Jedná se zejména o listnaté stromy. Zásah potřebují lípy, duby, vrby a javory. Z ovocných stromů budou ošetřeny jabloně a hrušně. Část z nich trpí prosycháním koruny, dutinami v kmeni, ale i dřevokaznými houbami či růstovými vadami. Některé stromy absolvují takzvaný výchovný řez, který podpoří jejich charakteristický tvar. 23 dřevin získá dokonce stálou oporu, do jejich korun budou nainstalovány bezpečností vazby, které je ochrání před zlomením či vyvrácením. Veškeré práce by měly být ukončené do 30. listopadu.

Cesta u prosecké bobové dráhy projde opravouLesní cesta u bobové dráhy na Proseku bude mít nový povrch. Oprava by se měla vyšplhat na 1,5 milionu korun a bude se týkat cesty o délce 160 metrů a odstavné plochy o velikosti 1135 metrů čtverečních. Osmička zhutní a urovná povrch komunikace. Následně budou navezeny konstrukční prvky a asfaltový povrch.

U letiště vznikne nové outletové centrumTřetí outletové centrum v Čechách se otevře už na podzim roku 2017. Investice dvou soukromých společností přesáhne jednu miliardu korun a směřovat bude do interiéru, vybavení a úprav okolí. Po dokončení Pražané využijí 190 obchodů a 2400 parkovacích míst. Obchodní centrum plánuje realizovat společné projekty s letištěm. Společnosti teď pracují na designu a přestavbě interiéru a exteriéru centra. The Prague Outlet zákazníkům nabídne především značkové zboží s výraznými slevami. V Česku jsou dvě centra tohoto typu, u Znojma a v pražských Štěrboholích. Stavba dalších se chystá.

Děti rozdávají smajlíky řidičůmAkci s názvem Smajlík pořádá v těchto dnech městská část spolu s Policií České republiky. Řidiči se tak až do pátku mohou u základních škol setkat s dětmi v doprovodu policistů, kteří řidičům přidělují smajlíky, nebo mračouny. Nálepky rozdávají podle toho, zdali se řidiči chovají správně a berou ohled na školu. Akce se věnuje bezpečnosti dětí při cestách do školy a ze školy.

Národní knihovna ukazuje vzácné arménské tiskyVýstava s názvem Arménské knižní umění v průběhu staletí startuje dnes v Galerii Klementinum. Otevřena bude od úterý do neděle od 10.30 do 16 hodin, a to až do 25. října.

Věž kostela je opravenaNový háv získala jižní věž kostela sv. Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstí. Na závěr rekonstrukce, která probíhala tento rok, byla ve věži slavnostně umístěna časová schránka s odkazy pro příští generace. Obsahuje dokumenty související s historií i současností městské části. Celkové náklady na opravu překročily hranici 4 milionů korun, 2,2 milionu pokryl grant hlavního města. Městská část přispěla dotací 200 tisíc korun.

Děti spojí plavání s běhemVe čtvrtek 13. října se koná tradiční sportovní akce pro všechny děti ve věku od devíti do patnácti let ze základních škol a víceletých gymnázií. Jedná se o Plavecko-běžecký pohár Prahy 5. Plavecká část se bude konat v prostorách plaveckého bazénu SK Motorlet na Radlické, běžecká část v Prokopském údolí. Loňského ročníku se zúčastnilo přes 25 tisíc dětí, včetně zdravotně postižených. Zapojit se mohou děti a mládež z Prahy, žádné startovné se neplatí. Více na www.pbpohar.cz.

Beach v hale pod dohledem koučeMáte rádi plážový volejbal, ale jste začátečníci? Tak se v sobotu 15. října vydejte do pankráckého Beach-klubu (ulice Horáčkova), kde na vás čeká turnaj mixů Mary Kay. Jde totiž o turnaj, kde budete mít k dispozici zkušeného trenéra, který vám řekne o chybách a jejich napravení. Začíná se v 9 hodin.

Podpořte na kole nemocné děti
V sobotu 15. října se koná další charitativní závod horských kol na podporu dětské onkologie FN Motol. Vybraná částka půjde na boj proti rakovině, celkem se vybralo už přes 300 tisíc korun. Závod Ženda race se koná na bikrosové dráze v ulici U Boroviček v Řepích. Minimální startovné je 165 korun, start hlavního závodu vypukne v 11.45 hodin. Více na webu www.bikrosclubrepy.cz.

Proběhněte se z Petřína do Bohnic Na neděli 16. října je pro běžce připraven závod City Cross Run Praha 2016. Startuje se v 11 hodin na Petříně a cíl je v Bohnicích. Zájemci dostanou podrobnější informace na webu www.citycrossrun.cz.

USK přivítají cizineckou legii. Úkol? Zapomenout na OpavuPořádně zklamaní byli po sobotním zápase v Opavě basketbalisté USK. „Porážka kluky citelně zasáhla," přiznal vedoucí týmu Michal Šob. Pražané na palubovce slezského celku léta nevyhráli. Tentokrát ale vedli až o deset bodů, aby padli 71:72. „Koncovka bylao štěstí a pětihodinová cesta domů k nepřečkání." Jen co se USK vrátili na Folimanku a začali se připravovat na šesté kolo nejvyšší soutěže se Svitavami, přišly další rány. Nemoci a zranění vystavily stopku hned čtveřici hráčů. „Jde o Viléma Svobodu, Jana Křivánka, Jaromíra Bohačíka a Mladena Primorace," ozřejmil po chvilce přemlouvání Šob. Pro nezasvěcené: až na prvního basketbalistu jde o členy základní rotace týmu. Kdo přijde dnes v 18 hodin na USK, může se těšit na cizineckou legii. Za Svitavy nastupuje hned šest zahraničních hráčů. „Očekáváme problémy na doskoku. Pokud ho zvládneme, věříme ve vítězství," dodal za celou Folimanku Šob.

Sparta jede do Budějovic bez reprezentantů, ale s mladíkyDavid Holoubek v akci potřetí. Trenér fotbalistů Sparty si po ligovém i evropském vystoupení vyzkouší také tuzemský pohár. Dnes odpoledne se svými svěřenci jede do Českých Budějovic. K dispozici pochopitelně nebude mít hráče, kteří si včera plnili reprezentační povinnosti v národním mužstvu. „Skládá se nám to jednoduše a problém se sestavou nemáme, budou totiž hrát všichni zdraví hráči, kteří nám zůstali, a doplníme to z juniorky," říká trenér, který nahradil Zdeňka Ščasného a po nepovedených námluvách s Jindřichem Trpišovským u sparťanského „áčka" zůstal. Šanci v základní sestavě dostane mladík Filip Havelka. „Zasloužil si to svými kvalitními výkony v devatenáctce. Je to reprezentant a stavební kámen týmu dorostu," chválí ho trenér. Zápas na jihu Čech začíná v 16 hodin. Budějovické Dynamo je po deseti zápasech druhé ligy na desáté příčce tabulky.

Kam za kulturou

Divadlo Karlín a jeho historieReprezentativní knihu Pavla Bára „Hudební divadlo Karlín Od varieté k muzikálu" pokřtila před pár dny tato pražská scéna. Stalo se tak v roce, kdy divadlo slaví deset let po znovuotevření zrekonstruované budovy. Textem i dosud převážně nepublikovaným obrazovým doprovodem představuje kniha bohatou a spletitou historii karlínského divadla od časů varieté po dnešek. Zvláštní pozornost je zaměřena také na legendární inscenace i populární herecké osobnosti. Kniha vyšla v nakladatelství Brána.

Snímky jen pro otrléSvátek Všech svatých, v anglosaských zemích slavený jako Halloween, se kvapem blíží. Ještě předtím, než proběhne, se v kině Aero uskuteční jednodenní podzimní speciál Festivalu otrlého diváka. 15. října nabídne trojici brakových filmů Vrata do podsvětí, Černé růže a Pán jeskyně.

Čtyři dlouhé životyV sobotu proběhne v Divadle v Dlouhé premiéra neotřelé hry Iluze. Dva manželské páry, čtyři dlouhé životy prostoupené láskou a jen jedna krátká chvíle, během níž člověk může zpochybnit vše, v co dosud věřil. Právě o tom inscenace Ivana Vyrypajeva vypráví. Hlavní hrdina Denni se totiž rozhodne své ženě říci vše, co je podle něj třeba si ještě říci.

System of a Down se vracíPo čtyřech letech se do Čech vrátí kapela System of a Down. V původním složení vystoupí 12. června v pražské O2 areně. Poprvé u nás hrála v roce 1998, kdy ještě tento kvartet v čele se Serjem Tankianem nebyl příliš známý. Od té doby vydala kapela čtyři alba a získala mezinárodní renomé. Lístky budou k dostání od 14. října v síti Ticketportal.

Setkání dvou světůGalerii Villa Pellé zve od 4. října na výstavu jednoduše nazvanou Bytosti. Ta nabízí unikátní setkání dvou různých výtvarných světů. Ve výstavní síni jsou totiž k vidění díla známého architekta a výtvarného solitéra Tomáše Lampara a kresby jeho prababičky Josefy Štěpánkové. Ačkoli se oba dva nemohli setkat, neboť Lampar se narodil až rok po smrti své prababičky, tak jejich dílo nese i řadu styčných bodů.

Čtěte také: Městská část zve na cestu kolem světa za 80 minut