Úřad podle Práva zastává názor, že přestupkem by bylo, kdyby demonstranti u sebe měli věci, jimiž lze někoho zranit. Nebo kdyby z chování účastníků akce vyplývalo, že předmět má sloužit k násilí či pohrůžce násilím.

Hledanou našli díky buřtůmPolicejně hledanou ženu se ve středu večer podařilo dopadnout pracovníkům ostrahy supermarketu v pražském Karlíně. V obchodech pochopitelně neslídí po osobách v pátrání - a výjimkou není ani prodejna v Sokolovské ulici - hlídají si ovšem svoje zboží. Dotyčnou načapali, když se pokusila ukrást uzeniny za několik set korun. Přivolaným strážníkům mladá žena nemohla předložit žádné doklady. Kvůli ověření totožnosti proto putovala na policejní služebnu a tam vyšlo najevo, že figuruje v databázi hledaných osob.

Restituce: Hrad se dohodne s katolíkyPrezident Miloš Zeman a arcibiskup Dominik Duka v pátek 4. března odpoledne podepíšou dohodu o majetkovém vyrovnání mezi Pražským hradem a katolickou církví. Smlouva by měla být uzavřena v tom rozsahu, jak ji předpokládalo memorandum z loňského léta. Církev má podle něj na Hradě dostat Jiřský klášter a Nové proboštství, na oplátku se vzdá svých dalších nároků.

Národní divadlo má nové šéfy operyDirigent Jaroslav Kyzlink se stane od 1. srpna novým hudebním ředitelem Opery Národního divadla. Stejné funkce ve Státní opeře se ujme německý dirigent Andreas Sebastian Weiser. Od příštího týdne začnou připravovat příští sezonu a přebírat funkce jako designovaní ředitelé. Kyzlink nahradí Roberta Jindru, který odstoupil už v polovině roku 2014. Weiser nastoupí místo Martina Leginuse, který na začátku letošního roku oznámil, že odejde na konci března z osobních důvodů. Jejich mandát vyprší na konci sezony 2019. Více se dočtete ZDE.

Na Kamýku kácejí staré stromyV parku na Kamýku U Zahrádkářské kolonie došlo na kácení starých ovocných stromků. Důvodem je špatný stav dřevin. Porosty jsou proschlé, mají ztrouchnivělé jádro a vylomené kosterní větve. Celkem se jedná o desítku stromů, z nichž některé jsou podle informací radnice už nebezpečné. Odstranění starých stromů doporučil už odborný posudek z roku 2012, který si radnice nechala zpracovat před revitalizací místního parku.

Výstava ukazuje přestavbu WaltrovkyNa začátku letošního roku otevřela radnice páté městské části pro své občany Malou výstavní síň, ve které se mohou po celý rok občané seznamovat s významnými plány rozvoje území v Praze 5. V současnosti je možné prohlédnout si projekt společnosti Penta v areálu Waltrovka v Jinonicích. Na výstavě bude představena nejen nová podoba celého území, ale zároveň i trochu historie z úspěšné éry továrny Walter. Výstavu je možné v prostorách galerie vidět až do konce dubna ve všední dny mimo pondělí od 13 do 18 hodin.

Oprava Šlechtovy restaurace začínáHlavní město začalo s rekonstrukcí Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce a vypsalo tendr na odvoz přebytečné zeminy ze zahrady restaurace. Vybraná firma odveze přes dva tisíce metrů krychlových. Celá zakázka by měla vyjít maximálně na dva miliony korun. Následovat by pak měla už samotná oprava restaurace, která je nyní v havarijním stavu. Památkově chráněná restaurace chátrá už desítky let a její oprava byla v minulosti opakovaně odložena. Více se dočtete ZDE.

