VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Rovněž v horách vznikají skvosty architektury

Praha - Desítky nových staveb, které sbírají ocenění v mezinárodních architektonických soutěžích, vznikají každoročně v těžce přístupných místech Alp. Přes pět desítek nejzdařilejších z posledních 20 let představuje až do neděle 15. května dvojice výstav v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Příklad uplatnění současné architektury v horské krajině, který představuje dvojice výstav v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze 1.Foto: www.gjf.cz

Ukazují stavby různého účelu, od kostela přes restauraci, rodinný dům, společenské centrum, zemědělské usedlosti, lázně, kanceláře, obchodní domy až po terminál lanovky.

Hřiště na Parukářce je uzavřenoDětské hřiště v parku Parukářka na Vrchu sv. Kříže v Praze 3 bude tento týden - do pátku 15. dubna - pro veřejnost uzavřeno. Důvodem uzavření je podle informací radnice třetí městské části provádění předsezonních oprav a údržby herních prvků a mobiliáře.

Radnice Prahy 4 má nového tajemníkaDo loňského roku působil Michal Kárník jako ředitel Kongresového centra Praha, nyní získal novou funkci: stal se tajemníkem radnice Prahy 4. Kárník, který se v pátek poprvé představil na jednání zastupitelům Čtyřky, nahradil odvolaného tajemníka Lanny Dudru, který se s radnicí o své výpovědi soudí. Definitivní verdikt ale zatím nepadl. Více se dočtete ZDE.

Cibulku oživí víkendový piknikPiknik, zvonečky a komentovaná prohlídka. Takový bude v neděli 17. dubna program Romantického Pic-nic u Čínského pavilonu v Košířích na Cibulce. Akce pro celou rodinu, která se koná u příležitosti narozenin biskupa Leonarda Linharta Thuna Hohensteina, začne ve tři hodiny v místním parku naproti statku Cibulka, kde biskup v Praze pobýval. Organizátoři ze sdružení Košířská Cibulačka vyzývají všechny příchozí, aby s sebou neváhali kromě vlastního občerstvení přinést také zvonky a zvonkohry všeho druhu. „Původně zdobilo střechu pavilonku 48 zvonečků. Kolik se nám jí podaří rozvěsit kolem zbytku pavilonu?" ptají se organizátoři a slibují i velké překvapení. Od 16 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka.

Po požáru televize je škoda milion korunPožár televize v pražském Břevnově způsobil v pátek škody, které se odhadují na jeden milion korun. Kouř zničil celý byt včetně jeho zařízení. Na další prostory domu se oheň nerozšířil, nikdo nebyl zraněn. Televize vyhořela v době, kdy majitel nebyl doma. Příčinou ohně byla podle hasičů zřejmě závada na elektroinstalaci. Hasiči v pátek zasahovali v Česku u 40 požárů, které způsobily škodu 1,6 milionu korun. Největší škodu má na svědomí právě požár v břevnovském bytě. Více se dočtete ZDE.

Zdecimovaná Dukla uhrála bod. Zázrak?Mladá Boleslav Že Dukla vybojovala v Mladé Boleslavi remízu 2:2? Vlastně je to tak trochu zázrak. Těsně před zápasem totiž trenér Luboš Kozel musel hned třikrát měnit plánovanou základní sestavu, když se mu omlouvali hráči ze zdravotních důvodů. Nakonec dal šanci konžskému útočníkovi Manziovi, který se mu odvděčil gólem a asistencí. Dukla kvůli kartám ztratila útočníka Bergera, jenže Néstor měl teplotu a Beauguel svalové problémy. Během předzápasové rozcvičky se navíc zranil Breznaník. „Paradoxně to na nás nebylo vidět," usmál se kouč Kozel. Více se dočtete ZDE.

Devítka pořádá divadlo pro senioryI v měsíci dubnu mají senioři z deváté městské části v Praze možnost využít místního kulturního programu, který je připraven právě pro ně. Tento měsíc jej zahájí divadelní představení s názvem Námluvy s medvědem s podtitulem O slávě a bídě člověka. Dvě jednoaktové komedie ruského dramatika Antona Pavloviče Čechova Medvěd a Námluvy připravilo Divadlo AHA. Představení začalo v pondělí ve 14 hodin v Divadle Gong. V režii Miroslava Pokorného vystoupí Miluše Bittnerová, Jarmil Škvrna a Karel Zima. Místní senioři měli vstup zdarma.

Seminář přiblíží dotační programStátní fond životního prostředí uspořádá pro všechny zájemce seminář, který přiblíží možnosti čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám. Ten umožňuje majitelům nemovitostí čerpat prostředky na zateplení či na přechod k úspornějšímu způsobu vytápění. Účastníci semináře se dozvědí aktuální informace o vyhlášených výzvách, odborníci budou poskytovat také individuální konzultace a poradenství pro konkrétní případy. Akce se koná ve středu 13. dubna od 17 hodin v sále zastupitelstva radnice desáté městské části. Není nutné se předem registrovat, účast je zdarma.

Na pastviny se vrací stáda ovcí a kozChráněné přírodní lokality v Praze budou i letos spásat stáda ovcí, koz a hovězího dobytka. S hospodářskými zvířaty se lidé potkají na několika desítkách míst, například v Šáreckém a Prokopském údolí nebo v Trojské kotlině. Pastva začne během dubna. Zvířata budou chráněnou vegetaci udržovat až do října. Pastva má v metropoli dlouholetou tradici. Těžko dostupné louky podle historických dokumentů spásala domácí zvířata už v 19. století. Magistrát na dřívější zvyklost navázal v roce 2000, kdy objednal první ovce a kozy. Stáda jalovic budou letos na podmáčených loukách k vidění pátým rokem. Více se dočtete ZDE.

Mše připomněla výročí křtu PolskaČeši a Poláci si v neděli v bazilice svatého Jiří na Pražském hradě připomněli 1050 let od takzvaného křtu Polska. Podle zápisů z kronik se do Polska dostalo křesťanství právě z Prahy. Polská velvyslankyně Grażyna Bernatowiczová při té příležitosti poukázala na historické vazby obou zemí.

Kraj bude mít dvě koruny Karla IV.Svatováclavská a císařská koruna patří k nejcennějším relikviím v Česku. U sedmistého výročí narození Karla IV. je připraveno mnoho vzpomínkových akcí, výstav a přednášek, kterých budou tyto repliky součástí. Je to absolutní třešnička pro historické nadšence. Výroba koruny byla zadána Jiřímu Beldovi. Ten už kopie v minulosti vyráběl se svým otcem. „ Výroba je velmi náročná, protože musíme pracovat na základě fotografií," řekl klenotník. Cena se budou pohybovat okolo devíti set tisíc a připravena by měla být v první půlce srpna.

Orgány vyzkouší náhlou vlnu migraceCvičení, které se koná v úterý 12. dubna, má vyzkoušet schopnost krizových orgánů jít do akce při neoprávněném vstupu většího počtu cizinců na území kraje. Bude rozdělené na dvě etapy. Štábní část se uskuteční v Praze - Zbraslavi a taktická v Berouně. Akce by měla procvičit spolupráci všech složek při neočekávané vlně migrace. Do takticko - štábního cvičení s názvem Migrace 300 se ve spolupráci s krajem zapojil Integrovaný záchranný systém a armáda.

Sportující mládež dostane dva milionyDva miliony korun rozdělí kraj z rozpočtu na fotbalovou mládež a dvě nová sportovní centra v Mladé Boleslavi a Kladně. Na roční údržbu těchto nových center počítá s částkou 1,7 milionu korun. Hokejové centrum v Mladé Boleslavi dá prostor až 280 novým mladým talentům. Kladenské atletické centrum, pro sportovce od 13 do 22 let, bude při místním sportovním gymnáziu a bude spojovat atletické kluby nejen Kladna, ale i okolí, jako je Rakovník, Beroun a Slaný. Nové prostory bude moci využívat až sedmdesát mladých atletů. Kraj celkem spravuje a finančně podporuje dvanáct sportovních center.

360 milionů korun půjde na venkovVenkovské obce získají od ministerstva pro místní rozvoj více než 360 milionů korun. Ministryně Karla Šlechtová předpokládá, že se do obnovy zapojí obyvatele, spolky a sdružení. Z více jak dvou tisíců žádostí bylo hodnotitelskou komisí vybráno sedm set padesát žadatelů, které postoupili ministerstvu. Projekty se zaměřují na veřejná prostranství, zástavby, údržbu zeleně, vybavenost obce nebo stav místní komunikace. Výhodou je i propojení jednotlivých obcí a možnost si vzájemně vyměnit zkušenosti.

Dobrá zpráva pro PražanyV úterý 11. dubna vystaví Planetárium v Praze přesnou repliku přistávacího modulu kosmické lodi Vostok, kterou letěl do vesmíru první kosmonaut světa Jurij Gagarin. Planetárium tím připomíná 55. výročí letu člověka do vesmíru. Při této příležitosti se zároveň uskuteční beseda s ruským kosmonautem Sergejem Zaljotinem nebo promítání hraného dokumentu Gagarin první ve vesmíru. Více se dočtete ZDE.

Číslo dne: 250Zhruba dvě stě padesát příznivců radikální Národní demokracie demonstrovalo v sobotu proti migrační politice vlády a Evropské unie před pražským Lidovým domem, kde sídlí vládní ČSSD. Dalších několik stovek lidí zablokovalo z podobných důvodu několik hraničních přechodů v Česku. Více se dočtete ZDE.

Autor: Redakce

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení