VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Švýcarka zachytila desítky let ze života romské ženy

Praha - Desítky let fotodokumentaristické práce Iren Stehliové, švýcarské fotografky s českými kořeny, prezentuje Galerie hlavního města Prahy. Základem výstavy, která je součástí festivalu Fotograf, je cyklus Libuna. Zachycuje desítky let ze života ženy z pražské romské komunity, který fotografka dokumentovala až do její předčasné smrti.

13.10.2015
SDÍLEJ:

Švýcarská fotografka s českými kořeny Iren Stehliová zahájila v pondělí 12. října 2015 v pražském Domě fotografie svou výstavu Libuna a jiné eseje.Foto: ČTK/Kateřina Šulová

Výstava Libuna a jiné eseje se koná v Domě fotografie v Revoluční ulici, kde potrvá až do 24. ledna. Autorka studovala na pražské FAMU a jejími generačními souputníky byli Ivan Lutterer, Jan Malý či Dušan Šimánek, se kterými se dodnes přátelí. Pevné pouto ji ale pojilo také s významnou historičkou fotografie Annou Fárovou.

Celebrity Ondřeje SokolaSvětová premiéra celovečerní stand-up comedy herce a režiséra Ondřeje Sokola Celebrity se uskuteční v úterý 13. října od 19 hodin v divadle Studio DVA. Známý „Partičkář" slibuje nečekaný pohled do soukromí svého a téměř všech umělců v České republice. Název Celebrity není zvolen náhodně. „Je to termín, se kterým musím žít, který se často v souvislosti se mnou používá, a já se prostě snažím dopídit té definice," okomentoval titul Ondřej Sokol. Výlety do velmi intimního soukromí bude pořádat v divadle každý měsíc. „Jsou příhody, u kterých nemůžu zmínit jména a u kterých dokonce musím i hodně měnit okolnosti, aby nebylo poznat, o kom mluvím," dodal s úsměvem Sokol.

Děti si zazávodí na ParukářcePřekážkový běžecký závod pro nejmenší se uskuteční v sobotu 17. října v pražském parku Parukářka. Děti se budou plazit a brodit v blátě, ručkovat, přeskakovat a přelézat překážky na třech trasách, odstupňovaných podle věku. Děti od tří do šesti let se vydají na trať dlouhou 400 metrů, sedmi až desetileté na kilometrovou a deseti až patnáctileté zdolají kilometr a půl. Trasy jsou náročností přizpůsobeny věku. Závod začne v 11 hodin, až do 15 hodin se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program, zahrnující například malování na obličej či jízdu na koloběžce. Startovné činí 200 korun.

Na Spořilově chtějí nízkoemisní zónuNadměrný hluk a emise z nákladní dopravy. To je problém, který trápí obyvatele Spořilova. Vedení čtvrté městské části požaduje, aby magistrát začlenil Spořilov do připravované vyhlášky o nízkoemisní oblasti, tedy zónu s omezením provozu motorových silničních vozidel. Opatření by ochránilo obyvatele před důsledky dopravní zátěže a přispělo by ke zlepšení kvality života.

Vedení Modřan se sejde s podnikateliRadní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Milan Maruštík pozval na čtvrtek 15. října tamní podnikatele. Sejdou se ve Viničním domku v Chuchelské ulici. „Zajímají nás názory podnikatelů, ať už fyzických osob, či zástupců firem působících v naší městské části. Chceme vědět, s čím jsou spokojeni a znát i jejich podněty ke zlepšení podmínek a vzájemné komunikace s představiteli radnice," řekl radní.

Stromy našly za pár dní adoptivní rodičeMožnost pomoci obnovit alej podél cesty ze Suchdola do Horoměřic měli v nedávné době místní obyvatelé. Příspěvkem 1500 korun mohli symbolicky adoptovat jeden z nově zasazených 47 stromů. A zájem byl obrovský, své podporovatele našly všechny stromy během pouhých dvanácti dní. U každého z nich pak bude umístěna cedulka se jménem partnera. Získané prostředky budou použity na zakoupení sazenic a pomocného materiálu pro výsadbu. K výsadbě dojde v sobotu 17. října.

Hřiště v Kostelní má nové zázemí s WCHřiště v ulici kostelní na pomezí Letenských sadů spravuje hlavní město Praha. V roce 2011 prošlo rekonstrukcí, v rámci které byly upraveny staré herní prvky a přibyly také cvičební stroje pro dospělé. Až nedávno ale Praha 7 poskytla magistrátu přilehlý objekt, v němž byly nyní zřízeny toalety pro veřejnost s přebalovacím pultem. Své zázemí tu má rovněž správce hřiště. „Věřím, že nové zázemí přispěje k příjemnému užívání hřiště a přítomnost správce zde pomůže udržovat pořádek a provozní bezpečnost," uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Famufest se letos uskuteční na LetnéFilmový festival studentů pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) letos oživí Letnou. Pod názvem Famufest se uskuteční od 18. do 22. listopadu a účastníkům nabídne projekce studentských filmů, koncerty, debaty i výstavu fotografií. Atmosféru festivalu přijedou do Prahy prožít i studenti z Berlína, Lodže a dalších evropských měst, které organizátoři přizvali ke spolupráci.

Na Střížkově odhalí nového patronaObyvatelé Střížkova se mohou těšit na novou dominantu svého území. Slavnostní odhalení sochy střížkovského patrona se zvoničkou proběhne v parku Václavka na Praze 9 v sobotu 24. října po čtvrté hodině odpolední. Na návštěvníky bude čekat bohatý doprovodný program v podobě příchodu Praotce Střížka se svojí družinou, divadelního představení Staré pověsti střížkovské či staročeských pouťových atrakcí. V podvečer parkem projde také lampionový průvod. Hřebem večera bude ohňostroj. Vedení deváté městské části proto upozorňuje obyvatele, aby zabezpečili své domácí mazlíčky. Akci pořádá Spolek za veselejší Střížkov a radnice Prahy 9.

Kbelská knihovna oslaví 95. výročíObyvatelé Kbel si v pondělí 26. října připomenou významné jubileum. Místní knihovna Kbely oslaví 95 let od svého otevření. V rámci oslav se ve Srubu klubovně Skaut v Centrálním parku ve Kbelích představí písničkáři Jan Burian a Jiří Dědeček se svým literárně hudebním vystoupením a divadelní soubor Prima den. Akce odstartuje v pět hodin odpoledně a na návštěvníky bude kromě dalších hostů čekat i malé občerstvení.

V Dubči budou soutěžit rybářiDubečští rybáři zvou všechny malé i velké zájemce v sobotu 17. října na rybářské závody. Akce se bude odehrávat po celý den na rybníku V Rohožníku. Dopoledne proběhne dětská část, malí rybáři by se měli dostavit k vodě mezi půl osmou a osmou ráno. Samotný závod začne v 8:15, vyhlášení vítězů je naplánováno na jednu odpoledne. Poté děti u prutů vystřídají dospělí soutěžící, jejich vyhlášení bude v šest odpoledne. Následně je na programu posezení třeba s pivem a klobásou. Registrovat do závodu je možné na e-mailu lukasbady@seznam.cz.

Jídelna se rozrostla o zcela novou částPřístavba školní jídelny v Radotíně je konečně hotová. Důvodem rozšíření byla potřeba zvětšit kapacitu jídelních prostor pro žáky, jejichž počet neustále roste. Další stoly a židle našly místo v původní šatně, rekonstrukce se dočkaly i toalety a umývárna. Ještě na počátku školního roku se pak dokončovaly šatny, nově umístěné právě do přistavěné části.

Dění v Řepích ovlivní i zdejší občanéAktivní obyvatelé Řep mají možnost podílet se na dění ve své městské části a stát se členy Poradního sboru Prahy 17. Ti budou mít dva roky možnost přímo se vyjádřit k aktuálním tématům. Poradní sbor se setkává s vedením městské části a odpovědnými úředníky vždy v prvním měsíci nového čtvrtletí. Zájemci mohou zasílat přihlášky do 21. října na podatelnu radnice nebo elektronicky.

Praha zatím nezvýší nejvyšší cenu za taxiHlavní město nestihne do konce roku zvýšit maximální cenu taxislužby na jeden kilometr. Magistrát se s řidiči neshodl na výpočtu její výše. Obě strany se vzájemně obviňují z toho, že se snaží proces zdržovat. Magistrát navrhuje zvýšení na 32 korun, taxikáři chtějí 38 až 45 korun. Více se dočtete ZDE.

Zatrolené prodloužení. Hráči USK padli v ÚstíŘadu koncovek prohráli v loňském ročníku Kooperativa NBL hráči USK. Celek z Folimanky proto přivedl do svého středu lídry, kteří mají vypjaté okamžiky lépe zvládat. Hned v prvním kole v Ústí nad Labem svou úlohu nezvládli, domácím podlehli 70:71 v prodloužení, když ještě 52 sekund před koncem normální hrací doby vedli nad domácími o čtyři body. „Hráče jsem varoval, říkal jsem, že nepůjde o jednoduchý zápas. Bohužel dovolili Ústí příliš mnoho střel a druhých šancí. Navíc měli v klíčových momentech střelbu z pod koše pouze 39 procent," litoval kouč USK Praha Mirsad Alilovič, poté dodal: „Prohru v prodloužení klukům nevyčítám. To je vždycky o štěstí."

Za dopadení lovce vlků je vypsaná odměnaMinulý týden oznámila Agentura pro ochranu přírody a krajiny, že našla zabitého vlka na Českolipsku. Proto se zástupci Českého svazu ochránců přírody rozhodli vypsat odměnu za poskytnutí informace vedoucí k dopadení a potrestání každého, kdo by úmyslně zavinil usmrcení vlka kdekoliv na území České republiky. Výše odměny je stanovena na padesát tisíc korun. Kdokoliv by věděl informace vedoucí k odhalení pachatele zástřelu, ubití, otrávení či jiného způsobu úmyslného zabití vlka se může obrátit na policii nebo svaz.

Rybáři pracují s malými dětmiO víkendu odstartoval projekt Českého rybářského svazu ve Středočeském kraji. Jmenuje se Ve vodě nežijí jen vodníci. Podílí se na něm místní organizace na propagaci rybářství, ochranu přírody a efektivní využití volného času dětí předškolního a prvního stupně základní školy. Prostřednictvím her a přímou rybářskou činností vytvořit u dětí povědomí o tuzemských rybách, jejich životě, o vodě, vodních živočiších a rostlinách. Snahou je probudit v dětech zájem o rybářství a přírodu tak, aby si některé z nich po příchodu do první třídy základní školy zvolily rybářský kroužek za mimoškolní aktivitu, a aby jejich vztah k přírodě a k životu ve vodě byl již v tomto věku pozitivní.

Dobrá zpráva pro PražanyInspirativní loutkové inscenace uplynulé sezony přivede do Prahy přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem, jejíž pětadvacátý ročník se uskuteční od 6. do 8. listopadu v Divadle Minor. Zúčastní se jí celkem 14 loutkářských souborů, například Divadlo Alfa, Divadlo rozmanitostí nebo Divadlo Lampion, ale i nezávislé soubory jako Buchty a loutky, Divadlo Líšeň nebo Studio Damúza.

Číslo dne: 5Přesně před pěti lety bylo v Praze vyhlášeno pátrání po devítileté Aničce Janatkové, která se ztratila v Troji cestou ze školy. Případ, kterému věnovala nebývalou pozornost média a veřejnost, nakonec dopadl smutně, když byla 16. března 2011 dívka nalezena mrtvá.

Autor: Redakce

13.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 14 000 Kč

Sanitáři. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem., , " Požadujeme:, " Zkušenosti s prací ve zdravotnickém provozu min. půl roku, " SŠ zdravotnické vzdělání výhodou, " Chuť aktivně se vzdělávat a doplnit kvalifikaci pro výkon povolání Všeobecná sestra, " Uživatelskou znalost práce s PC, " Aktivní přístup k práci a zodpovědnost, " Schopnost pracovat samostatně i v týmu, " Morální a občanskou bezúhonnost (čistý trestní rejstřík), " Příspěvek na stravování, " Další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Všeobecná fakultní nemocnice v praze, U nemocnice, č.p. 499, 128 00 Praha 28. Informace: Kateřina Toušková, .

Bankovnictví a finanční služby - Účetní 30 000 Kč

Správcovská a účetní firma v Praze 9 přijme účetní-rozpočtářku. Pracovní náplň: vedení účetnictví, vedení předpisů záloh, vyúčtování a kalkulace nákladů. Požadavky: VŠ/SŠ vzdělání ekonomického směru, dobrá znalost MS Excel, komunikační schopnosti, samostatnost. Nabízíme: odpovídající pracovní ohodnocení, stravenky, příspěvek na dovolenou, roční odměny. Své životopisy zasílejte na uvedený e-mail:

Doprava a logistika - Řidič skupiny C + profesní průkaz 30 000 Kč

Přijmeme řidiče skupiny C a profesním průkazem na MAN TGX 15 palet pro pravidelnou každodenní linku, rozvoz paletových zásilek. Odjezd ‪9:00 z‬ Prahy 9 Kyje do Chrášťan. ‪V 10:00‬ nakládka, následně rozvoz po Plzeňském kraji. Plat 30.000Kč čistého.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních POMOCNÝ PRACOVNÍK VE ZDRAVOTNICTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem., , " Pozice je určena zejména pro uchazeče se zájmem o doplnění kvalifikace a zařazení se mezi střední zdravotnický personál (Všeobecná sestra, Praktická sestra, Zdravotnický záchranář) , , Pracovní náplň: , " pomocné práce ve zdravotnickém provozu na klinikách VFN , , Požadujeme: , " Čistý trestní rejstřík , " Zkušenosti s prací ve zdravotnickém provozu , " Úplné střední vzdělání , " Znalost práce na PC , " Flexibilitu a ochotu rozvíjet své schopnosti , " Dobré komunikační dovednosti , " Svědomitost, pečlivost a schopnost týmové spolupráce , , V případě zájmu předem zašlete životopis na adresu Katerina.Touskova@vfn.cz , Zaměstnanecké výhody " Zázemí velké fakultní nemocnice v centru Prahy, " Příjemné pracovní prostředí zdravotnického kolektivu, " Možnost osobního a profesionálního rozvoje formou certifikovaných kurzů , " Aktivní podpora studia, " 5 týdnů dovolené a 1 týden volna na zajištění osobních záležitostí., " Příspěvek na stravování, " Další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Všeobecná fakultní nemocnice v praze, U nemocnice, č.p. 499, 128 00 Praha 28. Informace: Kateřina Toušková, .


Komunikátor na poště v Burešově ulici v Praze 8.
2

Komunikátory pro nedoslýchavé i seniory na České poště slaví úspěch

Letiště Václava Havla.
14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT