„Máme radost, že se i letos do projektu Daruj jídlo zapojila spousta lidí a vybralo se velké množství darů," uvedla marketingová manažerka Uber Barbora Polachová s tím, že mezi dárci byli jak velké firmy, tak jednotlivci.

Zdroj: Youtube

Dívčí škola má chráněnou dílnuPodporu handicapovaným dívkám a mladým ženám nabízí chráněná dílna, která nově funguje v dívčí katolické škole v ulici Ve Smečkách na první městské části. Dílna nabízí lidem sociální začlenění a pracovní uplatnění, protože si zde mohou zlepšit dosavadní znalosti. Praha 1 pro potřeby chráněné dílny poskytla nebytný prostor se sníženým nájemným. Dívčí katolická střední škola je dvouletá a určena studentkám sociálně, zdravotně a mentálně znevýhodněným. Ty se zde učí jedna druhé porozumět, samy si také vaří a uklízí.

Dvojku navštívila ministryněMinistryně školství Kateřina Valachová si v rámci návštěvy škol Prahy 2 vyslechla připomínky ředitelů základních škol. Mezi problémy, které ředitelé řeší, patří nedostatek financí na asistenty neboli pomocné pedagogy a také na časovou náročnost zbytečného „papírování".

Na radnici dorazili koledníciNa žižkovskou radnici dorazili v rámci tříkrálové sbírky malí koledníci, kteří se setkali se zástupci vedení trojky. Malí koledníci v maskách Kašpara, Melichara a Baltazara zazpívali koledy jako Veselé vánoční hody či My tři králové. „Pokud bude letošní sbírka úspěšná, použijeme peníze na podporu sociálních projektů naší charity," uvedla ředitelka Farní charity Žižkov Václava Hilbertová, jejíž pracovníci zajišťují průběh sbírky na území Prahy 3.

Přednáška se zaměří na Jaroslava FoglaraV žižkovském kulturním centru Vozovna se ve středu 13. ledna v 10 hodin bude konat přednáška zaměřená na tvorbu Jaroslava Foglara. O známém spisovateli bude hovořit autor monografie o Foglarovi Cesta za modrým světlem Tomáš Vnučka. Akce je součástí v festivalu Literáti z naší čtvrti, který si klade za cíl seznámit zájemce s literáty napříč generacemi a literárními žánry prostřednictvím specifického klíče - místa jejich pobytu. Vstup na přednášku je zdarma.

Uzavírka Strahovského tunelu byla zrušenaStrahovský tunel, který měl být v noci na čtvrtek 14. ledna uzavřen kvůli prohlídce, zůstane pro řidiče otevřený. Technická správa komunikací, která pražské silniční tunely spravuje, uzávěru tunelu zrušila z technických důvodů. V úterý to sdělila její mluvčí Barbora Lišková. V plánu ale dál zůstává uzavření tunelu Mrázovka a části tunelového komplexu Blanka, kterými nebude možné projet v noci na neděli 17. ledna. „Z důvodu čištění kamer v tunelu bude úplná uzávěra tunelu Mrázovka," uvedla již dříve mluvčí. Bubenečský tunel bude neprůjezdný kvůli kontrole technologie tunelů a pravidelné údržbě. Oba tunely se uzavřou v sobotu 16. ledna ve 23 hodin, znovu průjezdné budou v 05:00 následujícího dne.

Šárka bude mít pravidla výstavbyMohutná výstavba domů bez jasné koncepce v Šáreckém údolí v Praze 6 se nelíbí některým zdejším obyvatelům. Spolek Šárecké údolí už roky usiluje o přesná pravidla pro novou zástavbu. Jeho členové chtějí stanovit podmínky stavební činnosti tak, aby Šárka zůstala klidným místem. Dohodli se proto s místostarostkou pro územní rozvoj Evou Smutnou, že zorganizují diskuze obyvatel, ze kterých vyjde zadání pro regulační plán. První setkání se uskuteční na úřadě městské části ve čtvrtek 21. ledna od 17.30 hodin.

Masopustní průvod projde SuchdolemTradiční masopustní veselí na okraji metropole začne v sobotu 23. ledna ve 14 hodin na Suchdolském náměstí. Průvod pak půjde kolem základní školy, Brandejsova statku až na Holý vrch, kde se jako každý rok setká s průvody z Roztok a Únětic. Program bude zakončen v areálu Starosuchdolské restaurace. Účastníci mohou průvod podpořit nápaditými maskami, hudebními nástroji, řehtačkami nebo bubínky. Od 20 hodin se pak v hotelu Galaxie uskuteční už 125. hasičský ples zdejších požárníků.

Veletrh představí svatební novinkyTo nejnovější ze světa budoucích novomanželů představí tradiční veletrh Svatební dny. V hotelu Clarion Congress Hotel Prague v Praze 9 se uskuteční už pošesté. V pátek 15. ledna a o den později se tam představí více než stovka vystavovatelů. Kromě základních svatebních služeb a zboží od svatebních šatů, přes dorty, květiny, až po kameramany, nebude chybět ani doprovodný program. Na programu je přehlídka pánských svatebních obleků, barmanská show i výstava svatebních vozů. Budoucí nevěsty si mohou nechat na zkoušku učesat svatební účes. Vstupné na oba dva dny stojí 100 korun.

Počerničtí žádají nový semaforZástavba nových rodinných domů u frekventované křižovatky trápí vedení Horních Počernic. Větší bezpečnost chodců, kterou by měl zajistit nový semafor, na křižovatce ulic Ve Žlíbku a Štverákova požadují autorky petice po magistrátu a Technické správě komunikací Praha. Petici za vybudování semaforu mohou Počerničtí v současnosti podepisovat na obou recepcích místního úřadu. „Vzhledem ke skutečnosti, že v okolí křižovatky jsou vybudovány rodinné domy, vozovku na tomto místě často přecházejí děti. Křižovatkou přitom projede denně cca 10 tisíc automobilů," píše se v petici. Podle petičního výboru v čele se starostkou Počernic Hanou Moravcovou vedení Prahy nebezpečnou dopravní situaci i přes obeznámení dosud ignorovalo.

Radnice ocenila dobrovolníkyVedení desáté městské části v prosinci ocenilo deset obyvatel desítky, kteří se angažují v dobrovolnické práci a pomoci druhým. Porota složená ze zástupců radnice, veřejnosti a úředníků vybrala z jedenácti nominovaných za loňský rok zejména ty, kteří se angažovali v pomoci seniorům, tělesně postiženým či v organizaci akcí pro děti.

2015: nejteplejší rok v KlementinuRok 2015 se v pražském Klementinu zapsal jako nejteplejší rok v historii této stanice, na níž se počasí nepřetržitě sleduje od roku 1775. O prvenství se dělí s předchozím rokem 2014. Na nejstarší české stanici naměřili uplynulý rok průměrnou teplotu 12,5 stupně Celsia, což je o 2,9 stupně více než dlouhodobý průměr z let 1775 až 2014. Více se dočtete ZDE.

Starci vystartovali zase na chmelPísně z muzikálu Starci na chmelu v nové podobě představí český film Muzikál aneb Cesty ke štěstí. Snímek režisérky Slobodanky Radunové sleduje třídu pražské konzervatoře, která má za úkol na letním soustředění nazkoušet dílo v původní podobě. Studenti se ze začátku nechtějí věnovat klasickému českému muzikálu, během zkoušení však změní názor. Do své adaptace si přidají street dance i prvky hip-hopu. Hudební film s Vicou Kerekes a Romanem Vojtkem v hlavních rolích bude do kin uveden ve čtvrtek 14. ledna.

Ceny TýTý letos nebudouCeny tradiční ankety TýTý o nejoblíbenější televizní tváře a pořady se letos udělovat nebudou. Společnost Bauer Media, která anketu vyhlašuje, nenašla shodu o její další podobě s tv skupinami Nova a Barrandov. Ankety by se tak stejně jako loni účastnila jen ČT a Prima.

Posílená Slavia zužuje kádrFotbalová Slavia před pondělním odjezdem na soustředění v Nymburce zúžila kádr posílený o řadu nových hráčů. Trenér Dušan Uhrin mladší mezi 29 hráčů nezařadil brankáře Karla Hrubeše, Dame Diopa, Roberta Hrubého a Radka Voltra, kteří míří do jiných klubů. Hrubeš přišel o místo s příchodem Jiřího Pavlenky, a tak dostal svolení k cestě do Turecka na soustředění Slovanu Bratislava. Na hostování již odešel Jozef Bazal, který posílí Jihlavu, s Bohemians Praha 1905 se zase připravuje Michal Švec. Více se dočtete ZDE.

Vysokoškolačky vítězilyDvě hrdinky našlo basketbalové derby mezi VŠ a Slavií, jež se hrálo v patnáctém kole nejvyšší české soutěže. Šlo o Petru Záplavovou a Andreu Sládkovou, které červenobílým nasázely 24, respektive 23 bodům. Díky jejich střeleckému potenciálu zvítězily vysokoškolačky rozdílem jediného koše 62:60. Zápas neporažených viděl Nymburk. Už od prvních minut bylo ale znát, že hráčky tamního DSK Basketball ještě nedorostly kvalit euroligových vítězek ZVVZ USK Praha. Po čtvrtinách 21:32, 10:25, 4:20 a 22:28 utrpěly debakl 57:106. V dresu vítězek se nejvíce dařilo Tijaně Ajdukovičové, jež vstřelila 19 bodů.

Dobrá zpráva pro PražanySkladatel Ennio Morricone na svém koncertě v pátek 15. ledna v pražské O2 areně vedle svých známých skladeb nabídne za doprovodu Českého národního symfonického orchestru také hudbu z nového filmu Quentina Tarantina Osm hrozných. Natočil ji právě s českým orchestrem a v neděli za ni v Los Angeles obdržel ocenění Zlatý glóbus, který udělují zahraniční novináři působící v Hollywoodu.

Číslo dne: 4,2Nezaměstnanost v Praze se v prosinci oproti listopadu nezměnila a zůstala na hodnotě 4,2 procenta. Bez práce bylo 37 218 lidí, což je o 91 více než o měsíc dříve. Ke konci roku přibylo v hlavním městě 251 volných míst, celkově jich v nabídce úřadů práce bylo 15 016.