Nemocnice Na Františku dál proděláváNemocnice Na Františku v Praze loni prodělala 9,6 milionu korun. Se ztrátou se potýká už řadu let. I proto loni schválila Praha 1, která je jejím zřizovatelem, omezení některých služeb, což mělo ušetřit 20 milionů korun. Zrušila 20 lůžek interny, 15 lůžek na chirurgii a úplně uzavřela lůžkovou část neurologie. Naopak přibyla lůžková rehabilitace s 21 lůžky, 34 míst pro léčbu dlouhodobě nemocných a pět lůžek na ortopedii. Nemocnice ušetřila i na tom, že zrušila noční provoz ambulance.

Obchod nabízí deset tisíc hračekBritské hračkářství Hamleys otevřelo v ulici Na Příkopě v Praze největší obchod pro děti ve střední Evropě. Kromě výrobků českých firem nabídne hračky, které naše děti ještě neviděly. K prodeji bude 10 tisíc hraček. Více se dočtete ZDE.

Poštovní známka připomíná Karla IV.V pražském Karolinu byla představena poštovní známka připomínající 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. Autor návrhu příležitostného poštovního aršíku Jan Kavan se inspiroval založením Univerzity Karlovy v Praze, katedrálou sv. Víta a jinými památkami. Více se dočtete ZDE.

Zátaras blokující ulici je pryčZ ulice Vltavanů v Praze 4 byl odstraněn zátaras, který tam nepovoleně umístil vlastník pozemku. Bránil tak průjezdu ke golfovému areálu. Řidiči se před uzavřenou bránou museli otáčet a uzavřený 30metrový úsek objíždět, což značně překračovalo délku uzavřeného úseku. Totéž se týkalo cyklistů a pěších.

Začlenění cizinců bude snadnějšíRadnice páté městské části získala dotace od ministerstva vnitra na podporu imigrantů na svém území. Celková částka činí 625 tisíc korun. Přidělené finance použije městská část na dva projekty. První bude ve spolupráci s Integračním centrem, který zahrnuje kurzy českého jazyka a přednášky na téma tuzemské kultury a života. Další aktivity budou zaměřeny na spolupráci s veřejností a neziskový sektor. Naplánována je oslava Mezinárodního dne migrantů a den pro děti cizinců.

Osmý sraz longboardistůPříznivci „dlouhých prken" mají jistě v kalendáři červeně zaškrtnuté datum sobota 7. května. V nových prostorách Radlické sportovny (Za Ženskými domovy 125/5 na Smíchově) se v tento den uskuteční osmý ročník Longboard Salonu. Jde o největší prodejní výstavu ve střední Evropě, na které je pro návštěvníky připravena řada soutěží a aktivit.

Vějíř oživí místo u Písecké brányProstranství před Píseckou branou bude obohaceno o zajímavý vodní prvek, konkrétně o Vějíř Žofie Chotkové. „Mimořádně sympatická osobnost pohříchu přehlížené představitelky starobylé české šlechtické dynastie Chotků si nesporně zaslouží důstojnou připomínku v místním veřejném prostoru," uvedl starosta šestky Ondřej Kolář. „Rádi bychom projekt dotáhli k odhalení do konce srpna roku 2017. Autorka si vyžádala čtrnáct měsíců na přípravu formy a odlití sochy, takže je nejvyšší čas začít," doplnil zástupce starosty Jan Lacina.

Čištění kamer i kontrola uzavře tunelyPražští řidiči musí počítat s komplikacemi v dopravě kvůli chystané uzavírce některých pražských tunelů v noci na neděli 8. května. Od 23 do 5 hodin bude neprůjezdný Strahovský tunel kvůli čištění kamer. V Brusnickém a Dejvickém tunelu se uskuteční pravidelná údržba a kontrola technologie.

Běh Stromovkou za lívancemJeden z nejtradičnějších běhů posledních let se pravidelně koná ve Stromovce, jmenuje se 2 míle s úsměvem a jeho další díl je na programu v sobotu 7. května. Otevřený závod na 3200 metrů (pro děti do 12 let je připravena poloviční délka, tedy 1600 metrů) je určen všem věkovým kategoriím. Běží se v krásném prostředí a v cíli čeká na každého teplý lívanec se skořicí. Startuje se v 9.07 hodin.

