„Útoky ze strany Dopravního podniku proti naší společnosti eskalují. Dopravní podnik opakovaně uvádí neúplné, zkreslené, a dokonce nepravdivé informace s cílem poškozovat naši firmu. Nemáme bohužel jinou možnost, jak se takovým útokům jinak bránit než prostřednictvím soudu," uvedl Pavel Slabý, ředitel Rencar, která patří do mezinárodní skupiny JCDecaux.

S tou má uzavřenou smlouvu na reklamní plochy i hlavní město a primátorka se opakovaně vyjádřila v tom smyslu, že je také nevýhodná a je třeba ji přehodnotit. Firma Rencar také podala návrh předběžného opatření, které mělo zabránit dopravnímu podniku v konání domněle poškozujícím její pověst. Městský soud v Praze však návrhu na předběžné opatření nevyhověl. Dopravní podnik nechce žalobu komentovat. „V tuto chvíli nebudeme poskytovat žádný komentář k aktuálním krokům firmy Rencar," uvedl mluvčí podniku Jiří Štábl. Spory mezi DPP a Rencar trvají řadu měsíců, mimo jiné se přou o platnost smlouvy na provoz reklamy, podle dopravního podniku je pro něj nevýhodná a neplatná. Smlouvu loni řešil Úřad na ochranu hospodářské soutěže a rozhodl, že je koncesní. Podle posudku dopravního podniku to znamená její neplatnost, Rencar ale označil podání k antimonopolnímu úřadu za účelové a nesouhlasí s ním. Soud se v uplynulých měsících také zabýval předběžnými opatřeními, týkajícími se provozu reklamních ploch. Vyhověl firmě Rencar, dopravní podnik jí musí umožnit provozovat reklamu v tramvajích a autobusech.

Osmička má úklidovou četuMěstská část Praha 8 chce zlepšit vzhled veřejného prostoru pomocí nové služby. Po území osmičky se bude každý pracovní den nad rámec běžné údržby pohybovat skupina pracovníků, kteří budou uklízet nepořádek nahlášený občany na konkrétních místech. Radnice tím reaguje na stížnosti občanů. Nepořádek lze nahlašovat pomocí služby Hlášení závad na webových stránkách městské části. Praha 3 pozastavila sbírku na vítkovský pavilon pro epopej. Za 180 tisíc vložených korun nechá udělat dopravní studii Praha Těšnov je místem, kde by měl vzniknout výstavní pavilon pro Slovanskou epopej. V pondělí o tom rozhodli radní hlavní města s tím, že na podobu stavby má být vyhlášená architektonická soutěž. S ohledem na rozhodnutí vedení magistrátu nyní naléhá opozice na Praze 3, aby tamní radnice zrušila sbírku nadačního fondu, z níž by měla být hrazena architektonická soutěž na podobu pavilonu na Vítkově. „Praha se definitivně rozhodla stavět jinde. To už má být větší důvod, aby starostka Prahy 3 konečně přestala „poskytovat součinnost" a zastavila sběr podpisů pod petici za epopej na Vítkově a vrátila peníze, které lidé naivně poslali do nadačního fondu?" ptá se předseda klubu Žižkov nejen sobě Ondřej Rut (Zelení). Starostka žižkovské radnice Vladislava Hujová (TOP 09) však Těšnov nevnímá jako definitivní rozhodnutí. „Je to další místo v řadě, o kterém se hovořilo za 90 let. Navíc mi pozemek pod magistrálou nepřipadá jako vhodný," říká Hujová. Přesto správní rada nadačního fondu pozastavila v lednu sbírku, do níž zatím přispěli čtyři lidé. To znamená, že do ní nelze posílat peníze. Až když se podle starostky definitivně rozhodne, že dílo Alfonse Muchy nebude na Vítkově, trojka nadační fond zruší a peníze dárcům vrátí. Praha 3 vložila do fondu 300 tisíc korun. Část peněz chtějí nyní využít. „Za 180 tisíc si necháme zpracovat studii dopravní dostupnosti Vítkova, která bude použitelná pro jeho rozvoj," prozradila Hujová.

Zpěvák Landa se vrací do rallye. Ambice? Chce dojet do cíleCelebrita na startu. Zpěvák a skladatel Daniel Landa se bude v letošním roce opět výrazněji věnovat i automobilovým soutěžím. Někdejší autokrosař, jenž závodil i s tahači, na motokárách nebo s formulí, se představí v českém šampionátu. „Vypadá to, že bych měl jet kompletní sezonu. Ukončil jsem čtyřletý umělecký projekt Žito a teď se pouštíme do činností, které jsme přerušili, jako jsou muzikály a obyčejné závodění," řekl Landa, který naposledy celý seriál absolvoval v roce 2010. Jaké má ambice? „První půlrok se chci hlavně udržet na silnici a pak se uvidí," pousmál se Landa, který usedne do vozu Škoda Fabia R5.

Cyklistická sezona startuje. Přijeďte do Řep s bikemSluníčko už pěkně hřeje a láká nejen ke kolařským projížďkám, ale i k prvním cyklistickým závodům. Premiéra letošního Pražského MTB poháru, seriálu horských kol v cross-country pro všechny věkové i výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem, odstartuje tuto neděli tradičně v Řepích. Okruh v nádherné lokalitě lesoparku Prahy 17 je díky celoroční údržbě realizované týmem SK Cyklistů Praha Nutrend Specialized ve výborném stavu a nic nebrání zahájení sezony XCO horských kol. Pořadatelé hlásí početné a především kvalitní startovní pole ve všech kategoriích.Chybět nebude ani celá řada reprezentantů v čele s olympionikem Janem Škarnitzlem (na snímku). Pro něj bude řepský závod nejenom kvalitním tréninkem v závodním tempu, ale především testem okruhu, na jehož převážné části se v dubnu uskuteční závod Českého poháru kategorie C1 UCI. „Ve všech kategoriích máme přes on-line registrační systém přihlášeno velké množství jezdců," říká manažerka Pražského MTB poháru Jarka Krakovičová. „Těší nás, že početné bude zejména dětské startovní pole, přilákat děti ke sportu a vytvořit jim sezonní cyklistický seriál bylo jedním z našich záměrů." Okruh v Řepích prodělal během zimy řadu změn. Pořadatelé pozměnili a upravili některé technické sekce a především výrazně předělali žákovskou trať, kde je nyní nový technický sjezd a následný výjezd. Většina kategorií pojede zkrácenou verzi závodního okruhu. Není v něm těžký výjezd v lesní pasáži zvaný Levante. Ten si „užijí" až účastníci dubnového Českého poháru. Trénink na trati závodu se uskuteční v sobotu od 15.00. Další informace naleznete na webu www.prahamtb.cz a www.skcpraha.cz

Kam za kulturou

Peníze ve ŠvanďákuKdyž je jich nedostatek, provedou lidé i nečekané věci. Peníze. Hru pod tímto názvem připravují ve Švandově divadle. Podle scénáře Doda Gombára ji s Evou Josefíkovou, Robertem Jaškówem, Lubošem Veselým, Tomášem Petříkem, Andreou Buršovou a dalšími stálými herci i hosty smíchovské scény režíruje Mikoláš Tyc. Premiéra bude 18. března, reprízy jsou naplánované na 20. a 29. března.

Andělé budou v květnuAkademie populární hudby vyhlásí letos své hudební Ceny Anděl 22. května v pražském Lucerna Music Baru. Nejvíce nominací získala v hlasování akademiků zpěvačka Lenny (na snímku), která může získat sošku Jaroslava Róny v kategoriích album roku (Hearst), skladba roku (Hell.o), zpěvačka roku a videoklip roku (Hell.o). Letos nebudou vyhlášeny žánrové ceny.

Jan Vlček „offline"Architekt Jan Vlček otvíral před dvěma lety výstavou svých filmových skic nový prostor Dejvického divadla, tzv. ANTI.KVARIÁT. Letos v březnu se do něj vrací, tentokrát s ukázkami ze své volné tvorby. Pozoruhodná výstava Offline bude v místě bývalého antikvariátu, přístupného přes divadelní kavárnu, k vidění od 20. března do 20. dubna.

Čtěte také:  Na Černém Mostě se dočkají festivalu gastronomických blafů