Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Třešňovku v Braníku zdobí umělecké Hmyzí město

Praha - Návštěvníci třešňového sadu v Braníku se mohou nově kromě přírodních krás kochat také těmi uměleckými. Od konce září tu kromě stromů stojí také tři nové sochy. Ty vzešly ze soutěže, kterou letos v červnu vyhlásilo Ekocentrum podhoubí a jejímž cílem bylo obohatit nově vzniklý veřejný prostor o umělecké prvky a reagovat na specifickou podobu místa.

9.10.2015
SDÍLEJ:

Umělecký projekt Hmyzí město sochaře Pavla Karouse.Foto: archiv Pavla Karouse

Odborná soutěžní porota složená ze sochaře Kurta Gebauera, architekta Martina Klody či architektky Elišky Vaňkové vybrala jako výherce sochaře Pavla Karouse a jeho umělecký projekt Hmyzí město. Karous v návrhu využil geometrických tvarů a dřevěnými prkny obložil větve a kmen suché třešně. Mezi prkny a stromem je sláma a další přírodní materiály, které lákájí k usídlení hmyzu. Odtud název celého projektu.

V metropoli narazili dubové sudy pivaTradiční oslavy plzeňského piva odstartovaly jako každý rok v restauraci U Pinkasů v Praze. Plzeňský sládek tam slavnostně narazil dubový sud s ležákem. „Když v roce 1842 narazili plzeňští sládci sudy s první várkou v té době netradičního plzeňského ležáku, zvedla se vlna velkého zájmu o plzeňské pivo jak doma, tak i v zahraničí," popsal historii zlatavého moku Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje. Pražská část oslav plzeňského piva, které se konají ve městech po celé republice, potrvá až do 29. října.

Hasiči ukážou svou techniku i dovednostiNa program v rámci Dne dobrovolných hasičů zvou v sobotu 10. října odpoledne hasiči z Prahy 1. Na Slovanském ostrově jsou od 14. do 17. hodiny připraveny ukázky techniky i soutěže; prezentovat se budou jak dobrovolné sbory, tak profesionální hasiči. Hasičský den u Vltavy je již tradiční akcí - Slovanský ostrov ji poprvé hostil již v roce 2008.

Žižkovské děti se zapojily do projektuŽižkovská základní škola Lupáčova a kladenská speciální škola Korálek pro žáky s mentálním a zdravotním handicapem vstoupily do pátého roku projektu vzájemné spolupráce pod názvem Děti jako my. Při příležitosti odstartování letošního ročníku se děti z obou škol sešly v trojské zoo, kde si společně hrály a řešily nejrůznější úkoly jen za vzdáleného dohledu dospělých. Projekt, jehož cílem je posilování inkluze a zapojování žáků bez rozdílu handicapu, letos získal nominaci na cenu Gratias Tibi pro nejlepší dobrovolnický projekt s charitativním přesahem.

Z pilířů Nuselského mostu se příliš prášíRozsáhlou rekonstrukci pilířů Nuselského mostu v Praze znepříjemňuje obyvatelům ulice Svatoplukova i dělníkům, kteří na opravách mostu pracují, zvýšené množství uvolněného prachu. Technická správa komunikací to zjistila při kontrole a vyzvala zhotovitele k omezení prašnosti. Více se dočtete ZDE.

Zájemci se dozví o Údolí studánekČeský svaz ochránců přírody uspořádá komentovanou procházku a představení nové naučné stezky Údolí studánek. Akce se koná v pondělí 12. října od 10 hodin. Sraz účastníků je u Základní školy Meteorologická v Modřanech. Projekt vznikl v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Krátká naučná stezka zavede návštěvníky do tichého bočního údolí Modřanské rokle, kde pramení pět studánek. Jsou upraveny různým způsobem a každá z nich má své jméno.

Na náplavce si lidé pochutnají na huseNa Smíchovské náplavce si labužníci opět přijdou na své. Pořadatelé totiž na sobotu 17. října připravili Husobraní a Cider Festival. Návštěvníci se mohou těšit na více než 800 pečených hus i cider, který poteče proudem. Zároveň tam bude prodej husích specialit, jako jsou játra, sádlo, paštika, kaldoun nebo burgery. Možné bude také ochutnat cider od většiny tuzemských výrobců, ale prezentovat se bude jablečné víno i ze zahraničí.

Satalice rozsvítí lampionový průvodMalí i velcí obyvatelé Satalic se mohou těšit na sobotní nevšední zážitek. Hlavně děti určitě zaujme lampionový průvod pohádkovým lesem, který si pro ně připravilo vedení satalické radnice společně s místními rodiči. Start průvodu je v 17.30 hodin u místní kapličky. Na účastníky bude čekat osvětlená cesta blízkou oborou, kde potkají celou řadu pohádkových postav. Děti si u nich vyzkouší rozličné soutěžní úkoly. V cíli pak na ně budou čekat Amazonky s odměnami. Chybět nebude ani tradiční táborák a opékání buřtů. Vstupné na akci je dobrovolné. Občerstvení bude zajištěno, lidé by si ovšem měli přinést vlastní lampiony.

