V tuzemsku zatím nemá přístroj s takovými parametry obdoby. Zvládá třiadvacetinásobné zrychlení dosavadního výrobního procesu. Do přístroje se nasype prášek a do 40 minut vypadne slinutý kompaktní materiál. Jeho vlastnosti lze okamžitě zkoumat.

Praha 1 má centrum pro lidi s demencíPro lidi trpící Alzheimerovou chorobou či jinými onemocněními vedoucími ke snížené soběstačnosti se otevřelo na Praze 1 Centrum Seňorina. To je denním stacionářem, tedy takovou „školkou pro dospělé". Pro klienty budou v centru připraveny tréninky mozku, kondiční stravování či podpora při běžných úkonech. Stacionář je otevřen každý všední den o osmi ráno do šesti hodin večer. Má kapacitu pro dvacet klientů.

V centru se koná čokoládový festivalAž do soboty trvá akce, která zaujme hlavně fanoušky sladkostí a čokolády zvláště. V centru Quadrio se koná čokoládový festival. Kromě možnosti si koupit čokoládu si lze prohlédnout i výstavu asi pěti set obalů od čokolád z celého světa nebo obrazy malované hnědou pochoutkou. V rámci akce se koná každý den od čtyř hodin odpoledne soutěž o upečení co nejlepších brownies, což je čokoládová buchta. Úspěšný kuchař může v následném slosování vyhrát mikrovlnnou troubu.

Modrá je dobrá i pro Naději pro autismusRadnice Prahy 2 se rozhodla podpořit kampaň Česko svítí modře, kterou organizuje platforma Naděje pro autismus. Ta si klade za cíl propojit všechny, komu není lhostejný život a osud lidí s autismem. Jejím cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS). Celorepubliková kampaň oficiálně začíná 2. dubna, tedy ve Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. A proč právě modrá barva? Je symbolem komunikace - jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s PAS problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní.

V Libuši můžou lidé pěstovat zeleninuV ulici Klokotská na Libuši se nachází Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní. Přijít do ní můžou všichni zájemci o pěstování zeleniny, bylinek, květin a dobrých sousedských vztahů. Zahrada je vybavena zvýšenými záhony umožňujícími pěstování i osobám s omezenou mobilitou. Během sezóny budou pěstební plochy rozšířeny ještě o nízké záhony. Zalévá se vodou z přistavené nádrže. Projekt je realizován ve spolupráci s Nadací Via, MČ Praha-Libuš a Vietnamsko-českým laskavým domovem.

Starý platan nakonec k zemi nepůjdePřes 110 let starý velikán v atriu Mateřské školy Kostelní vzbuzuje už téměř dva roky silné emoce. V létě roku 2013 došlo k pádu jedné z jeho větví na střechu školky a počátkem roku 2014 bylo rozhodnuto o jeho pokácení. Následně se probudila silná občanská aktivita a rozpoutala diskuze o tom, zda je nutné strom odstranit či by postačilo razantní prořezání. Expertní skupina se nyní shodla na tom, že jeho provozní bezpečnost pro další období lze zajistit pomocí bezpečnostního prořezání a není tedy nutné kácení.

Radnice řeší málo míst ve školkáchMěstská část vyhodnotila zápisy do mateřských škol, které se uskutečnily v polovině března tohoto roku. V nejbližších dnech budou rodiče více než 200 dětí od radnice dostávat dopis s nepříznivou zprávou o nepřijetí. „Na tento vývoj reagujeme. V uplynulých měsících jsme vytipovali možné varianty, jak bychom mohli kapacity pro předškolní vzdělávání rozšířit. Celkově můžeme touto cestou v první fázi zajistit alespoň 100 míst ve školkách či přípravných třídách. Věřím, že se nám většinu dětí nakonec podaří umístit," sdělil starosta Jan Čižinský.

Občané budou mít možnost rozhodováníRadnice Prahy 8 bude od tohoto roku zavádět místní Agendu 21, mezinárodní program, který má sloužit k lepšímu zapojování veřejnosti do řízení společnosti na regionální úrovni. Tato agenda usiluje o to, aby byl rozvoj dlouhodobě udržitelný a aby občané měli sami možnost vyjádřit se a participovat na důležitých rozhodnutích. Občané tak mohou sami definovat problémy, podílet se na hledání řešení, sledovat postup řešení. Dále pak získávat informace jak o dění na radnici a jejích aktivitách, tak o problematice udržitelného rozvoje, zdravého životního stylu a ochraně životního prostředí.

