Podle radní Jany Plamínkové jde především o kosení uvedených ploch, odstraňování vzrostlých dřevin, výřezy křovin a odvoz pokosené hmoty k ekologické likvidaci.

Zeď v ulici Úvoz bude opravenaKompletní opravou projde zeď a přiléhající altán v ulici Úvoz na první městské části v Praze. V rámci rekonstrukce bude odstraněna vrstva betonu na líci opěrných zdí v celém rozsahu a bude provedena stabilizace a obnova kamenného zdiva. „Současně bude obnoven vzhled zdi nad úrovní chodníku," uvedla radní hlavního města Jana Plamínková. Celkem dá město za opravy 3,6 milionu korun bez DPH. Schválilo to vedení magistrátu. Práce by pak měly být hotovy do 113 dnů.

Písničkář oslaví narozeninyPřesně za týden oslaví písničkář Luboš Pospíšil v paláci Akropolis v Praze své 66. narozeniny. Na výročním koncertě spojeném se křtem albového boxu kompletní hudebníkovy diskografie zahostují mimo jiné Vladimír Mišík nebo Márdi z Vypsané fixy. S Pospíšilem vystoupí jeho dlouholetá kapela 5P ve složení Pája Táboříková na bicí, Mirek Linhart na kytaru, kapelník Ondřej Fencl na klávesy a Martin Štec na baskytaru. Koncert začne ve středu 16. března v 19.30 hodin, vstupenka vyjde na 250 korun.

Hledá se využití pro prázdnou stavbuJak naložit s budovou Drtinova 3a, která je už delší dobu nevyužívaná, nyní řeší pátá městská část v Praze. Jednou z možností je její přenechání do užívání sousední Fakultní základní škole Drtinova. Druhou variantou je pak pronájem objektu. Podmínkou však bude provedení celkové rekonstrukce na vlastní náklady a provozování školského zařízení. O budovu by se tak mohla ucházet například některá ze soukromých škol. Výběrové řízení vypíše radnice Prahy 5 v nejbližší době. Oprava budovy by mohla vyjít na víc jak šestnáct milionů korun.

Program obohatí pletení pomlázekS blížícím se příchodem jara roste počet nejrůznějších velikonočních akcí pro celou rodinu. Jedna z nich se uskuteční už v sobotu 19. března ve Skleněném paláci od 14 do 17 hodin a pořadatelé ji nazvali Velikonoční zajda. Na programu bude maňáskové divadlo Ivany Lhotákové, zajíčkovo malování na obličej, pletení pomlázek a velikonoční dílny pro děti. Na nejšikovnější z nich pak bude čekat i sladká odměna. Celým programem účastníky provede sám Velikonoční zajda. Vstup je zdarma.

Ulici Máří Magdaleny dostane osvětleníUlice Máří Magdaleny v pražské městské části Přední Kopanina bude opravena za zhruba dva miliony korun bez DPH. Rekonstrukci schválilo vedení hlavního města. Jde o dvoupruhovou silnici, ve které se v rámci prací vybuduje veřejné osvětlení. Důvodem k rekonstrukci je řešení potřeby dopravního napojení části obce.

Tři dny velikonočních tradic ve VinořiTři dny plné velikonočních tradic, rukodělných prací a zahrádkaření čekají na návštěvníky vinořské Velikonoční zahrádkářské výstavy. Akce se uskuteční od čtvrtka 17. března do soboty 19. března v Informačním centru Na Rychtě. Návštěvníci tam uvidí různé techniky zdobení vajíček, dekorace, věnce či velikonoční pečivo. Součástí programu bude výuka pletení pomlázek. Zájemci si budou moci vyrobit také dřevěnou píšťalku. Vstup na akci je zdarma. Pořadateli akce jsou zahrádkáři Vinoř-Bohdanečská.

Paměť prověří pexesový turnajPobavit se a zároveň prověřit, jak jsou na tom s pamětí, mohou v druhé polovině března návštěvníci a návštěvnice kulturního a rodinného centra Knoflík. Pexesový turnaj v několika věkových kategoriích se uskuteční v neděli 20. března od 15 hodin v místní kavárně. Nutná je předběžná registrace na adrese: v.primas@logikanasbavi.cz do čtvrtka 17. března. Startovné je 50 korun.

Janet Jacksonová do Prahy nepřijedeZpěvačka Janet Jacksonová, sestra slavného Michaela Jacksona, odložila své evropské turné, při kterém měla 20. dubna vystoupit také v Praze. Náhradní termíny zatím nejsou známy, lístky je možné od pondělí 14. března vracet na místě jejich zakoupení. Více se dočtete ZDE.

Na Kubáni začnou farmářské trhyKaždoroční farmářské trhy na Kubáňském náměstí začnou podle informací provozovatele s největší pravděpodobností v sobotu 12. března. Umístěny na náměstí budou třikrát týdně, a to v úterý a ve čtvrtek od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Na den zahájení sezóny, které bude od 9 hodin, jsou letos naplánovány masné hody.

Na Jižním Městě přijmou víc prvňákůPočet prvních tříd ve třech základních školách na Jižním Městě se rozhodlo vedení městské části navýšit. Od příštího školního roku místo tří tříd se budou děti hlásit celkem do pěti v případě ZŠ Campanus, v ZŠ Ke Kateřinkám přibude další třída prvňáků, stejně tak v ZŠ Květnové vítězství. Podle vyhlášky o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky bude v jedné třídě maximálně třicet žáků.

