Celkové náklady překročily 4 miliony korun. Hlavní město se v současné době stará o 65 hektarů sadů, do kterých vysázelo přes 2500 ovocných stromů.

Umělecká soutěž CTP Art Wall zná své vítězeV Mánesu byly vyhlášeny vítězné návrhy prvního ročníku mezinárodní soutěže CTP Art Wall. Odborná porota vybrala dva nejúspěšnější vizuály od umělců s pseudonymem DZIA z Belgie a od Michala Škapa alias TRONA, které budou v následujících měsících realizovány na stěnách vybraných CTParků.

Radnice vyzývá občany k focení autovrakůRadnice Prahy 5 se rozhodla zakročit proti přibývajícím autovrakům. Vyzývá proto své obyvatele, aby nepojízdné vozy, které léta nikomu neslouží a zabírají parkovací místa, vyfotili a zaslali na e-mailovou adresu autovraky@praha5.cz. Nashromážděné snímky budou poté předány k projednání hlavnímu městu Praze, která může rozhodnout o jejich odtažení.

Nádraží Bubny opět ožiloJinakost, takové je téma letošního Bubenského slunovratu, který od včerejška probíhá v Památníku ticha na nádraží v Bubnech. Akce má připomenout, jak bylo za 2. světové války nakládáno s lidmi, kteří měli nějakou „vadu". Vystoupí řada zajímavých umělců, například dnes od 21 hodin slovenský romský a nevidomý zpěvák Mário Bihári nebo v neděli nevidomá pianistka Ráchel Skleničková. Během nedělního závěrečného dne bude odhalen také obraz, který speciálně pro tuto akci vytvořila umělecká skupina Jamming. Obraz uvidí i cestující z vlaků, které budou zastávkou projíždět. Tím zároveň odstartuje letní projekt, kdy se nádraží promění v otevřenou galerii pro nejrůznější umělecká díla. Projekt má mimo jiné upozornit i na to, v jak zoufalém stavu se okolí v Bubnech už roky nachází.

Nelegální schody zmizíSchodiště, které u karlínského přívozu v osmé městské části postavila Praha 7, bude odstraněno. Rozhodl o tom Odbor územního rozvoje a výstavby, podle něhož není schodiště, narychlo stlučené zástupci Prahy 7 v čele se starostou Janem Čižinským, v souladu se zákonem. „Naše legislativa vyžaduje v tomto případě dodržení parametrů schodiště, a to sklonu a rozměrů schodišťových stupňů, a instalaci předepsaného zábradlí. To není v tomto případě splněno," odůvodňuje rozhodnutí ředitel odboru Pavel Kryštof a dodává, že stavba navíc nelegálně zasahuje i protipovodňová opatření. K odstranění dojde během července. Přístup k vodě bude poté upraven podle návrhu Institutu plánování a rozvoje, v první řadě bude zajištěna bezpečná cesta k přívozu.

V Troji opět vládl PřindišPříliš vody ve Vltavě neuplynulo a na kanálu v Troji se opět sešli nejúspěšnější kajakáři a medailisté ze Světového poháru ve vodním slalomu Vít Přindiš a Jiří Prskavec. Tentokrát se jednalo o prvenství v rámci Českých akademických her. Vítěz sobotního závodu Přindiš potvrdil svou dominanci a titul před Prskavcem obhájil. „Jelo se hodně rychle vzhledem i na rychlost vody. Trať byla skoro stejně těžká jako na Světovém poháru. Některé branky zůstaly stejné, jiné se trochu změnily, ale bylo to náročné," popsal čerstvý univerzitní mistr Přindiš, který se s dalšími českými reprezentanty o nadcházejícím víkendu zúčastní druhého dílu SP v Augsburgu. Oba si v Troji v dalších závodech vyzkoušeli, jaké to je závodit v kanoi. „Jířa jel na singlu, já na deblu. Proběhlo to rychle a v pohodě, ale závod je závod," dodal s úsměvem Přindiš.

Los první ligy? Derby pražských „S" se bude hrát už v 7. kolePříští ročník nejvyšší fotbalové soutěže v Česku už má jízdní plán. Včerejší los první ligy rozhodl mimo jiné o tom, že mistrovská Slavia sehraje první zápas nové sezony o posledním červencovém víkendu na svém hřišti proti Teplicím. Doma začnou také další adepti na titul Plzeň v prvním kole přivítá Duklu, Sparta svede souboj s vršovickými Bohemians. Prestižní derby pražských „S" pak bude na programu už v sedmém kole, které je naplánované na 16. září. I tenhle zápas se odehraje v Edenu. Novým generálním partnerem ligy bude výrobce nátěrových hmot HET, soutěž tak v příštím ročníku ponese jméno HET liga.

Kam za kulturou

Klasika v ČKDSoubor barokní hudby Collegium 1704 přetváří jeden z objektů pražského průmyslového areálu bývalých závodů ČKD na prostor pro zkoušení uměleckých souborů a pořádání kulturních akcí. Prostor v Kolbenově ulici pojmenovaný Collbenka 1704 soubor již využívá. Rekonstrukce hrazená z rozpočtu souboru si zatím vyžádala téměř jeden milion korun. V souvislosti s další rekonstrukcí budovy spustilo Collegium 1704 crowdfundingovou kampaň. Celkové náklady se vyšplhají na tři miliony korun.

The Tap Tap v nezvyklé roliKapela The Tap Tap připravuje na pondělí 26. června jedinečnou příležitost zhlédnout reprízu divadelního představení Nefňuka v Praze na Nové scéně Národního divadla. Nefňuka je divadelní hra podle knihy Jesus Betz francouzského spisovatele Freda Bernarda. Režie se ujal Jakub Maceček.

Nácek podle Klusáka v kiněNovinka Víta Klusáka Svět podle Daliborka se již brzy objeví v českých kinech. Slavnostní premiéru bude mít ve Velkém sále na letošním MFF Karlovy Vary v rámci soutěžní sekce dokumentů. „Stylizovaný portrét takového normálního českého neonacisty je velmi zralé a zároveň radikální dílo, svého druhu dokumentární tragikomedie, kterou osobně považuji za jeden z vrcholů letošní tuzemské produkce," uvedl na adresu filmu umělecký ředitel MFF Karlovy Vary, Karel Och.

close Změny v pražské MHD. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in