Postavení sněhuláci se mohou zapojit do soutěže o nejhezčího sněhuláka. Startovné v soutěži je 50 korun, které jdou na charitativní účet Kol pro Afriku. Loni se po celé republice zapojilo 322 stavitelů.

Hradní hosté viděli tanec prezidentského páruVečeři s prezidentským párem, výlet na olympiádu do Brazílie, divočáka nebo bezplatné užívání Škody Fabie mohli na reprezentačním plese Ivany a Miloše Zemanových vyhrát hradní hosté. Za vstupenku na ples do Španělského sálu, která je zároveň lístkem do tomboly, museli zaplatit 8000 korun. Za odměnu viděli i tanec prezidentského páru. Výtěžek bude rozdělen mezi nadační fondy prezidenta a jeho manželky.

700. výročí: ze života a díla Karla IV.Výstavou, která přibližuje skutečnou podobu života a díla Karla IV., si Senát jako jedna z prvních institucí připomíná výročí 700 let od narození tohoto významného státníka, politika a diplomata. Expozice potrvá do neděle 12. června. Zachycuje několik oblastí Karlova působení ve 14. století i přetrvávající stopy jeho činů v současné a evropské společnosti. „Tato výstava a letošní výroční oslavy jako celek jsou dobrou příležitostí seznámit širokou veřejnost se skutečnou podobou života a díla Karla IV," řekl předseda Senátu Milan Štěch.

Praze končí smlouvy na ekonomický systémHlavnímu městu na konci března vyprší část smluv na provoz ekonomického systému, který zajišťuje chod a účetnictví magistrátu, radnic a stovek příspěvkových organizací. Vedení města proto plánuje, že provoz nově zajistí městská akciová společnost Operátor ICT, která původně vznikla pro řešení potíží s kartou Opencard. „Praha hodlá při zajišťování další funkčnosti ekonomického systému využít služeb své akciové společnosti Operátor ICT, k čemuž jsou v současné době připravovány příslušné dokumenty a podklady, které by počátkem února měla projednat rada," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Více se dočtete ZDE.

Na trojce začal zápis do základních školZápisy do prvních tříd se uskutečnily v Praze 3. Předškoláky čekal na školách přijímací pohovor, během něhož se zjišťovala jejich věková vyzrálost, schopnost vyjádřit se během různých aktivit a poznávání barev, čísel a základních tvarů. V základní škole Chmelnice k tomu posloužila i interaktivní tabule. „K zápisu přišlo 125 dětí, zájem byl veliký. Je vidět, že se populace v naší spádové oblasti značně omladila. Vyzdobili jsme zápisové místnosti tak, aby vypadaly veseleji, zároveň děti plnily úkoly ve stylu pouťových atrakcí. Rodiče mohli využít provizorní kavárnu, u čaje, kávy a koláčku vyplňovali pohodlně formuláře, žádné fronty tu nebyly," uvedl ředitel školy ZŠ Chmelnice Václav Havelka s tím, že vybrány budou všechny děti ze spádové oblasti.

Komika srazil před 15 lety autobusPrávě před patnácti lety v Praze-Dejvicích srazil populárního komika Jiřího Wimmera při nesprávném přecházení ulice autobus. Herec měl krvi 2,4 promile alkoholu a na místě byl mrtev. Diváci si ho pamatují z pořadu Možná přijde i kouzelník.

Na letiště pojede speciální autobusLetiště Václava Havla v Praze bude v únoru dva týdny na zkoušku obsluhovat jedenadvacetimetrový autobus. Na linku 199 mezi stanicí metra Nádraží Veleslavín a letištěm bude nasazen od 10. do 19. února. Více se dočtete ZDE.

Senioři si popovídají i se známou herečkouVe velké zasedací místnosti suchdolské radnice se pravidelně dvakrát za měsíc vždy v úterý schází Klub aktivního stáří KLAS. Organizátoři klubu připravují na setkávání doprovodný program, jako například literární či filmové besedy se zajímavými hosty nebo setkání s hudebními či divadelními umělci. V úterý 9. února od 15 hodin se účastníci mohou těšit na program nazvaný Černá krajta, půjde o vyprávění povídek nositele Nobelovy ceny za literaturu s Marií Mazánkovou. Přesně o dva týdny později bude na programu povídání s divadelní a filmovou herečkou Veronikou Žilkovou.