Radnice chystá příměstský táborRadnice Prahy 9 připravuje pro děti ze své městské části příměstský tábor s angličtinou. Školáci se budou scházet v mateřince Dětský úsměv v termínu od 13. do 17. července. Celodenní program je zajištěn od 7.30 do 17 hodin. Děti se podle radnice mohou realizovat v různých soutěžích, výtvarných dílnách s anglickým rodilým mluvčím. Bude rovněž připraven výlet do světa fantazie v Muzeu Karla Zemana. Každý den je zaměřen na jiné téma ze světa pohádek a dobrodružných filmů. K dispozici budou také materiály na výuku.

Jižní Město chce méně kamionůProtože v oblasti jedenácté městské části narostla nákladní doprava, uvažuje vedení radnice o úpravě dopravního značení, které by mělo počet kamionů zredukovat. Aktuálně obesílají společnosti, které mají v dotčených lokalitách sídla, aby sdělily, jak nákladní dopravu využívají. Jedná se o lokality Ke Kateřinkám, Kloknerova, případě v ulicích Výstavní a Mírového hnutí. Omezení nákladní dopravy bude také hlavním tématem setkání radnice s obyvateli v úterý 14. dubna.

Třináctka varuje před prodejcemJestliže se jakýkoli podomní prodejce ohání záštitou třináctí městské části, nebo jejím doporučením, klame tak klienty. Třináctá městská část tímto sdělením varuje své občany v reakci na podomního prodejce, který se podle strážníků nedávno takovýmto prohlášením oháněl. Bylo to v souvislosti s nabídkou montáže zařízení regulujícího spotřebu vody. Radnice zároveň upozorňuje, že se takovým lidem nemusí vůbec otvírat, a pokud si chtějí lidé nabídku vyslechnout, nechť si to dostatečně promyslí.

Výstava mapuje zaniklé klubyVrátit do Prahy 90. let a připomenout si atmosféru tehdejších klubů. To nabízí výstava „U nás ve sklepě", která je v Popmuzeu v klubu Kaštan. Expozice mapuje kluby z konce minulého století a to zejména od začátku roku 1990 až do ledna 1997, kdy byl policií uzavřen klub Bunkr.
Ředitel Popmuzea Radek Diestler o výstavě řekl: „Může připomenout interiéry, postavy, hudbu. A možná i ducha a atmosféru doby, která si zaslouží, aby se na ni vzpomínalo." Kromě fotografií několika autorů lze v rámci výstavy spatřit i tehdejší vstupenky či plakáty.

Cena benzínu stoupla, nejdražší je na šestceZa uplynulý týden zase zdražil v Praze benzín. A to u Naturalu 95 o šest haléřů na 32,12 koruny za litr. Naproti tomu klesla cena nafty a to o tři halíře na 32,06 koruny za litr. Nejvíce pak zaplatí lidé za benzín na Praze 6, kde vyjde na 32,82 koruny, na Praze 4 je zase nejdražší nafta, stojí 32,83 koruny. Nejlevněji lze pak natankovat na třetí městské části, kde benzín v průměru stojí 31,16 koruny a nafta 31,05 koruny. Více čtěte ZDE.

Dobrá zpráva pro milovníky jídlaÚplně poprvé se v hlavním městě uskuteční Apetit festival, který je věnovaný jídlu a pití. Na rozdíl od jiných měst se však v Praze zapíše pod názvem Fresh. „Chceme představit špičkovou gastronomii ve všech jejích podobách," uvedl pořadatel festivalu Petr Jirásek. V rámci akce se návštěvníkům představí několik známých kuchařů z televizních obrazovek, mezi nimi kupříkladu Zdeněk Pohlreich či Marcel Ihnačák. Návštěvníci budou moci zároveň ochutnat jídla z exotických zvířat, jakými jsou krajta královská, krokodýl či zebra. Pokud bude mít někdo žízeň, čeká ho velké rozhodování. Na festivalu bude okolo dvaceti pivovarů, kteří se zúčastní soutěže o nejlepší pivo.

Číslo dne: 5,8Praha získala povolení ke stavbě nové vodní linky za 5,8 miliardy korun a díky tomu může začít přestavba čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Město musí tento krok udělat kvůli předpisům Evropské unie. Zkušební provoz by měl začít v prosinci 2017.