„Bude mi ctí odhalit památník k uctění její oběti i všech ostatních právě na území naší městské části, která dlouhodobě podporuje Konfederaci politických vězňů a další instituce, jež se snaží, aby oběti komunistických zločinů neupadly v zapomenutí," uvedla starostka Jana Černochová.

V opravené věži vznikne muzeumVodárenská věž v ulici Nové mlýny je ve špatném stavu, kdy z ní občas padala omítka. Na začátku dubna by měla začít její rekonstrukce a po dokončení oprav nejspíš v příštím roce by zde měla být zřízena stálá expozice pražských hasičů a požárů. Dohodli se na tom dobrovolní hasiči Prahy 1 a Muzeum hlavního města Prahy, které má věž ve správě. Věž zatím využívají zdejší dobráci k tréninku s dýchacím zařízením, kdy se snaží devět pater vyběhnout v „plné polní" za dvě minuty.

Senioři pojedou na výletRadnice Prahy 1 uspořádá pro seniory v úterý 31. března výlet na hrad Potštejn a do města Čáslavi. Výlety jsou zdarma a pouze pro občany seniorského věku s trvalým bydlištěm v Praze 1. Pro velký zájem se senior může přihlásit pouze na jeden výlet v daném měsíci a upřednostněni budou ti, kteří se nezúčastnili minimálně tří posledních výletů.

Bitva národů se odehraje na PetříněBojovníci v autentických středověkých zbrojích se utkají od 7. do 10. května v bitevní aréně, která vyroste na Petříně. Koná se již šestý ročník této atraktivní podívané nazvané Bitva národů. Meče, štíty a zbroje jsou pečlivě vyrobenými a nákladnými replikami původního vybavení středověkých rytířů. Více čtěte ZDE.

Hledá se další památný stromSeznam významných stromů v Praze je bohatý, na Žižkově jich prý zatím mnoho není. Aleš Rudl, zakladatel projektu Pražské památné stromy proto vyzývá veřejnost Prahy 3, zda o některém v místě bydliště není někde zmínka. V Praze 3 je zatím jen jeden památný strom Cedr atlaský Na Balkáně.

Mládeži se otevře nové hřištěRadnice Prahy 3 v pátek 27. března otevře brány víceúčelového hřiště pro náctileté, které za pomoci dotace z Evropské unie postavila na místě nevyužívaného areálu v ulici Habrová. Kvality vícefunkčního herního areálu prověří během oficiální části programu od 14 hodin jezdci z VSA Xtreme teamu.Chybět samozřejmě nebude ani ukázka sportovního lezení s odborným lektorem na nové lezecké stěně, která je součástí sportoviště.

Radnice návrhářce kvůli vile neustoupíRadnice šesté městské části odmítla povolit známé návrhářce Blance Matragi stavbu nové vily na Ořechovce místo té původní, která byla v prosinci 2013 bez povolení zdemolována. Návrhářka si proto další den vymínila schůzku se zástupkyní starosty pro územní rozvoj Evou Smutnou (TOP 09). „Paní Matragi a jejím zástupcům architektům bylo jasně sděleno, že jimi předložený projekt nesplňuje všechny atributy, které jsou pro stavbu v území Ořechovky závazné a dané územním plánem," řekla Smutná. Projekt tak bude nutné přepracovat a poté ho radnice opět posoudí. Více čtěte ZDE.

Téměř tři miliony půjdou na sportRadní sedmé městské části vyhlásili grantové řízení na podporu nestátních neziskových organizací působících na území městské části v oblasti sportu, žádosti se musí týkat činnosti realizované v roce 2015. Zájemci mohou své projekty posílat do 17. dubna v 11.30 hodin na podatelnu odboru Kanceláře starosty na nábřeží Kapitána Jaroše 1000. Rozděleny budou finanční prostředky v hodnotě 2 995 300 korun, které byly získané jako část odvodu z výherních hracích přístrojů.

V Milíčovském lese už třísky nelítajíOd ledna do března se v Milíčovském lese provádělo kácení lesních porostů. Dotyčné plochy budou podle radnice Prahy 11 opět zalesněny, a to směsí dřevin domácích druhů. Ve východní části lesa byl dokácen zbytek smrkového porostu, který byl z obou stran obklopen již odrůstajícími dříve zalesněnými mladými stromky.

Opozici vadí málo investic pro letošek„Navrhované hodnoty k rozvoji obce budou nejnižší za posledních jedenáct let," řekl Michal Frauenterka před hlasováním zastupitelstva Prahy 15 o rozpočtu pro letošek. Rozpočet, který byl nakonec schválen, počítá s výdaji zhruba 200 milionů a příjmy okolo 165 milionů. Do rozvoje obce má podle Frauenterky jít asi 39 milionů korun a celý rozpočet vidí jako udržovací, který lze uplatnit ještě dvakrát, než Praze 15 dojdou rezervy z minulých let. Za málo peněz podle něj může hlavní město a stát. Starosta městské části Milan Wenzl řekl, že vedení finance na investice stále hledá. S magistrátem probíhají jednání, tudíž je možné, že investicí přibude.

V Radotíně přestaví centrum obceRadnice Prahy 16 hodlá přestavět centrum obce ve spolupráci s developerem. Na území by se měly do pěti let postavit kromě veřejných prostor především byty a obchodní plochy. Podle developera je kladen důraz na propojení záměru s jeho okolím, a to díky intenzivnímu využití a rozšíření okolní infrastruktury.

V Letňanech zahájí sezonu cyklistůUž pošesté se otevřou brány letňanského výstaviště coby největšího sportovního a cyklistického veletrhu v České republice. Třídenní svátek všech cyklistů bude zahájen v pátek 27. března.Exponáty více než 200 vystavovatelů si budou návštěvníci moci nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet na testovací dráze. Ve čtyřech halách bude vystaveno vše, co k cyklistice patří: od samotných kol pro děti i dospělé přes vybavení, oblečení a helmy až po přehled českých cyklotras a nabídku cestovních kanceláří. Součástí veletrhu bude i atraktivní doprovodný program - autogramiády známých sportovců, soutěže, exhibice nebo závod horských kol. Ten se uskuteční v neděli 29. března na trase dlouhé pětačtyřiceti kilometrů.

Radnice zainventuje také do dopravyRadnice Prahy 20 hodlá krom jiných investic vložit potřebné finance do pokračování oprav místních komunikací. Počítá s tím i rozpočet na letošní rok. Rekonstrukce komunikací budou podle radnice pokračovat podle dříve schváleného harmonogramu. V nejbližší době se bude týkat oprava Božanovské ulice.

Potok bude mít opravenou stěnuOprava levobřežní stěny Říčanského potoka v ulici V Potokách, jejíž havarijní stav již bezprostředně ohrožoval i stabilitu příjezdové cesty se pomalu a jistě blíží ke konci. Podle radnice Prahy 22 stavební a montážní práce trvají od prosince 2014 a budou dokončeny v letošním dubnu. Koryto potoka bude po dokončení stavby vyčištěno, plot uveden do původního stavu. Investice do opravy navigační stěny si vyžádala částku pět a půl milionu korun.

Pražské přívozy zahajují sezonuPoslední březnový víkend bude ve znamení zahájení provozu všech pražských přívozů. Na své trasy se vrací přívoz P3 propojující Lihovar na Veslařský ostrov, P5 plující z Výtoně přes Císařskou louku na Smíchov a P6 převážející pasažéry z Modřan do Lahoviček. Sezona končí dne 1. listopadu.

Na opravu silnic vyčlení přes miliarduPro letošní rok jsou podle magistrátu do pražských silnic a chodníků plánovány investice přes miliardu korun. „Silnice na území hlavního města nejsou v příliš dobrém stavu, proto jsme pro tento rok přistoupili k navýšení rozpočtu," uvedl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

V Praze se poběží půlmaratonMetropole bude hostit 28. března jeden nejlépe obsazených půlmaratonů světa. Mezi Čechy jsou hlavními favority Jiří Homoláč a Anežka Drahotová, nejrychlejší Češka loňského ročníku. Závod si samozřejmě vyžádá jistá dopravní omezení, která budou upřesněna.

Dobrá zpráva pro modelářeVelká louka na Velké Skále v Bohnicích může opět sloužit například i leteckým modelářům. Toto hojně vyhledávané místo pro předvádění typů všech letadel je údajně po jarním každoročním úklidu dobrovolníků z blízkého sousedství zbaveno různých předmětů, které v tomto zeleném prostranství nepůsobilo zrovna přívětivě. Například od větru zlámané větve nebo pohozené plastové láhve.

Číslo dne: 104Sto čtyři strážníci nyní působí v Městské části Prahy 2. Poněkud neutěšené stavy mužů zákona se tak podle tamní radnice postupně začínají zlepšovat, do služeb městské policie se hlásí víc zájemců, než z ní odchází. Podle tabulkových stavů by v Praze 2 mělo sloužit 123 strážníků.