Pro větší bezpečnost cyklistů a chodců se pak ulice zúží do jednoho pruhu. Obyvatelé měli možnost se k celé obnově vyjádřit a podávat připomínky. Uplatněno nakonec bylo 282 podnětů od 131 lidí.

Praha podává trestní oznámení na exšéfa své firmyDesítky tisíc korun utracených z reprezentačního fondu, luxusní automobily pro firmu, nadstandardní mzdy pro kamarády. To jsou důvody, proč Praha podává trestní oznámení na bývalého šéfa firmy Pražská strojírna Vladimíra Říhu. Špatné hospodaření rozkryl audit dopravního podniku, jehož je Pražská strojírna dceřinou společností. Říha už dříve pro server Lidovky.cz výtky odmítl s tím, že platit obchodním partnerům luxusní dárky a večeře je v byznysu běžné.

Aplikaci pro pražské cyklisty už má tisíce lidíZa zhruba měsíc fungování si nainstalovalo mobilní aplikaci pro cyklisty Na kole Prahou více než 2500 lidí. Od zahájení spuštění již bylo naplánováno 6000 tras o celkové délce 62 000 kilometrů. Průměrná délka naplánované trasy je 10 kilometrů a nejdelší naplánovaná trasa měřila 68 kilometrů. Záměrem této aplikace je pomoci začínajícím i zkušeným cyklistům používat kolo jako každodenní dopravní prostředek.

Oprava kolejí omezí provoz tramvajíS dočasným omezením provozu tramvají musí v noci na zítřek počítat cestující na Žižkově. Kvůli údržbě trati bude od deváté večer do čtvrt na pět ráno mimo provoz úsek Vozovna Žižkov Spojovací, což přinese změny tras linek číslo 1, 9, 11 a 58. V denním provozu najdou cestující náhradní autobusovou dopravu X11, v nočním pak X58.

Pochod pro pohřešované dětiPřestože Nadační fond Ztracené děti pořádá pochod pro pohřešované děti už popáté, v Praze 9 se bude letos pochodovat v sobotu 27. května poprvé. Akce startuje v jednu odpoledne u proseckého parku Přátelství. Cílem je dva kilometry vzdálený vysočanský park Podviní, kde bude pro účastníky připravený program. Každým rokem se v České republice ztratí více než pět tisíc dětí, proto je hlavním účelem pochodu především na tento problém upozornit.

Tématem diskuse se stanou penízeObčanská iniciativa Společně pořádá ve čtvrtek v Domě čtení od osmnácti hodin diskusní večer na téma Veřejné rozpočty a jejich otvírání směrem k veřejnosti. Cílem rozpravy je představit zkušenosti s využíváním moderních IT technologií pro zpřístupnění, vizualizaci a analýzu hospodaření veřejných institucí. Během večera budou také využívány výsledky práce studentů Vysoké školy ekonomické v Praze. Večerem provede Lucie Sedmihradská a jejími hosty budou Vojtěch Svátek, Lenka Franková či Martin Kameník.

Ve Vršovicích zútulňují prolukuS cílem zútulnit léta zanedbanou proluku mezi domy a vytvořit z ní místo pro sousedská setkání vznikl na jižní straně Francouzské ulice ojedinělý komunitní projekt Vršovická zahrada. Prostranství už se podařilo dobrovolníkům vyklidit, teď je čeká nový úkol osázet ho stromky a vytvořit zde zahrádku, která by sloužila ke společnému pěstování zeleniny a rostlinek.

Radnice odkoupí pozemky na VidouliZa pozemky o výměře zhruba 11,5 tisíce metrů čtverečních na stolové hoře Vidoule zaplatí Praha 5 ministerstvu obrany 5,5 mil. korun. Ovšem pokud bude ministerstvo souhlasit. Odkup pozemku za zmíněnou cenu schválili tento týden zastupitelé městské části. Převzetím pozemků do správy městské části chce Praha 5 zabránit případnému znovuotevření diskuse a snah o obnovení výstavby na Vidouli. Pokud by k odkupu došlo, mohl by zde vzniknout veřejný volnočasový areál.

Vrabcová maraton v Praze nepoběží. Zbrzdilo ji zraněníPřed rokem si Eva Vrabcová při Pražském mezinárodním maratonu zaběhla osobní rekord 2:30:10, ale příští týden se v české metropoli na nejdelší vytrvalecké distanci nepředstaví. Po startu na poloviční trati, kdy se 1. dubna v pražských ulicích neúspěšně pokoušela o český rekord, totiž musela kvůli bolavé noze přerušit trénink. Končetina ji pobolívala už před půlmaratonem, proto se v dalších týdnech raději věnovala léčbě. Znovu začíná běhat až v těchto dnech, ale v tréninkovém výpadku nevidí problém. „Není zase tak velký a neměl by ohrozit další průběh sezony," sdělila jednatřicetiletá běžkyně, která se letos soustředí na maratonský start při srpnovém MS v Londýně. Maraton (start a cíl na Staroměstském náměstí) se poběží neděli 7. května. První akcí víkendu bude příští sobotu rodinný den. Součástí nesoutěžního běhu pro rodiče s dětmi bude ve Stromovce i canicrossový závod.

Kam za kulturou

Přijedou KlangstofNizozemský objev, kapela Klangstof zahraje poprvé v Praze, 1. prosince v Chapeau Rouge. Koen Van De Wardt začal skládat hudbu ve čtrnácti poté, co se s rodiči přestěhoval z Nizozemska na samotu do severního Norska. „Lidé očekávají depresivního mladého muže a místo toho dostanou vysmátého ňoumu," říká o sobě. Prodej vstupenek začíná zítra.

Příběhy pro germanistyNa blížícím se veletrhu Svět knihy se po jedenácté přestaví i německy psaná sekce Das Buch. Výrazní němečtí, rakouští a švýcarští autoři budou číst ze svých děl a diskutovat na téma Jak napsat dobrý román. Potkáte tu mj. Němce André Kubitscheka, ve Švýcarsku žijící Meral Kurayeshiovou a Rakušanku Olgu Flor. Veletrh se koná od 11. do 14. května v Průmyslovém paláci v Holešovicích.

Nonverbální umělci na tahuUž podruhé proběhne mezinárodní divadelní festival Prague Nonverbaln, který nabídne během týdne přes dvacet představení. Hlavní zahraniční část tvoří britská inscenace Finding Joy, za pozornost stojí i francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip navazující na Marcela Marceaua. Divadlo s maskami je zajímavou ukázkou, jak zpracovat beze slov a s nadsázkou námět z reálného života. Festival začne 21. května, hlavním centrem bude La Fabrika.