Těšit se můžete na promítání a na impro dabing nejslavnějších filmových scén spojených s jídlem a další kulinářské show v podání Just!Impro.

Exkurze přistane na letišti Speciální exkurze zavede dnes od 9 hodin zájemce na Letiště Václava Havla. Letištní hasiči zde předvedou svoji speciální techniku, velkokapacitní auta Panther a také provedou návštěvníky polygonem. Ten slouží pro ověřování fyzické a psychické připravenosti hasičů v podmínkách simulujících skutečné podmínky při zásahu s použitím dýchacích přístrojů. Účastníci budou následně moci v blízkosti ranveje pozorovat starty a přistání letadel.

Oživlý středověk v podhradíZažijte středověká řemesla na vlastní kůži. Hrad Zlenice se na víkend promění v sídlo Karla IV. Uvidíte tak, jak lidé v době Karlově žili, jak se oblékali, nebo co uměli za řemesla. Připraveny jsou ukázky textilní techniky, zpracovávání kůže či kovu. Chybět nebude ani dobová kuchyně. Většinu řemesel si tradičně budete moci vy i vaše děti vyzkoušet. V zadním příkopu hradu bude pro malé připravena aréna, kde se budou moci vžít do rolí středověkých rytířů. Novinkami letošního 5. ročníku bude lití bronzu, ukázky výroby luku, ukázky ošetření lékařem nebo práce stavitelských mistrů. Také vám k celodennímu programu zahrají dvě středověké kapely. Král vpustí dvořany a poddané do svého sídla po oba víkendové dny v 10 hodin. Brány se pak zavřou v sobotu v 18 hodin a v neděli v 15 hodin.

Do Riegráčů na paletu pivRiegrovy sady se proměnily v pivnici. Pokračuje zde festival pěnivého moku, na kterém se představí 14 minipivovarů. Návštěvníci mají dnes od 15 hodin možnost ochutnat přes 50 typů chmelového nápoje. Chybět nebude občerstvení, hudba a zájemci budou moci poměřit své síly při degustační a znalostní soutěži. Na závěr se vyhlásí nejlepší pivo festivalu. Brány se zavírají ve 22 hodin.

Začíná léto s DOXíkemOdpočinout od školy i od školky si můžete nejen u bazénu. Letní programy centra DOX se nesou v duchu her a interaktivních setkání se současným uměním a architekturou. Pět prázdninových sobot tak můžete se svými dětmi či vnoučaty strávit v galerijním prostředí obklopeni uměleckými díly. Na dnešek je od 14 do 17 hodin připravena výtvarná dílna k výstavě Sportu zdar, která představuje několik desítek českých umělců a více než dvě stovky děl. Děti se tak budou moc nechat inspirovat a následně si vyzkouší tvořit různými výtvarnými technikami.

Zumba pod vedením prasátkaPrasátko Pigy připravilo zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. V Galerii Harfa tak můžete dnes od 12 hodin zažít pravou zumba párty. Pigymu přijde s výukou pomoci mistr zumby Pavel Bouc. Klasické tancování ožíví kabaret nebo třeba show Karibik aneb jedeme na party v podání mistrů světa. Na návštěvníky čeká také vystoupení mladé zpěvačky Nelly Řehořové. Celou akci moderuje Jirka Hadaš. Závěrečný tanec je naplánovaný na 16.30 hodin.

Kam za kulturou

Česká bižuterie divácky táhneVýstava mapující současné tendence v české bižuterii byla pro velký zájem prodloužena a bude k vidění v Českém centru Praha až do 29. července 2016. Výstava Handmade Dreams představuje v kurátorském výběru Petra Nového aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Performance v CeletnéPříští týden se v Divadle v Celetné rozběhne dlouho očekávaný festival Nultý bod. Ten 18. července otevře svým vystoupením dánská performerka Kitt Johnson. Její nejnovější sólové dílo nese název Post no bills. Představení je součástí vystoupení vytvářených skupinou X-Act, která se zaměřují na různé aspekty lidské existence a zkoumají krizi jako kreativní transformátor. Festival potrvá do 23. července.

Výtvarní samorostiJak vypadá tvorba amatérských umělců? Přesně na tuto otázku se bude od 29. července snažit odpovědět experimentální prostor NoD. Ten totiž bude až do 6. září hostit čtvrtý ročník soutěžní přehlídky nezávislého výtvarného umění Samorosti 2016. Vyvrcholením přehlídky jako již tradičně bude předávání Cen odborné poroty.

Trocha letního osvěženíChuťově vynikající, krásná na pohled, z čerstvých surovin a třeba i efektně naaranžovaná a podle vlastní originální receptury. Taková má být vítězka Velké zmrzlinové soutěže, která začíná od 17. července. Zúčastnit se jí může zdarma jakákoli cukrárna, kavárna či restaurace nabízející toto léto zmrzlinové osvěžení. Prostřednictvím mobilní aplikace Yelp budou podniky hodnotit sami jejich zákazníci.

Čtěte také: Vestibul metra ozdobilo umění