Stromovkou poběží senioři s vnoučatyBabičky a dědečkové, kteří rádi provětrají svá vnoučata, mohou v sobotu 10. října vyrazit na tradiční Seniorskou míli. Registrace k běhu pro starší šedesáti let a jejich vnoučata začne ve Stromovce od devíti hodin ráno. Závody se poběží v několika kategoriích, a koho běh příliš neláká, může se zúčastnit procházky Královskou oborou. Na nejúspěšnější běžce závodů čekají rozmanité ceny. Všichni účastníci obdrží tradiční žlutá trička a mohou se těšit také na občerstvení zdarma. Patronkou akce je Dana Zátopková.

Uvažují o členství v projektu Fairtradová městaSvětový den důstojné práce oslavili radní osmé městské části jednáním o podpoře fair trade obchodování. Uvažují totiž o zapojení do mezinárodního projektu Fairtradová města. „Problematika farmářů v rozvojových zemích je od nás na první pohled vzdálená, měli bychom si však uvědomit, že svým nákupním chováním dnes a denně ovlivňujeme jejich životy," přivítal projekt místostarosta Petr Vilgus. Podporu férového obchodování s rozvojovými zeměmi kvitovala i radní Anna Kroutil, která minulý týden zahájila fairtradovou výstavu o pěstování kávy. „Na konceptu fair trade oceňuji i jeho přínos pro životní prostředí. Fairtradoví pěstitelé se snaží o dlouhodobě udržitelnou produkci, a tím chrání vyčerpání přírodních zdrojů," uvedla. Radní o možném zapojení do projektu Fairtradová města, o který projevili zájem, jednali s koordinátorkou kampaně Lenkou Černínovou a ředitelem Ekumenické akademie Jiřím Černým.

Veletrhy pro celou rodinu hostí LetňanyAž do neděle bude letňanské výstaviště PVA Expo Praha patřit triu veletrhů For toys, For games a For Babies. Souběžně se koná i modelářský veletrh Model hobby. Na veletrhu bude vyhlášen vítěz ankety o nejoblíbenějšího učitele republiky Zlatý Ámos. Pořadatelem ankety je Dětská tisková agentura. Zajímavostí bude i jedna z hal, která se kompletně promění ve skákací městečko. V pátek bude výstaviště otevřené od 10 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin.

Přijel nejslavnější cirkus v EvropěCirkus Humberto zavítal na pražský Prosek. Vystupuje tam asi padesát zvířat. „Máme tři africké slonice, velbloudy, lamy, africké zebry, somálské lvy, medvědy a mnoho dalších zvířat," řekl Hynek Navrátil mladší, syn ředitele cirkusu. Drezura tří afrických slonů se uskuteční pod vedením Ronalda Spindlera ze slavné německé cirkusové rodiny. V programu vystoupí dále například poprvé v České republice na horizontálním laně Simona Alexandra z Rumunska, klaun z Polska, který se účastnil na mezinárodním polském festivalu talentů. Cirkus rozložil svůj stan u stanice metra Střížkov až do 22. listopadu. Představení hrají od středy až do neděle. Více se dočtěte ZDE.

Desítka zve na sérii vycházekDesátá městská část zve zájemce v říjnu a listopadu na sérii vlastivědných procházek. Nejbližší se odehraje v neděli 11. října v Záběhlicích. Sraz bude ve tři hodiny odpoledne na autobusové zastávce V Korytech ve směru od metra Strašnická. Vycházka bude věnována obecné historii lokality, ke které se vážou osudy krále Václava IV., Mikuláše Zajíce z Hazemburka, Jakuba Wimmra i Františka Ringhoffera. Výklad bude zahrnovat i historii místních mlýnů a průmyslových podniků. Kromě té záběhlické desítka na letošní podzim připravila dalších pět tras, a to Vršovice, Malešice, Vinohradské stopy Karla Čapka, Strašnice a Pražský Bohdalec/na pomezí Vršovic a Michle. Termíny dalších deseti vycházek je možné najít na webu městské části v sekci odboru kultury a projektů pod záložkou Vlastivědné procházky.

Butovické hřiště prošlo obnovouKoncem září bylo zkolaudováno rekonstruované dětské hřiště pro nejmenší děti v Petržílkově ulici v Nových Butovicích na třinácté městské části. Důvodem pro úpravy bylo zvýšení bezpečnosti a kvality dětského hřiště a odpočinkové zóny. Na hřiště, jež je určeno pro děti do čtyř let, bylo vyzděno pískoviště. Hlavní dominantou místa je však koráb se skluzavkou. Dále jsou na místě houpačky a nově vysázené keře a záhon trvalek.

Dobrá zpráva pro PražanyMetro na Andělu v Praze je bezbariérové. Obyvatelé a návštěvníci Prahy tak mohou nově využívat služeb dvou výtahů, které zde nechal pražský dopravní podnik vybudovat v rámci modernizace metra. Jedná se o třetí stanici, která letos nově získala bezbariérový přístup. Cestující mohou využívat nové výtahy také ve stanici linky C na I. P. Pavlova a na přestupní stanici Můstek. Více se dočtete ZDE.

Číslo dne: 4,4Míra nezaměstnanosti klesla v Praze v měsíci říjnu na 4,4 procenta, což znamená snížení o dvě desetiny. Praha se tak společně s Plzeňským krajem pohybuje na druhé příčce, co se týče nejnižší nezaměstnanosti. Ještě o jednu desetinu lépe jsou na tom v jižních Čechách.

Autor: Redakce

9.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Deskové hry si můžete v Tyršově domě zahrát až do neděle.
15

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení