VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Osmička prodlužuje právní poradnu

Praha - Právní rady mohou i nadále zdarma využívat občané Prahy 8. Vedení místní radnice se rozhodlo prodloužit tuto službu. „Bezplatná právní poradna pro občany zcela splnila svůj účel, a proto jsme se dohodli pokračovat i v letošním roce za stejných podmínek. Věřím, že občané budou i nadále využívat těchto služeb k řešení svých problémů tak, jako v roce předešlém," uvedl starosta osmičky Roman Petrus.

15.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Právní servis mohou lidé využít každou středu na Libeňském zámku, a to po telefonické objednávce. Hlavními oblastmi poradenské činnosti jsou otázky kolem bydlení či Občanského zákoníku.

V parku na Vítkově se bude kácetV průběhu ledna zahájí pražští lesníci kácení deseti nemocných dřevin v centrální aleji v parku na Vítkově. Stromy, které mají poškozené kořeny a na nichž parazitují trsy dřevokazných hub, označily pražské lesy na základě znaleckého posudku za nebezpečné. Kácení se dotkne dvou akátů a osmi javorů a zásah potrvá do konce ledna. Volná místa v aleji dlouho nezůstanou, zaplní je deset mladých listnáčů s rozvinutými bohatými korunami, které arboristé vysadí buď ještě na podzim letošního roku, nebo na jaře toho příštího.

Jak na zeleň? Odpoví konference na trojceV úterý 19. ledna se v žižkovském Hotelu Theatrino koná odborná konference zaměřená na problematiku veřejné zeleně a péče o ní. Pořádá ji Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu ve spolupráci se třetí městskou částí. Kromě řady odborníků přislíbila účast i starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Na programu budou mimo jiného přednášky o koncepci péče o veřejnou zeleň ve třetí městské části, o vzniku studií, o nástrojích pro efektivní správu zeleně či o typizaci a typologii sídelní zeleně. Na závěr je plánovaná panelová diskuse. Konference začíná v osm hodin ráno, zájemci o účast se mohou přihlásit vyplněním on-line přihlášky ZDE.

Děti mohou soutěžit o nejlepší knihuDěti ze základních škol čtvrté městské části se mohou přihlásit do soutěže k Mezinárodnímu dni dětské knihy. Jejich knížka může být pohádka nebo fantasy příběh. Knížka může být kreslená, psaná, s ilustracemi, bez obrázků, nebo komiks. Záleží jen na fantazii. Soutěžit mohou jednotlivci, třídy, skupinky, děti, party kamarádů. Knihy je možné posílat či osobně odevzdávat v únoru na úřad městské části.

Čtyřce vadí vyšší rychlost na magistrálePraha 4 nesouhlasí se zvýšením nejvyšší povolené rychlosti na magistrále, kterou v pondělí oznámil náměstek primátorky Petr Dolínek. Od Pankráce po Jižní spojku je nově možné jezdit až 80 kilometrů za hodinu. Vedení čtyřky říká, že změna škodí obyvatelům městské části. Více se dočtete ZDE.

Projekt představí zajímavé sousedyV novém debatním cyklu se jednou měsíčně v divadle Semafor představí dvě osobnosti žijící, pracující nebo mající úzký vztah k Praze 6. Půjde o renomované vědce, populární herce, respektované lékaře, úspěšné sportovce nebo čestné občany. Hlavním tématem pokaždé bude jejich vztah k městské části. Večery s Prahou 6 začínají ve středu 27. ledna v 18 hodin a jsou zdarma.

Nemocné stromy půjdou k zemiV severní části Letenských sadů dojde ještě během tohoto měsíce k bezpečnostnímu kácení nemocných dřevin, jejichž špatný stav nedovoluje, aby mohly být v parku ponechány. Zásah se týká 47 předem vytipovaných slabých, poškozených a dřevokaznými houbami vyčerpaných stromů. Už letos na jaře však Letenské sady oživí 85 nově vysazených dřevin. Více se dočtete ZDE.

Bulovka modernizuje místní porodniciBudoucí rodičky, které se rozhodly porodit své potomky na Bulovce, se mohou těšit na domáčtější prostředí zdejší porodnice. „Nemocnice Na Bulovce pokračuje v modernizaci a pro rodičky jsou nově k dispozici moderní porodnické postele," uvedl mluvčí Martin Šalek. Dodal, že k posledním úpravám došlo před dvěma lety, kdy byly pro rodičky a jejich doprovod vybudovány nové místnosti s vlastním sociálním zařízením. Ty mají nadcházejícím rodičům zajistit větší komfort a intimitu. V porodnici na Bulovce loni proběhlo celkem 2135 porodů, z toho 478 císařským řezem. Více se dočtete ZDE.

Modřany řeší parkování u doktoraParkování u polikliniky v Modřanech stále řeší vedení dvanácté městské části. V létě tam budou na třech místech nainstalované parkovací automaty. Obyvatelé nových bytových domů v okolí budou využívat garáže v podzemí, a tak návštěvníci polikliniky mohou zaparkovat v okolí lépe než v minulém roce. Modré zóny pro rezidenty dvanáctka v tuto chvíli neuvažuje realizovat.

