Správa pražských hřbitovů tak apeluje na případné „čističe", aby této činnosti zanechali. A zároveň varuje, že areál je hlídán kamerovým systémem. Pokud by bylo vyhodnoceno, že je poškození náhrobků závažné, bude předáno policii. Nejnovější případ objevili zaměstnanci správy včera. Případy se ale s různou intenzitou objevují už od podzimu 2015.

Nekašlete na plíce, radí lékařiV pondělí v pozdním odpoledni slavnostně odstartovala kampaň zaměřená na prevenci v oblasti plicních chorob. Čtyřdenní akci s názvem Nekašlete na plíce organizuje Thomayerova nemocnice pod záštitou hlavního města. Zájemci si tak můžou nechat zdarma vyšetřit plíce každý den odpoledne od 13 do 18 hodin, a to až do čtvrtka 1. června. Akce probíhá v obchodním centru Novodvorská Plaza. Kromě vyšetření nabízí kampaň konzultace s odborníky z Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice. Moderovaný program s návštěvami známých osobností začíná každý den od 17 hodin. V rámci programu jsou v plánu autogramiády, rozhovory či například soutěže o zajímavé ceny.

Sekání trávy se ujali náhradníciMarně čekali minulý týden obyvatelé Prahy 8, že se přerostlá tráva před jejich domy během jednoho dne promění v krásně střižené trávníčky. Společnost Komwag, která má zeleň na osmičce na starosti, svůj závazek nenaplnila a ani v nejpozdějším možném termínu 25. května trávu na všech veřejných místech neposekala. Od 27. května tudíž provádí opožděnou seč náhradní firma. A „zasahuje" i na těm místech, kde seč společností Komwag proběhla, ovšem nekvalitně. Podle informací z radnice Prahy 8 vzniklé náklady nespolehlivá firma doplatí a zároveň po ní budou požadovat i smluvní sankce a pokuty. Nemilou zkušenost s firmou Kom- wag ovšem nemají pouze v Praze 8, ale také v městské části Suchdol, kde se firma stará o veřejnou zeleň, se vyskytly prob- lémy. Druhé posekání se v některých místech opozdilo o pět dní, za což firmě následně naběhla pokuta ve výši 28 tisíc korun.

Radnice zve na „Veletrojku"Vedení třetí městské části organizuje již čtvrtý ročník Veletrhu sociálních a návazných služeb v Praze 3, tedy tzv. „Veletrojku". Akce se uskuteční ve čtvrtek 8. června na náměstí Jiřího z Poděbrad. Návštěvníci se budou moct seznámit s nabídkou a činností jednotlivých organizací, vyzkoušet si zážitkové programy a hry, ochutnat nebo si odnést některý z výrobků. Připraven je i doprovodný program s řadou hudebních, tanečních a divadelních vystoupení. Zájemcům budou k dispozici stánky rodinných center, pacientských organizací či společností zaměřených na poradenství či volný čas seniorů.

Bohačík opouští USK. Posílí mistry Na pátém místě zakončili loňskou sezonu basketbalisté USK. A hovořili o úspěchu. Pokud se jich někdo dotázal na klíčového muže, odpověď byla také jednotná. Jaromír Bohačík nastupoval v průměrném zápase na 34 minut, nastřílel 17,1 bodu, získal 6 faulů a doskočil 6,7 míče. Další čísla už si ale na Folimance nevylepší. Vlastně ano, ovšem v dresu Nymburka. „Dva roky v USK byly krásné. Budu na ně rád vzpomínat," řekl Bohačík. „Chci se posunout ve své kariéře a zahrát si v evropských pohárech," vysvětlil důvody přestupu do týmu čtrnáctinásobných mistrů.

Kam za kulturou

Hudba Tančírny na Prague PromsDržitel dvou Césarů, skladatel Vladimír Cosma, vystoupí s Českým národním symfonickým orchestrem na letošních Prague Proms. Jeho hudba zní ve filmech s Jean-Paulem Belmondem, Louisem de Funèsem, Pierrem Richardem a ve slavné Tančírně, kterou v jevištní verzi uvedla také česká divadla. V pražském Obecním domě bude 10. července svou hudbu osobně dirigovat. Od loňského podzimu Cosma slaví 50 let kariéry.

Čaj u Adolfa LooseKoho láká divadlo v netradičním prostoru, může navštívit představení o světoznámém architektovi Adolfu Loosovi přímo v interiéru, který autor navrhl. Koná se už zítra v bývalém bytě rodiny Krausových v Bendově ulici, který patří k nejoceňovanějším realizacím Loose v Plzni. Jednoaktová divadelní hra Mileny Štráfeldové nese název Odpolední čaj u Loosů a začíná v 18 hodin. Součástí představení je i komentovaná prohlídka bytu.