Botanická zahrada představí orchidejeOrchideje jsou krásné, ale také vychytralé. Aby přilákaly opylovače, vytvořily si pozoruhodné lsti, jak dosáhnout svého. Jejich fascinující život přiblíží výstava „Orchideje královny opylovacích triků". Ta se koná ve skleníku Fata Morgana v Troji, a to od pátku 4. března do neděle 20. března. Zajímavé a neotřelé aranžmá orchidejí a dalších tropických rostlin nesmí na výstavě chybět, stejně jako víkendový program. Fata Morganu letos zaplaví několik stovek orchidejí. Více se dočtete ZDE.

Seminář představí zelenou úsporámObyvatelé městské části Prahy 9, kteří se zajímají o úspory energiemi, se mohou zúčastnit semináře k dotačnímu programu Nová zelená úsporám. Účastníci se dozvědí, jak si zažádat a čerpat podporu na bytové a rodinné domy. Seminářem budou provázet odborníci ze Státního fondu životního prostředí ČR. Kromě obecných informací budou moci návštěvníci využít i individuální konzultace. Seminář se uskuteční v pondělí 14. března od 17 hodin ve vysočanské radnici. Vstup na seminář je zdarma.

Výstava o Karlu IV. je k vidění v ÚjezduAž do soboty 21. května mohou zájemci navštívit v sále Polyfunkčního domu v Újezdu nad Lesy výstavu Karel IV. a Solunští bratři. Expozice v Újezdském muzeu se osobnosti Karla IV. dotýká z méně známých úhlů, například ve vztahu k pražským Emauzům kláštera pro benediktiny, kteří po zániku Velkomoravské říše na Karlovo pozvání doputovali do Prahy. Součástí expozice je i představení újezdské rarity z doby Karla IV. - zaniklé středověké vesnice Hol v Klánovickém lese. Expozice v Újezdském muzeu je otevřena každou sobotu od 14 do 16 hodin. Letos uplyne 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV., po celé Praze se proto chystá řada připomínkových akcí. Více se dočtete ZDE.

Vlak z Mnichova do Prahy měl poruchuNepříjemnosti, které naštěstí skončily bez vážnějšího zranění, ve čtvrtek zažili cestující ve vlaku společnosti Vogtlandbahn, který mířil z Mnichova do Prahy. Spoj pod označením ALX 355 Karel Čapek asi po dvaceti minutách zastavil ve Freisingu, kde jeden z průvodčích zjistil unikající kouř. Soupravu tvořenou lokomotivou a deseti vagony následně muselo opustit asi 200 cestujících. Zatím není jasné, co bylo příčinou dýmu. Do Domažlic, které jsou první zastávkou vlaku na české straně, nakonec souprava přijela. Měla však pouze jeden vůz. Zde a v Plzni proto byly k vlaku připojeny další vagony. Spoj vyjížděl z německého Mnichova v 12.44 hodin.

Derby Sparty se Slavií bylo přesunuto na večerJarní pražské derby mezi fotbalisty Sparty a Slavie se bude v neděli 20. března hrát až od 19.30 hodin. Původně se mělo utkání 22. kola uskutečnit od 15 hodin, na odpolední termín byl však přesunut duel Liberce s Plzní, který začne v 15.45 hodin. Derby Sparty se Slavií odvysílá stanice O2 Sport, utkání Slovanu s Viktorií pak ČT Sport. Před televizními kamerami se odehraje také sobotní zápas Mladé Boleslavi s Jabloncem.

Dobrá zpráva pro PražanyUž polovina z osmnácti uprchlých ibisů skalních se vrátila do pražské zoologické zahrady. V pořadí devátý pták skončil svou pouť na svobodě v pátek dopoledne v 11. patře na Žižkově, uvedl na twitteru ředitel zoo Miroslav Bobek. Ibisové uletěli z voliéry poškozené mokrým sněhem v úterý, od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti.

Číslo dne: 27,11Taková je nyní v Praze průměrná cena benzinu Natural 95 za litr. Naftu pak řidiči natankují v hlavním městě za průměrných 25,84 koruny. Pohonné hmoty tak v uplynulém týdnu opět mírně zlevnily, stále ale zůstávají jedny z nejvyšších v zemi. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. V rámci metropole platí řidiči nejvyšší ceny v Praze 6. Více se dočtete ZDE.