Chodov se na druhou výhru natrápilAž 56. minuta druhého čtvrtfinálového duelu mezi Chodovem a Spartou rozhodla o tom, že si vítězové základní části florbalové extraligy odvezou na Podvinný mlýn dvouzápasové vedení. Trefil se Patrik Dóža a pečetil výhru Chodova na 7:6. Série pokračuje v sobotu 12. března večer.

V Modřanech ukážou fotografie jeskyněVe Viničním domku v Chuchelské ulici v pražských Modřanech začne ve čtvrtek 10. března od 18 hodin výstava fotografií nejdelší turecké jeskyně Zlatá kolébka. Na další čtvrtek je naplánovaná přednáška autora fotografií kameramana a speleologa Evžena Janouška: dopoledne pro školy, od 16 hodin pro veřejnost. Fotografie mapující jeho cestu skrz jeskynní systém mohou zájemci vidět až do čtvrtka 24. března.

Strážníci nakoupí výstroj za milionyPražští strážníci nakoupí výstroj za více než 100 milionů korun. Schválilo to vedení města. Strážníci se tak dočkají nových uniforem, obuvi, výstroje pro cyklohlídky. Policie si chtěla objednat i dodávku výstroje pro motohlídky, avšak se nikdo do soutěže nepřihlásil. Zakázka na slavnostní uniformy ještě probíhá. Více se dočtete ZDE.

Kapela AC/DC odkládá turnéAustralská hardrocková kapela AC/DC odložila zbývající koncerty svého amerického turné. Zpěváka Briana Johnsona totiž lékaři varovali, že mu hrozí absolutní ztráta sluchu. Jaký bude osud evropské části turné, kdy má AC/DC koncertovat i v Praze, nebylo jasné.

Labská cyklostezka bude mít další částiNa výstavbu dalších dvou úseků Labské cyklostezky požádá Středočeský kraj o evropské i státní dotace. Cyklostezka mezi Kly a Mělníkem bude měřit 3,2 kilometru a náklady na její výstavbu se odhadují na 20 milionů korun. Úsek Čelákovice - Lázně Toušeň bude dlouhý 1,43 kilometru a má stát devět milionů korun. Žádosti o dotace kraj podá do konce dubna a do konce června by měl vypsat veřejnou zakázku na zhotovitele staveb. Začít se stavbou se má letos v červenci a do října by měly být obě cyklostezky hotové.

Další strana má hotovou kandidátkuKompletní kandidátku do říjnových krajských voleb má připravenou ODS. Vede ji starosta Líbeznic Martin Kupka, dvojkou je starostka Byšic Jana Poláková, trojkou krajský zastupitel a regionální předseda Jan Skopeček. Lídrem ČSSD bude Miloš Petera, za ANO místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, za hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan a za KSČM Zdeněk Štefek.

Cestovní kanceláře se dohodly na spolupráciV hlavním městě provincie Sečuán Čcheng-tu se minulý týden sešli zástupci českých a čínských cestovních agentur. Díky zavedení přímého leteckého spojení mezi Prahou a sečuánským městem Čcheng-tu mohou začít plánovat výlety Čechů do Číny a naopak. Dohodu o spolupráci v oblasti cestovního ruchu v Číně podepsal víceprezident Sečuánské turistické organizace Gang Meng a tajemník Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber. Přímé letecké spojení provozují sečuánské aerolinky a podpořil jej Středočeský kraj. Ještě letos plánují otevřít zastoupení sečuánských aerolinek v Praze a svoje zastoupení v Čcheng-tu. Více se dočtete ZDE.

Kraj plánuje cvičení připravenosti na migraciV úterý 12. dubna se bude konat první cvičení ve Středočeském kraji, které prověří připravenost na případnou migrační vlnu, která by byla většího rozsahu. Další akce se připravuje na září a kromě migrace bude jejím tématem i ochrana vodních zdrojů. Podle ministra vnitra Milana Chovance je potřeba se připravit na to, jak při větší migraci lidi přebírat, postarat se o jejich registraci, krátkodobě je omezit na svobodě a poté se pokusit je vracet do zemí, odkud přišli. Dubnové cvičení se uskuteční v Berouně za účasti policie, hasičů, armády, záchranářů a neziskových organizací. Součástí budou i praktické ukázky. Více se dočtete ZDE.

Dobrá zpráva pro PražanyNezaměstnanost v hlavním městě v únoru roku 2016 dosáhla 4,2 procenta. Vyplývá to z údajů Úřadu práce. Nezaměstnanost v Praze tak zůstává stále na stejné hodnotě jako v předchozích třech měsících, díky čemuž zůstává nejnižší v České republice. Počet nezaměstnaných od ledna i lehce klesl o 262 z 37651 lidí na 37389 nezaměstnaných. Počet volných míst se naopak rozrostl o 1075 na 16733 pozic. Na jedno volné pracovní místo připadalo v Praze ke konci února 2,2 uchazeče. Nejnižší počet uchazečů na jedno místo vykazuje okres Praha-východ (1,2).

Číslo dne: 12Celkem dvanáct ulic, které jsou většinou v okrajových částech metropole, se dočká nových jmen. Kupříkladu v Čakovicích bude ulice pojmenovaná po bývalém starostovi Jiřím Prebslovi. Zároveň zanikne Aronovo náměstí v Křeslicích. Jde podle místopisné komise o křižovatku bez adres. Více se dočtete ZDE.