Azylový dům se nepostaví kvůli podložíZchátralý dům v Libni se měl podle minulého vedení Prahy 8 stát azylovým domem pro bezdomovce. V Prosecké ulici, kde se budova nachází, je však dlouhodobě problém s nestabilním podložím vozovky, která se v minulosti dokonce propadla. Technická správa komunikací není schopná dát jasné stanovisko, zda a kdy budou moci tuto komunikaci využívat stavební technika a stroje, které jsou nutné pro úspěšný průběh rekonstrukce. Proto se vedení osmé městské části rozhodlo zrušit vznik azylového domu. Nové využití budovy zatím není jasné.

U domů se zvýší bezpečnostZa 1,8 milionu korun bez DPH se v pražských Čakovicích opraví chodník podél ulice Polabská a udělá se tam zpomalovací pás pro automobily. Žádali o to obyvatelé domů, které jsou v dané lokalitě, protože v místě žije mnoho rodin s malými dětmi. Je proto nutné zlepšit dopravní situaci v místě z hlediska bezpečnosti, především zpomalením dopravy.

Záchranáři dostali oceněníPraha 9 při příležitosti svátku patrona hasičů sv. Floriána oceňovala práci složek integrovaného záchranného systému. Medaile Za zásluhy o městskou část Praha 9 obdrželi zdravotničtí záchranáři - Jan Moravský a Miroslav Bača. Více se dočtete ZDE.

ODS vyšle do voleb v Praze hned dvě ženyV Praze 10 bude o senátní křeslo usilovat viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková. Ve volebním obvodu Praha 11 pak bude do horní komory Parlamentu kandidovat bývalá starostka městské části Marta Šorfová. Obě ženy vybrala na zasedání Regionální rada pražských občanských demokratů. Dvoudenní volby do senátu začnou v pátek 7. října ve 14 hodin.

Praha má pátou nejnižší nezaměstnanost v EvropěČeská metropole patří v Evropě mezi regiony s nejnižší nezaměstnaností. Podle dat Evropského statistického úřadu Eurostat se Praha s 2,8 procenty zařadila na páté místo za špičkové regiony Německa. Na opačné straně žebříčku se nacházejí regiony ze Španělska a Řecka, kde nezaměstnanost dosahuje až 34 procent.

Kam za kulturou

Divadlo Sklep na filmových plátnechVe čtvrtek 5. května míří na plátna kin nový český celovečerní dokumentární film Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa. Režisérka Olga Dabrowská v něm zachycuje mimořádný fenomén české divadelní a kulturní scény, který se zrodil před 45 lety. Snímek nabízí kromě unikátních archivních materiálů i řadu aktuálních rozhovorů a pohledů na uplynulé dekády životů výlučných osobností, které jsou součástí společenství s názvem Divadlo Sklep. Více se dočtete ZDE.

Dvakrát filmový Karel IV.Kino Mat v Praze zve ve čtvrtek 5. května na Noc na Karlštejně ve dvou podobách: v 16.45 hodin promítne téměř neznámý televizní muzikál z roku 1965 s populárními písničkami a herci Vladimírem Rážem, Jiřinou Bohdalovou či Rudolfem Deylem, od 18.45 hodin pak oblíbený film Zdeňka Podskalského z roku 1973 s Janou Brejchovou a Vlastimilem Brodským.

Jelen na letním ostrověStále úspěšnější kapela Jelen plánuje na letní sezonu téměř osm desítek vystoupení. Na majálesech, festivalech, městských slavnostech, ale také na samostatných open air koncertech. Jediným vystoupením pro pražské fanoušky bude koncert Jelen pod širým nebem ve čtvrtek 2. června ve 20 hodin na Střeleckém ostrově. Speciálním hostem na pódiu bude talentovaná písničkářka Kateřina Marie Tichá.

Anthropoid znovu na scéněVálečný výsadek Silver A vešel nejen do dějin českých. O útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se dozvěděl celý svět. Pavel Šmejkal a Jiří Padevět se k hrdinské akci českých odbojářů nyní vracejí ve velkorysé publikaci Anthropoid. Kniha čtenáře zavede na místo seskoku, do bytů podporovatelů parašutistů i na dějiště samotného útoku. V závěru přiblíží jedno z nejpamátnějších míst moderní české historie: pravoslavný chrám v Resslově ulici v Praze, scénu posledního odporu parašutistů.

Zajatci svého tělaVšichni jsme zajatci jedné sochy, kterou je naše tělo. Pod tímto mottem je v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze k vidění výstava Neklidná figura. Nabízí průřez díly nejvýznamnějších autorů, jakými jsou Josef Václav Myslbek, František Bílek, Stanislav Sucharda, Josef Mařatka, Quido Kocián či Bohumil Kafka. Otevřena bude do neděle 25. září.