Stromy v parku dostanou jmenovky
Praha 7 Jedním z témat nedávné debaty o Stromovce, kterou pořádala městská část společně s magistrátem, byla i možnost označit stromy svými druhovými názvy. Návštěvníci by se tak mohli dozvědět o různých kultivarech buků, dubů, jasanů i dalších stromů.

A Klub přátel Stromovky se na tom nakonec také dohodl se správcem zeleně, kterým jsou Lesy hlavního města Prahy. Zpočátku by se jmenovky měly objevovat u nově vysazovaných stromů. Časem se svých názvů dočkají i nejvýznamnější vzrostlé dřeviny Stromovky.

Šestka má na sítích nejvíc fanouškůKoncem března pokořila Praha 6 metu 9 tisíc fanoušků na sociální síti Facebook a poprvé v historii tak vede pořadí mezi ostatními městskými částmi. Na druhé místo tak odsunula dlouhodobě nejúspěšnější Prahu 4, která měla k 28. březnu 8956 příznivců a třetí s odstupem zůstává Praha 10 s počtem 6155 uživatelů, kteří stránku označili jako „líbí se mi". Praha 6 má téměř 100 tisíc obyvatel a patří mezi největší městské části.

Kvalitní služby, ale za férovou cenuZastupitelstvo Prahy 10 schválilo kompromisní návrh návrh radní Ivany Cabrnochové na postup řešení IT služeb radnice Prahy 10. Návrh stavěl na závěrech analýzy zadané v minulém období. Veřejná soutěž na dodavatele IT služeb Městské části Praha 10 bude teprve vyhlášena. Částka v návrhu je v tomto okamžiku pouze částkou odhadní, tedy 160 milionů korun. Vzhledem k plánované soutěži se očekává její znatelné snížení.

Úspěšná tanečnice oslavila 103 letZnámá meziválečná tanečnice Rita Rita oslavila 103. narozeniny. Markéta Kyliánová, jak se umělkyně jmenuje, je zároveň i matkou baletního choreografa Jiřího Kyliána. Svým tanečním umem okouzlila ve třicátých letech i holandské publikum a získala v Nizozemsku rovnou stále angažmá.

Do vlasti se vrátila až během okupace. Tance se pak vzdala kvůli manželově přání a věnovala se rodině. Nyní je nejstarší občankou první městské části. O rok mladší jsou na Praze 1 dva lidé. Celkem žije na jedničce šest lidí, kteří jsou na světě už sto let.

Na Petříně bude kuličkový turnajOpatrně cvrnknout a doufat, že kulička spatně do jamky. Takový pocit zažívá mnoho hráčů, kteří hrají kuličky, nyní už pro někoho možná hru, kterou naposledy hráli současní dědové. A právě v sobotu proběhne na pražském Petříně turnaj, při kterém prostor místo na kopci ovládnou hliněnky a skleněnky. Od devíti ráno mohou účastníci trénovat, krátce po desáté hodině soutěž začíná.

Zúčastnit se může každý, kuličky je možné si na místě půjčit. Startovné činí čtyřicet korun. Hraje se ve dvou kategoriích: děti do dvanáct let včetně a dospělí. Na úspěšné hráče čekají medaile a diplomy. Případně je možné v roli diváka sledovat, jak je tato stará hra stále poutavá.

Dokument Kmeny na náplavce
Na smíchovské náplavce se bude promítat poslední veřejná předpremiéra dílů Tuning a Meatheads. Tyto dokumenty jsou součástí unikátního koprodukčního dokumentárního cyklu Kmeny, který mapuje současné městské subkultury. Premiéra posledních dvou dokumentů bude ve středu 8. dubna a příznivci tuningu si budou moci na místě také prohlédnout unikátní vozy, které se přímo v dokumentu objevily.

Vstup na projekci je zdarma. Dokumentární série Kmeny vychází ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011 a zavedla už diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy předtím nebyli. Mezi hackery, hiphopery do komunit, které se záměrně vymezují.

Institut plánování zpřístupní data
Vývojáři mobilních aplikací, studenti či datoví analytici mohou využít přístup zdarma k datům o Praze. K dispozici je 3D model Prahy, územní plán nebo hlukové mapy. Kdokoliv si také může stáhnout nejnovější ortofotomapu celé Prahy. Institut si od zveřejnění slibuji i vznik nových aplikací pro obyvatele i návštěvníky Prahy.

Velikonoce jsou v plném proudu po celé Praze
Zdobení kraslic voskem, výroba velikonočních dekorací z pedigu, pletení pomlázek z vrbového proutí. To všechno můžou Pražané zažít po celý víkend i sváteční pondělí. Spolu s dětmi můžou přijít na kterékoliv velikonoční trhy, ať už na Staroměstské náměstí nebo na náměstí Míru. Muzeum hlavního města Prahy si zase připravilo velikonoční výstavu spolu s workshopem a soutěží o nejhezčí kraslici. Národopisné muzeum zase představí historii, tradice a také zvyky Velikonoc.

Dobrá zpráva pro Pražany
Nový rybník letos vznikne na místě suché nádrže Homolka na Motolském potoce. Suchou nádrž nedaleko lesoparku Na Cibulce revitalizovali už před šesti lety. Letos v březnu pak zahájili další etapu. Projekt zahrnuje nejen výstavbu nového rybníka s ostrůvkem, ale také zpřírodnění koryta Motolského potoka a vybudování nové mlatové cesty podél potoka pro všechny návštěvníky této lokality.

Číslo dne: 5
Po pěti kandidátech a kandidátkách usiluje o titul Krále a Miss Majálesu. Studenti už ve čtvrtek vztyčili májku na rohu Jungmannovy a Vodičkovy ulice. Akce vyvrcholí 1. května hlavním dnem majálesových oslav v Letňanech. Program je připravený i pro ajťáky či sportovce.