Program celodenní akce vypukne už v deset hodin dopoledne. Na děti čekají atrakce, soutěže i projížďka mašinkou po parku zdarma. Proběhne soutěž psího sympaťáka. Jako každý rok budou moci návštěvníci přispět na sbírku pro psí útulky. Akci, která se uskuteční za každého počasí, bude moderovat Honza Musil.

Do úklidu se zapojilo tři sta lidíKampaň Chceme tu mít čisto letos v Praze 14 zaznamenala velký úspěch. Díky jedenácti dobrovolným úklidům prokoukl Černý Most, Hutě, okolí Kyjského rybníka nebo okolí kostela sv. Bartoloměje. Do dobrovolného úklidu se zapojili zástupci místních neziskových organizací, aktivní obyvatelé čtrnácté městské části a také spolek Krásná Praha 14, rodiče a děti ZŠ Bratří Venclíků či další. Kampaň spoluorganizuje městská část Praha 14, která pomáhá s pořádáním a propagací akce nebo tím, že zajišťuje rukavice, pytle a odvoz odpadků či dodává občerstvení pro účastníky.

Centrální park zaplní sportovciNa hřišti u Kuželkárny v Centrálním parku Prahy 13 se konají tento víkend sportovní akce pro veřejnost, a to vždy od 9 do 17 hodin. V sobotu a v neděli bude turnaj v malé kopané. Kromě toho bude v sobotu možnost vyzkoušet si lukostřelbu, v obou dnech pak bude cvičení na strojích, aerobik, power jóga, zumba a cvičení na bolavá záda.

V Hlubočepech vznikne rodinné centrumObjekt v ulici Záhorského se dočká rekonstrukce. Radnice už vybrala zhotovitele, který provede technický průzkum a vypracuje projektovou dokumentaci. Stavební firmu by pak měla městská část vysoutěžit na jaře příštího roku. Po přestavbě by zde měl vzniknout prostor pro komunitní a rodinné centrum, včetně mateřského centra a multifunkčního sálu pro čtyřicet lidí. Úpravou projde i zahrada, která se dočká nového oplocení.

Koncert uzavře školní rokHudební koncert žáků kurzů Kulturního centra Průhon ukončí sezonu během dnešního večera. Od 18 hodin vystoupí postupně celkem pět tříd mladých hudebníků, hrajících třeba na saxofon nebo klarinet. Akce se uskuteční v sále KC Průhon v ulici Socháňova.

Trojka zažije víkend s asijskou kulturouKulturu dvou asijských zemí budou moci zájemci blíže poznat tento víkend na náměstí Jiřího z Poděbrad. Třetí městská část ve spolupráci s neziskovými organizacemi pořádá festival s názvem Asie vzdálená a blízká, na kterém se v sobotu představí kultura Vietnamu a v neděli budou lidé moci poznávat taje a zajímavosti Indonésie. Návštěvníky festivalu čeká široká nabídka tradiční asijské gastronomie, workshopy a prezentace neziskových organizací. Pro malé návštěvníky bude připraven dětský koutek, kde si můžou namalovat vietnamské kloboučky nebo si vyrobit létajícího dráčka. Stánky se oba dny otvírají v 10 hodin a kulturní program proběhne od 17 do 19 hodin. Vstup je zdarma.

Zpravodaj města hledá nové jménoMěsto Mníšek pod Brdy hledá nové pojmenování pro svůj měsíčník. Redakce oslovila občany, aby na internetových stránkách města hlasovali, jak se bude časopis jmenovat. Hlasy je možné posílat do pátku.

Vycházka zavede na zříceniny hradůNa vycházku s výkladem po středověkých feudálních sídlech nad řekou Sázavou zve jílovské Regionální muzeum. Sraz je v sobotu v 10.30 před nádražím v Čerčanech. Trasa povede kolem přemyslovského hradiště Lštění s kostelíkem sv. Klimenta, hradní zříceny Stará Dubá a Zlenice a pozůstatků hradu u Čtyřkol. Délka procházky je 11 km, terén je vhodný i pro méně zdatné chodce.

Kam za kulturou

Hnízdo či lesní útulna?V lednu vyhlášená soutěž architektonických děl čítá téměř 500 přihlášených. Mezinárodní porota jich vybrala do užšího kola 63, na podzim vyhlásí deset finalistů a poté vítěze. Ve výběru jsou zastoupeny administrativní komplexy, bytové objekty, veřejná prostranství i rodinné domy a menší projekty, dokládající, že architektura je všude kolem (třeba Hnízdo Jana Tyrpekla či lesní útulna značky Uhlík architekti).

Zappova dcera na Prague Proms12. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms zahájí 18. června hudba Franka Zappy. Ve světové premiéře zahraje Český národní symfonický orchestr s několika zahraničními hosty koncert Musics by Frank Zappa: Orchestra En Regalia. Osobně se ho zúčastní i dcera slavného hudebníka, Diva Zappa. Na scéně bude 89 hudebníků, program tvoří symfonické úpravy skladeb progresivního muzikanta Franka Zappy. Zazní mj. Outrage at Valdez a G-Spot Tornado z alba The Yellow Shark.

Studenti na scéněPrestižní soutěž pro mladé talenty, Studentská Thálie 2016, se blíží ke slavnostnímu Gala. Rozhodnuto o vítězích bude na Nové scéně Národního divadla již tento pátek 17. června. Udílení cen začne v 16 hodin za účasti nových ambasadorů akce: herce Patrika Děrgela a spisovatele Davida Zábranského.

Fulghumovo tango v MinoruDrž mě pevně,miluj mě zlehka. To je představení, s nímž vystoupí spisovatel Robert Fulghum v Praze. 20. června zavítá v 18 hodin do Kulturního centra Průhon, 22. června v 18 a 20.30 do Minoru. Inscenace, kde přijde ke slovu i argentinské tango, se hraje v úpravě Lukáše Hejlíka.

Praha očima Václava HavlaKnihovna Václava Havla přináší na trh knihu Praha Václava Havla. Na snímcích Pavla Hrocha a dalších fotografů představí budovy vytvořené jeho dědečkem a otcem, mj. palác Lucerna a Barrandov. Průvodce po stavbách spojených s životem dramatika a prezidenta přibližuje objekty poutavým způsobem. Obsahuje i mapy a slovníček.

Vzdorující AlžířankaTady vaše fatwa neplatí. To je název výběru autentických příběhů lidí z islámského světa, kteří bojují proti fundamentalismu a násilí. Sešli se v knize mladé Karimy Bennoune. Alžírská veteránka boje za lidská práva ji představí dnes v 17 hodin v pražském knihkupectví Academia Praze. Svým dílem chce přispět k hlubšímu poznání toho, co se skutečně v nitru islámského světa odehrává a co se bytostně týká i nás. 

Čtěte také: Kulaťák rozezní Traband