Letouny poletí v nižších rychlostech ve směru letiště Kbely přes Pražský hrad až na Bílou Horu, poté provedou levotočivý manévr na západní hranici Prahy a vrátí se zpět na letiště do Čáslavi.

V Kolodějích může kandidovat 6 stranMagistrát zaregistroval do voleb v městské části Praha-Koloděje všech šest kandidujících stran a hnutí. Volby v městské části se opakují, protože počet zastupitelů po rezignaci tří za TOP 09 klesl pod zákonem požadovaných pět. Nové volby budou 13. června.Ve volbách letos chtějí uspět tytéž čtyři strany a hnutí, které se na podzim do zastupitelstva dostaly TOP 09, hnutí Pro Prahu, TJ Slavoj Koloděje a Sdružení závislých. Nově kromě nich kandidují Naděje pro Koloděje a Společné Koloděje.

Filmový archiv připomene povstáníZačátkem května uvede Národní filmový archiv v pražském kině Ponrepo premiéru unikátních záběrů Pražského povstání, které na osmimilimetrový film amatérsky natočil Václav Kostelecký (19131982). Digitalizovaná podoba jeho záběrů, v nichž se objeví i vysvětlující mezititulky ručně psané autorem, obohatí speciální cyklus k 70. výročí Pražského povstání nazvaný Cesty k barikádám.

Den Země se bude slavit i ve StromovceTradiční oslavy Dne Země se uskuteční už v úterý 28. dubna. Populárně naučné akce s tématem ekologie a životní prostředí letos proběhnou na třech místech hlavního města ve Stromovce, v Oboře Hvězda a v Riegrových sadech. Od 9 do 17 hodin budou například v okolí Šlechtovy restaurace probíhat informační a osvětové aktivity související s problematikou ochrany životního prostředí v Praze. Připraven bude také doprovodný program pro celou rodinu.

Stropnický navštíví městské částiNáměstek primátorky Matěj Stropnický zahajuje návštěvy městských částí v pondělí 27. dubna setkáním s představiteli Prahy 11. Zároveň si prohlédne vybraná místa v doprovodu starosty a zástupců Institutu a plánování rozvoje hlavního města Prahy. Po Praze 11 se bude Stropnický pohybovat se svým týmem na kole. Navštíví například archiv na Chodově i stanice metra Chodov, Opatov, Háje, jejich okolí a Litochlebské náměstí. „Návštěvy městských částí zahajuji záměrně na Jižním Městě, které má šrámy po celém těle a je pod největším tlakem developerů," řekl náměstek Stropnický.

Zábrany proti vodě ovlivní dopravuPříští úterý 28. dubna bude omezen provoz v úseku mezi ulicemi U Břehu a Zápotoční. Od 8 hodin ráno až do asi 18 hodin zde proběhne nácvik výstavby a následné demontáže mobilních protipovodňových zábran. Z důvodu cvičení bude po celou dobu uzavřena tato oblast pro veškerou dopravu vyjma cvičících dobrovolných hasičů. Vše bude vyznačeno dopravními značkami a na situaci by měli dohlédnout i strážníci.

Na pejskaře si prý radnice dohlédneJe zákonnou povinností každého majitele psa, aby zaplatil místní poplatek ze psů v místě svého trvalého bydliště, upozorňuje radnice Prahy 8. Daňový řád nově umožňuje pokutovat pejskaře za neplnění jejich povinnosti, a to nemalými částkami. Cílem radnice je, aby na výdaje spojené s úklidem po psech nedopláceli lidé, kteří psa nemají. V dalším období se bude radnice soustředit na postih konkrétních znečišťovatelů veřejného prostranství. Konkrétně za první čtvrtletí tohoto roku zaplatila za úklid psích exkrementů 1,5 milionu korun, z poplatku ze psů však inkasovala pouze zhruba milion korun.

V pátek se otevřela komunitní zahradaNovou zahradnickou sezonu v pátek otevřeli v Komunitní zahradě ve Vidimově ulici. Zájemci si prohlédli dřevěné záhonky a kompost a poslechli si informace o třídění odpadu. Na zahradě může každý pěstovat vlastní zeleninu a bylinky, kompostovat bioodpad z domácnosti či se účastnit vzdělávacích programů. Zahradu provozuje obecně prospěšná společnost Kokoza, která propaguje kompostování a pěstování ve městě a spolupracuje s lidmi s duševním onemocněním, pro které vytváří pracovní příležitosti.

Školáci ze čtyřky třídí odpad správněČtvrtá městská část získala Certifikát společenské odpovědnosti, který uděluje společnost Asekol za zodpovědný přístup k životnímu prostředí, zpětnému odběru výrobků a třídění odpadů. Tamní základní školy například uspořádaly pátý ročník soutěže ve sběru mobilních telefonů, kdy žáci vybrali 242 přístrojů a předali je k recyklaci. Nejvíce telefonů odevzdali na škole Táborská, druzí patří do školy Jílovská a Na chodovci a třetí v pořadí byla škola Filosofská. Městská část těmto školám dala osm tisíc korun, společnost Asekol jim věnovala poukázky na odběr elektrozařízení.

Umělci vystavují s otazníkemSvé společné práce vystavují v nové pražské galerii Nevan Contempo výtvarníci Jiří Franta a David Böhm. Pro její název zvolili jen otazník a vykřičník, dvě interpunkční znaménka, která se často vyskytují v komiksech. Divákovi může posloužit jako nápověda, jakým způsobem lze jejich dílo, střídající s lehkovážnou samozřejmostí klasická i nová média, číst.

V Čestlicích se bude soutěžit na tobogánuAquapalace Praha chystá na sobotní den mistrovství republiky v jízdě na tobogánu. Zájemci se mohou registrovat na webových stránkách Aquapalace Praha nebo přímo na místě v den akce, kapacita je však omezena. V 11 hodin začne registrace soutěžících, samotné závody se uskuteční od 13 do 16 hodin. Doprovodný program nabídne další soutěže a hry pro velké i malé, ze známých osobností se mohou návštěvníci těšit na moderátora Vlastu Korce, zpěváka Bena Cristovaa, nebo na zpěvačku a modelku Jitku Válkovou, která celý závod zahájí. Slavnostně bude také zahájen provoz Divoké řeky.

Číslo dne: 5 Tolik liščat zachránila pražská záchranná stanice pro zvířata v nouzi, kterým při stavbě domu v Troji zničil bagr noru. Mláďata jsou zdravá a v létě se vrátí zpět do volné přírody. Záchranné centrum v Jinonicích, které je nejvytíženější v Česku, ročně přijme přes 2500 živočichů.