou ve Valdštejnské jízdárně zhlédlo více než padesát šest tisíc lidí. Bezkonkurenčně nejoblíbenějším výstavním projektem však byla putovní expozice amerického filmového režiséra Tima Burtona v Galerii hlavního města Prahy. Od března do srpna 2014 ji vidělo přes sto tisíc fanoušků jeho tvorby.