Záchranáři dostanou vybavení za tři milionyZdravotničtí záchranáři dostanou od hlavního města nové vybavení za tři miliony korun. Jde mimo jiné o rukavice odolné proti proříznutí a ohni, přilby s ochranným štítem a čelovkou a 16 boxů se zdravotnickým materiálem určeným k rychlé zástavě krvácení a ošetření několika desítek lidí. V současnosti se testuje neprůstřelná vesta pro záchranáře. Po odborné specifikaci a výběrovém řízení budou pořízeny pro případ potřeby vesty do každého sanitního vozu. Uvedené vybavení se v praxi osvědčilo už během silvestrovských oslav. Více se dočtete ZDE.

Exnáměstek Šiška opět uspěl u souduPražský vrchní soud ve čtvrtek zrušil verdikt, podle nějž si měl bývalý náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška odpykat sedm let a bývalý ředitel ministerského odboru informatiky Milan Hojer šest let vězení za vydírání firmy OKsystem. Odvolací senát kauzu už podruhé vrátil k dalšímu projednání, pražský městský soud se bude muset znovu zabývat mimo jiné i údajně způsobenou škodou a její výší. Odvolací soud se sice přiklání k tomu, že k vydírání zřejmě skutečně došlo, jeho společenská škodlivost však podle něj byla nižší, než naznačovaly původně uložené tresty. Kvůli Šiškovi skončil ve funkci ministr Jaromír Drábek. Více se dočtete ZDE.

Hejtman má poradní sbor pro migraciKvůli uprchlické krizi zřídil Středočeský kraj poradní sbor hejtmana pro migraci. Vedle zástupců hejtmanství jsou v něm představitelé ministerstva vnitra, policie, Červeného kříže, integrovaného záchranného systému i poslanci z bezpečnostního výboru. Sbor se bude scházet každý měsíc a vyhodnocovat aktuální situaci kolem uprchlické krize.

Vypovědět stavební spoření dětem? Půjde toRodiče asi budou moci vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, ale jen za určitých podmínek. Úpravu předloženou poslanci opoziční ODS včera podpořil navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) sněmovní ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných poslanců koalice i opozice. Výbor podpořil pozměňovací návrh, podle kterého nebude soud rozhodovat, pokud skončila zákonná šestiletá doba spoření. Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci.

Čínskou medicínu otevřou do půl rokuDo poloviny letošního roku bude v provozu klinika čínské medicíny v Boleslavi. Nové pracoviště bude nabízet akupunkturu, regenerace a masáže. Léčba nebude hrazená pojišťovnami.

Dobrá zpráva pro PražanyČást potoku Rokytka bude v rámci protipovodňových opatření upraven. Půjde o úsek dlouhý asi 560 metrů, jenž se nachází v městské části Praha-Nedvězí. „Současně proběhne revitalizace Rokytky, rekonstrukce mostu, kanalizace, přeložky kabelů a vodovodního řadu," uvedla radní Jana Plamínková. Práce mají vyjít na zhruba 15,6 milionu korun. Rozhodli o tom pražští radní na svém jednání.

Číslo dne: 20Dvacet milionů korun převedlo vedení hlavního města z neúčelové rezervy do rozpočtu na rok 2016 pro zdravotnickou záchranou službu. S částkou radní počítali při skládání rozpočtu, avšak rozpočet schválený v prosinci byl při jednání zastupitelstva nahrazen opozičním.

Autor: Redakce

15.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vladimír Říha, Pražská strojírna

Exředitel Pražské strojírny bral 10 let plat na neplatnou smlouvu

Mezinárodní předvánoční reklama Apple vznikla v Praze
DOTYK.CZ

Dojetí z Prahy: Apple natočil světovou vánoční reklamu v české metropoli

Ve Strašnicích se koná poslední rozloučení s Wabim Daňkem

/VIDEO/ Ve velké obřadní síni v pražských Strašnicích se dnes koná poslední rozloučení s písničkářem Wabim Daňkem, který zemřel 16. listopadu ve věku 70 let. Daněk bojoval se zdravotními problémy už delší dobu, v létě kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu, musel zrušit své koncerty.

DPP zadal studii na prodloužení metra A na letiště

Pražský dopravní podnik  (DPP) ve středu zadal  vypracování studie na prodloužení metra A z Motola na Letiště Václava Havla, která by měla být hotová do konce tohoto roku. DPP zároveň chce prověřit i možnost prodloužení trasy C z Letňan do Čakovic. Dokument vypracuje Metroprojekt. Za studii DPP zaplatí 859 500 korun.

AKTUALIZOVÁNO

Za zneužití zpravodajství uložil soud Nečasové dvouletou podmínku

Za zneužití Vojenského zpravodajství uložil soud Janě Nečasové (dříve Nagyové) dvouletý podmíněný trest a také pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Ostatní obžalovaní rovněž dostali podmínky - bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Ondrej Páleník 18 měsíců. Soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Dnešní rozhodnutí není pravomocné.

Soud vynese třetí rozsudek v kauze zneužití zpravodajství

V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes padne u Obvodního soudu pro Prahu 1 v pořadí již třetí rozsudek. Aféra kolem někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové) přispěla v roce 2013 k pádu vlády Petra Nečase (ODS). Premiérova milenka podle obžaloby nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali jeho tehdejší manželku a také dva zaměstnance úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT