Naděje už například omezila dobu pro vydávání stravy. Hlavní město zase plánuje v této oblasti zintenzivnit úklidové práce. Aktivně se zapojila i radnice Prahy 1.

Lidé nemusí za odevzdání starých pneumatik platitPražané každoročně odevzdají okolo 280 tun starých pneumatik do sběrných dvorů v metropoli, kde platí od 25 do 120 korun. Magistrát ale nyní obyvatele Prahy upozorňuje, že prodejci pneumatik, autoservisy nebo pneuservisy, mají povinnost přijmout od motoristů ojeté pláště zcela zdarma, a to bez ohledu na nakoupené množství, velikost či značku.

Radnice snižuje rychlost u AndělaZóna „30", kde je rychlost vozidel omezena maximálně na 30 km/h, vzniká ve středu v širším centru Prahy 5. Konkrétně v okolí Anděla mezi ulicemi Kartouzská, Ostrovského, Vltavská, Svornosti, Zborovská, Matoušova, Preslova a V Botanice. Omezení má přinést zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích na tomto území, kde se pohybuje hodně chodců.

Senioři mají svoji akademiiVůbec poprvé na území Prahy 12 vznikne Senior akademie. Její účastníci získají informace o tom jak mohou přispět k vlast- nímu bezpečí i k ochraně majetku. Součástí jsou bezplatné exkurze do Muzea Policie ČR, na Centrální operační středisko Městské policie a do Psího domova v Troji. Probírat se budou různorodá témata jako prevence v bytech, na ulicích a v MHD, ochrana osob a zabezpečení majetku, domácí násilí, chov psů na území Prahy, základy právního vědomí, loupeže, nutná obrana v krajní nouzi, bezpečnost v silničním provozu, mimořádné události a krizové situace, první pomoc nebo požární ochrana. Absolventi získají pamětní list a dárky.

Občané se vyjádří k dopravnímu značení v KarlíněDo 14. září mou zájemci posílat své podněty a připomínky k přepracovanému návrhu na změny v dopravním značení v oblasti Karlína. To bylo nutné vyznačit kvůli zavedení zón placeného stání v Praze 8. Formulář lidé najdou u Bílého domu v ulici U Meteoru nebo na webu radnice.

Malostranské náměstí se změní v letní kinoNa začátku června z Malostranského náměstí zmizelo parkoviště. Jeho místo zabraly stolky a židličky pro kolemjdoucí. Teď mají obyvatelé a návštěvníci Malé Strany důvod k radosti. V sobotu večer tu Containall, sídlící nedaleko v Cihelné ulici, začne promítat filmy. Z náměstí se tak stane letní kino. První večer diváci zhlédnou tři ze čtyř grotesek z filmu Charlie Chaplin Festival. Startuje se ve 20 hodin, projekce započne o 45 minut později. Přidat by se měly i další kulturní akce

Lidé zjistí trendy v městském zahradničeníDiskuze o městských sadech, komunitních zahradách, farmách na střeše nebo využívání zeleniny netypických tvarů proběhne zítra ve 20 hodin v Containallu v Cihelné ulici. Akci organizuje Institut plánování a rozvoje Prahy. Během večera diskutující, mezi nimiž nebude chybět Adam Podhola ze Zachraň jídlo nebo Michal Tichý z Kompotu, proberou znovu objevované tradice pronikající do českých měst. Zaměří se i na sázení stromů v Detroitu nebo chov ryb v Berlíně.

Posilovací hřiště se otevře na JahodniciNa nové workoutové hřiště, kde si budou moci siláci zacvičit, se těší čtrnáctka. Slavnostní otevření proběhne ve středu 31. srpna od 17. hodin na Sídlišti Jahodnice v ulici U Hostavického potoka. Na akci vystoupí talentovaní nadšenci workoutové komunity. Sport, který se čím dál více rozvíjí nejen ve světě, ale i u nás, bude mít možnost získat další příznivce.

Město navázalo nové partnerstvíŘíčany v rámci projektu Twinning spolupracují již s šesti městy v Německu, Velké Británii, Francii, Dánsku a Švédsku. Nově navázaly partnerství s polským městem Opatówek. Dohodu o spolupráci strany podepíšou v sobotu. Ta má podporovat kontakty v oblasti kultury, vzdělávání, sportu, předávání zkušeností z místních samospráv a také spolupráci při využívání fondů Evropské unie.

Obec monitoruje zápach v ulicíchVelké Přílepy zjišťují, kde a kdy obyvatelé cítí na území obce zápach. Monitoring probíhá pomocí formuláře, který občané odevzdávají na úřadě. Obec zjišťuje okolnosti výskytu zápachu v období do konce tohoto roku. Shromažďuje třeba informace o jeho intenzitě a charakteru. Data poslouží k přesnému vytyčení dotčených částí obce a jako důkaz pro další postupy k jeho eliminaci.

Turisté se vydají na PetřínPetřínská rozhledna letos slaví 125 let od svého otevření a v rámci tohoto výročí se v sobotu 27. srpna koná pochod. Startuje se na Smíchově na dětském hřišti u vchodu Zahrady Kinských v 9.00 a na výběr jsou dvě trasy, třiceti a patnáctikilometrová. Cíl je u restaurace Altán před pražskou zoo mezi 12. a 17. hodinou. Účastníci pochodu budou odměněni. Organizátoři je lákají na volný vstup na rozhlednu.

Štafetový závod dvojic v HostivařiNeděle 28. srpna přinese 23. ročník štafetového závodu dvojic v běhu na 10 kilometrů. Poběží se na parkovém okruhu v Hostivařském lesoparku. Prezentace, start i cíl je u altánu Háje z ulice Mírového hnutí. Sraz je na programu od 9 do 9.45 hodin, starty začínají v 10.00. Stačí málo, každá osoba si musí připravit padesátikorunu.

V neděli usednou děti na svá kolaV letňanském lesoparku se v neděli koná další díl seriálu cyklistických závodů pro děti Bikeclinic cup. Dopolední závod je dlouhý 1800 až 2200 metrů, trasa se upravuje podle věku závodníků. Odpolední sprint měří zhruba 800 metrů a závodníci na něm překonávají nejrůznější překážky. „Společně se sportovními metodiky jsme připravili trasy pro jednotlivé kategorie s ohledem na fyzické schopnosti. Klademe důraz, aby dítě nejelo déle, než má," vysvětlují pořadatelé. „Jde především o dobu, kterou závodníci stráví na trati, nikoliv, zda závod dojedou do cíle," přidávají další argument proč vyrazit do Letňan. „Na Bikeclinic Cupu při nedokončení nedojde k diskvalifikaci. Mezi závody se budou vždy konat oddychové dětské hry. Naším cílem je příjemný zážitek z jízdy, nikoliv utahání a fyzické vyčerpání závodníků," dodávají. Více informací naleznete na serveru: www.bikeclinic-cup.cz.

Kam za kulturou

Vzpomínky na VršoviceNová divadelní sezona se kvapem blíží. Pilně se už na ni chystají také ve studiu Mana. Zde nejprve 9. září proběhne zahradní slavnost, na níž se bude možné rozloučit s prázdninami. Krátce na to se rozjede i divadelní program vršovické Many. Scéna nacházející se v Moskevské ulici láká především na představení Vršovice jsou zlatý, řek' tatínek režisérky Eleny Strupkové. Na hru odehrávající se na sklonku protektorátu v Praze bude poprvé možné zajít 16. září. Ve hře exceluje dvojice Luděk Nešleha a Jiří Lábus.

Inspirován Karlem TeigemProstory Art & Event Gallery Černá labuť záhy nabídnou výstavu zaměřenou na práce spadající do směru známého jako stuckismus. K vidění zde totiž od 26. srpna budou díla britského malíře Paula Harveyho, jehož velkým vzorem byl český teoretik umění Karel Teige.

Čtěte také: Pět školních zahrad ozdobí nové herní prvky pro děti