Pětka skončí v rozpočtovém provizoriuRadnice Prahy 5 vstoupí do roku 2016 v rozpočtovém provizoriu. V úterý to schválili zastupitelé městské části. V letošním roce hospodaří radnice s výdaji 839 milionů korun a příjmy 629 milionů, rozdíl naplánovala pokrýt svými příjmy. „Podle zákona o hlavním městě nemůžeme schvalovat svůj rozpočet dříve než hlavní město, protože ten náš na něj navazuje," řekl starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). Rozpočtové provizorium radnici umožňuje pouze financovat svůj chod.

Vítěznou hrou se stala moderní bajkaV Dejvickém divadle v Praze byl úterní večer věnován vítězi soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka. V režii Karla Krále a Abdulkarima Malika se na jevišti objevila vítězná hra, kterou se stala moderní bajka Csaby Székelyho nazvaná Jsou to zvířata. Současně byla uvedena i hra Kolotoč, s níž se tento autor zúčastnil soutěže v roce 2013. V minimalistickém scénickém náčrtu se představili herci Dejvického divadla, a to současného i původního souboru Jana Borny, tedy David Novotný, Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík, Pavel Tesař a Martin Veliký. Székely je držitelem ceny maďarských kritiků za nejlepší hru sezony. Soutěže se účastnili přední evropští dramatici.

V Semaforu bude charitativní bazarKulturní a charitativní program si mohou zájemci užít na již tradiční akci Vánoční Bazááár, který se uskuteční v pátek a sobotu 11. a 12. prosince. V divadle Semafor bude připraveno pohoštění a pro nejmenší návštěvníky zábava v dětském koutku. Cílem akce je získat prostředky na podporu dětí z Prahy 6 umístěných v dětských domovech.

V Třešňovce zasadí 400 nových stromkůV hrdlořezském parku Třešňovka přibude do Vánoc na čtyři sta nových ovocných stromků. Revitalizace vrchu s ovocným sadem, o které jsme vás již informovali, vyjde na zhruba čtyři miliony korun. Spolufinancován je z operačního programu Praha-Konkurenceschopnost. V parku přibudou nejenom ovocné stromky, ale také odpočinkové zóny a nové cesty pro pěší. Ubýt by naopak měla náletová zeleň, která zde není původní. Lavičky, které kolem cest vzniknou, budou vyrobeny právě z pokácených stromů. U hlavního vstupu do parku budou informační cedule a v plánu je také vznik několika broukovišť. Více se dočtete ZDE.

Na patnáctce končí farmářské trhyV letošním roce si už zájemci neužijí farmářské trhy na Veronském náměstí v Horních Měcholupech. Pro nemoc provozovatele končí dříve, než se předpokládalo. Na jaře by se však měl prodej na náměstí vrátit v pravidelném rytmu i s klasickou nabídkou domácích produktů. Trhy v patnácté městské části zatím fungují krátce, přesto si už našly mnoho příznivců. Teprve na začátku září radní městské části vypsali veřejnou soutěž na nového provozovatele. Jeho úkolem bylo vybrat vhodné prodejce s různým druhem zboží a zajistit chod celé akce.

Pétanque bude patřit výhradně otužilcůmOddíl Pétanque Radotín OPÉRA uspořádá v sobotu 12. prosince turnaj v pétanque. Akce se uskuteční na boulovišti v areálu plážového volejbalu RSK v ulici K Lázním. Akce je určena pro muže, ženy i děti všech věkových kategorií. Program začíná ve 13 hodin prezentací hráčů, házet se začne od 13.30 hodin. Startovné je stanoveno na 30 korun, děti hrají zdarma.

V Uhříněvsi otevřeli přístavbu základní školyUhříněveská základní škola Bratří Jandusů má od začátku týdne novou montovanou budovu se čtyřmi třídami. Stavba vznikla na místě původní budovy školní družiny zvané Matulka a trvala zhruba pět měsíců. Učebny i zázemí si během slavnostního otevření prohlédli členové rady městské části, bývalá ředitelka, její současní kolegové a veřejnost. Kapacita školy se přístavbou navýšila na 780 žáků, což umožní pokrýt nárůst žáků, který za posledních šest let činí podle údajů městské části 55 procent. „Zůstaňte nám nakloněni i nadále. Zázemí školy není na takový nárůst žáků připraveno a je velmi žádoucí výstavba montované haly, která by nabízela odpovídající podmínky pro výuku tělesné výchovy," vzkázal vedení městské části a magistrátu ředitel školy Jiří Měchura.

Filharmonický sbor oslavil výročíPražský filharmonický sbor v úterý vystoupil v Rudolfinu ke 125. výročí narození skladatele Bohuslava Martinů. Představen byl výběr jeho díla.

Cenu získá spisovatel Ivan BinarCenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě letos získá spisovatel, překladatel a novinář Ivan Binar. Každoročně ji uděluje občanské sdružení PANT u příležitosti Dne lidských práv. Ceremoniál se uskuteční v pondělí 14. prosince v knihovně Libri prohibiti na Senovážném náměstí v Praze.

Máj v adventu v podání tanečníkůPředstavení českého tanečního souboru 420People na jevišti Nové scény Národního divadla v neděli 20. prosince od 20 hodin bude v mnoha ohledech výjimečné. Tanečníci společně s herci divákům zpříjemní adventní čas proslulou klasikou v originálním pojetí inscenací Máj.

Číslo dne: 60Před šedesáti tolika lety podstoupila první česká pacientka úspěšnou léčbu umělou ledvinou v nynější pražské Všeobecné fakultní nemocnici.