Klub děti zabaví, ale také jim poradíKlub pro děti a mládež Dixie nabízí bezplatný vstup všem ve věku 6 až 18 let, kteří bydlí v Praze 7, nebo zde navštěvují školu. Určen je především těm, kteří chtějí bezpečně a příjemně trávit volný čas, potřebují poradit či pomoci se vztahy, rodinou nebo školou. Klub je otevřen od pondělí do čtvrtka od 13 do 17.30 hodin a v pátek, kdy se konají tematické hry, návštěvy kina, galerií či sportovní program, od 13 do 16.30 hodin. Dixie je provozován Křesťanským sdružením mladých lidí známým pod zkratkou YMCA a sídlí v areálu Základní školy TGM na Ortenově náměstí sídlí.

Kaplička ve Stejskalově zůstaneObyvatelé městské části Prahy 8 se obávají o osud kapličky ve Stejskalově ulici, kterou ohrožují stavební práce v okolí. Podle informací vedení radnice by kaplička měla zůstat i nadále na místě. „Kaplička stojí na soukromém pozemku a není vedena jako chráněná památka. Zahájili jsme proto jednání s majitelkou pozemku, které tato kaplička patří, a snažíme se najít vhodné řešení. Po schůzce, která proběhla v pátek 22. ledna, jsme byli ujištěni, že je v zájmu majitelky danou kapličku zachovat a po dokončení hrubé stavby také opravit," popsala situaci mluvčí Prahy 8 Anna Patočková.

Děti si vyzkouší, jak se peče chlebaVe středu 27. ledna se v hostivařském Toulcově dvoře od 15.30 do 18.30 hodin koná akce s názvem Jako za starých časů - Pečeme chleba a vyrábíme tvaroh. Zájemce každého věku čeká odpoledne provoněné domácími výrobky. Nejprve vymlátí cepem obilí, pak semelou zrno na mouku a zadělají těsto. Zatím co bude těsto kynout, pustí se účastníci do výroby tvarohu a nakonec upečou malý chléb. Vstupné na akci činí sto korun, dítě, které bude pracovat s rodičem, neplatí. Je nutné se registrovat na webových stránkách Toulcova dvora.

Asfaltovou plochu nahradí hřištěRadnice patnácté městské části v Praze přemýšlela, jak využít asfaltovou plochu v Chudenické ulici v Hostivaři. Po jednání s obyvateli opustilo vedení Prahy 15 od záměru vybudovat na místě parkoviště. Následně zavrhlo i zřízení dopravního hřiště a na volné ploše tak nakonec vznikne malé dětské hřiště, které bude určeno dětem různého věku. Vypracování projektové dokumentace vyjde na 132 tisíc korun.

V Praze 15 bylo přes 50 závadných autZa loňský rok 2015 bylo na patnácté městské části nalezeno 56 vozidel, která by neměla zabírat komunikaci. Podle zákona se to týká aut nezpůsobilých k provozu, neopatřených registrační značkou a vraků. Ve spolupráci s Technickou správou komunikací tak Praha 15 vloni vyhledala přes padesátku aut, vydala výzvy k jejich odstranění a následnou likvidaci. V dalším roce chce v tomto počínání radnice pokračovat, aby tak přispěla ke zlepšení silničního provozu a životního prostředí.

Dobrá zpráva pro cestující MHDCestující v Praze budou zřejmě moci v budoucnu platit v tramvajích jízdné platební kartou. Dopravní podnik chystá pilotní projekt na lince 22 z Bílé hory do Hostivaře. Zkušebně by platba kartou měla fungovat ještě letos ve dvou tramvajích, které na lince jezdí. Potvrdil to generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. Platit kartou mohou už od loňského října cestující příměstskou autobusovou linkou 381 z Prahy do Kutné Hory.

Číslo dne: 1900Kompletní vybavení na sjezdové lyžování si Pražané půjčí nejčastěji za 1400 až 1900 korun na týden. O několik set korun levnější jsou sady na běžky či snowboardy. Dětské vybavení stojí přibližně polovinu. Možné je i půjčení na celou sezonu, ceny jsou někde i srovnatelné s týdenní výpůjčkou. Více se dočtete ZDE.