„Jsme naprosto znechuceni. Developer postupně likviduje zeleň na pozemku od roku 2010. Přestože ještě nebylo rozhodnuto o správní žalobě na územní rozhodnutí, bylo vydáno stavební povolení. Připravujeme další právní kroky," řekla radní Prahy 11 Šárka Zdeňková.

Nadační fond Josefa Zezulky zve na ŘípStalo se již tradicí, že 30. března od 12 hodin se koná setkání na hoře Říp, a to již od roku 1995. Místo ani den nebyly vybrány náhodou. Na horu Říp přicházeli lidé ve všech kulturách a dobách. K nejvýznamnějším duchovním svátkům roku patří právě 30. březen Den otevřeného nebe.

Proto se zde každoročně scházejí lidé z celé republiky, aby společně prožili vzácné okamžiky opakující se pouze jednou do roka. Letošní setkání se uskuteční již po dvacáté první. Mimo jiné je slavnost Dne otevřeného nebe připsána zakladateli biotroniky nejslavnějšímu českému léčiteli Josefu Zezulkovi. Byl osobností, jejíž význam přesahuje naše hranice. Tradici Dne otevřeného nebe založil jeho žák a pokračovatel Tomáš Pfeiffer, jemuž byla biotronika Josefem Zezulkou předána.

Slavnosti se mohou zúčastnit všichni, kdo mají zájem, vstup je volný. Druhá část slavnosti, konaná ve spolupráci s Nadačním fondem Josefa Zezulky, pokračuje kulturním programem v domě Biotronické centrum sociální pomoci v Praze, od 15 hodin, jako Den otevřených dveří. Návštěvníky zde čeká nejedno překvapení, hudební vystoupení, nově zahájená výstava o Indii nebo chuti dodávající rozmanitá vegetariánská občerstvení. Eva Králíčková

Starostka taky donesla konvici Starostka radnice Prahy 20 Hana Moravcová podpořila akci, kterou pořádá Elektrowin (kolektivní systém pro sběr a recyklaci starých spotřebičů) s pražským magistrátem. Městské části, jejichž obyvatelé budou ve sběru nejaktivnější, získají finanční odměny. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v Brožíkově síni Staroměstské radnice. O zápis do České knihy rekordů budou od 23. března do 17. dubna letošního roku usilovat všichni Pražané, kteří na sběrné dvory metropole určené svým městským částem přinesou vysloužilé rychlovarné konvice. 

Spolek cyklistů začne sezonu K jarnímu šlápnutí do pedálů zve na tuto sobotu cyklistický spolek ze Stodůlek. Trasa dlouhá 40 kilometrů, kterou s nimi může kdokoli zdolat, začíná v půl druhé odpoledne v obci Dobříč na Praze-západ. Odtud cesta vede přes Loděnice či Vysoký Újezd do restaurace „Mlejn", jež se nachází na Praze 13. Ačkoli není akce brána jako závod a jede se v jedné skupině, jsou během cesty naplánovány dvě soutěže o pivo.

Na Čtyřce soutěží ve sběru konvic Čtvrtá městská část se přidala k soutěži hlavního města Prahy Rekord ve sběru rychlovarných konvic aneb staré konvice nepatří do popelnice! Až do pátku 17. dubna mohou obyvatelé Prahy 4 odevzdávat vysloužilé varné konvice ve sběrném dvoře Durychova. „Ukažme hlavnímu městu, že obyvatelé městské části Praha 4 myslí ekologicky," podpořil soutěž radní pro životní prostředí Petr Kučera (TOP 09).

Víkend nabídne loutkářská divadla Během této soboty a neděle se koná už jedenáctý ročník přehlídky amatérského loutkového divadla, který se jmenuje „Pražský Tajtrlík". Z něj mohou soubory, které porota uzná jako nejzajímavější postoupit na velkou tuzemskou přehlídku „Loutkářská Chrudim". Během soboty a neděle se divákům představí tradiční i třeba experimentální loutková divadla pro všechny věkové kategorie. Akce je tedy určena jak pro děti, tak i dospělé. Přehlídka se koná v Divadélku Frydolín v Praze Hostivař.

Kapely zahrají také americkým vojákůmV La Fabrice se v úterý 31. března večer uskuteční koncert, který je určen americkým vojákům, kteří se přes Prahu vracejí ze cvičení v Pobaltí. Zdarma však bude přístupný i veřejnosti. Z muzikantů se představí například Jiří Suchý, Adam Mišík nebo David Koller.

Dobrá zpráva pro PražákyTuristickou sezonu zahajují počátkem dubna pražské židovské památky. Po zimní přestávce se Pražanům otevře Jeruzalémská synagoga ve stejnojmenné ulici na Novém Městě a prodlouží se také otevírací doby v dalších objektech patřících pod správu Židovské obce Praha. Tyto vzácné památky, které ročně navštěvují statisíce turistů z celého světa, patří zdejší židovské obci.

Číslo dne 3Tolik záchytných parkovišť P+R by mělo vzniknout v Praze 5 a parkovat by na nich měli zejména přespolní řidiči. Postavena by měla být v jižní části Smíchova, na Barrandově a v Motole. Na jejich zřízení chce Pětka podle starosty Radka Klímy (TOP09) spolupracovat s magistrátem. Více čtěte ZDE.