Podle původního záměru měly opravy, které magistrát plánuje už léta, vyjít na 400 milionů. Za přepracování projektu město zaplatí 4,4 milionu.

Městská knihovna postaví novou budovu v Praze 6Pražská Městská knihovna začne příští rok stavět novou budovu na Petřinách. Podle ředitele knihovny Tomáše Řeháka by se čtenářům mohla otevřít za dva roky. Nyní se instituce, která má po hlavním městě čtyřicet poboček, snaží získat souhlas v územním řízením, následovat bude stavební povolení. Nový objekt vyjde na sto milionů korun. Budova na Petřinách bude teprve pátou, která v Praze vznikla přímo jako knihovna. „Ani Klementinum původně nebyla knihovna," upozornil ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Nové lavičky potěší místní obyvateleNa cestě mezi poli u Horoušánek zaměstnanci Technických služeb postavili nové dřevěné lavičky. Postupně se jejich počet má rozšiřovat. Sloužit mají místním, ale i poutníkům. Radnice se poptává mezi občany, kam by další místa pro odpočinek bylo nejlepší umístit. Obyvatelé mohou reagovat na FB města.

Ateliér malířky je otevřenProhlídka stálé expozice malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky kulturního života Zdenky Braunerové je možná jen během letní sezóny. Komentovanou procházku po netradičním muzeu je nutné předem rezervovat. Ti, kteří si chtějí ateliér prohlédnout, mohou dorazit vždy od středy do neděle.

Kam za kulturou

Hilského asamblážeBěhem letošního léta je možné za výtvarným uměním zajít také do několika netradičních prostor. Jedním z takových je Ústav makromolekulární chemie. Zde až do konce prázdnin probíhá expozice prací Miloslava Hilského s názvem V Makráči po 30 letech. Letos je tomu totiž 30 let od chvíle, kdy zde měl Hilský první výstavu. Z té doby jsou jako upomínka vystaveny pastely. V dalších letech se autor postu-pně odkláněl od pastelů a přes koláže dospěl až k velkoformátovým asamblážím.

Domy a lidská sexualitaGenderové a sexuální otázky se v poslední době vkrádají do nejrůznějších oblastí dokonce i do světa architektury. Věnovat se jim od 5. srpna budou také v Galerii Jaroslava Fragnera. Bude zde to-tiž zahájena výstava nazvaná Je architektura sexy?, která se pokusí osvětlit vztahy sexuality, konstrukce sexuální a genderové identity, architektonického prostoru a architektonické tvorby na současném materiálu.

Letní Letná a její magieTaké letos na sklonku prázdnin se opět Praha stane evropským centrem nového cirkusu. 18. srpna totiž v hlavním městě odstartuje další ročník mezinárodního festivalu Letní Letná. Přehlídku zahájí soubor Limbo, který promění své unikátní secesní šapitó na magické místo.

Varhanní festivalNejvětší varhany v Praze se brzy opět naplno rozezní. V bazilice sv. Jakuba na Starém městě, kde se nacházejí, se totiž letos v létě uskuteční 21. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Ten odstartuje 4. srpna a potrvá do 22. září. Celkem je v plánu osm koncertů, které si bude možné poslechnout každý čtvrtek. V rámci letošního ročníku bude věnována zvýšená pozornost varhanicím a mladým začínajícím varhaníkům.

Čtěte také: Jižní spojku čeká omezení