V první fázi se uskutečnily sanační a restaurátorské práce, které vrátily do původní podoby betonové desky se jmény obětí, opěrné stěny s verši a mozaikou, bronzové plastiky. Také byl osazen nový kříž, protože ten původní byl již uhnilý. Další fáze rekonstrukce bude ukončena do konce srpna tohoto roku. Více čtěte ZDE.

Kostelem opět zazní operní zpěv i trubkaSváteční hudbu oblíbených autorů nabídne během Velikonoc bazilika svatého Jakuba v Praze. Na tradičním koncertě, který se koná v neděli 5. dubna od 17 hodin, zazpívá sólistka Národního divadla Ludmila Vernerová. Sopranistku na trubku doprovodí Jan Verner a varhanice Irena Chřibková. Slavnostní podvečer zakončí komentovaná prohlídka kůru. Zazní osvědčené skladby od J. S. Bacha, Händela, Telemanna nebo Mozarta. Původ vzácných svatojakubských varhan spadá až do počátku 18. století.

Zkuste metodiku profesora HejnéhoS výukou matematiky dle metodiky profesora Hejného se mohou všichni zájemci seznámit v rámci Otevřené třídy 14. dubna v prostorách EDUpointu ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí. Pod vedením zkušené učitelky Sandry Holákové ze ZŠ Vratislavova se dozvíte, v čem je nová metodika výuky inovativní a jak pomáhá k rozvoji matematického myšlení. Děti jsou při výuce taktéž vítány. Akci pořádá organizace EDUin, která se věnuje systematické propagaci vzdělávání.

Divadlo v Dlouhé patří dětemTýden po Velikonocích, od 7. do 12. dubna, bude opět pražské Divadlo v Dlouhé patřit dětem a jejich rodičům při soutěžním festivalu mimopražských profesionálních divadel Dítě v Dlouhé. „Letošní ročník zahájíme slavnostním představením k padesátému výročí založení Klubu mladých diváků, při němž uvedeme mimo soutěž inscenaci hostitelského divadla O líné babičce. V dalších dnech pak budeme hrát dopoledne pro školy, večer pro veřejnost a o víkendu pro děti a jejich rodiče," uvedla mluvčí Karola Štěpánová. Diváci zhlédnou divadla z Brna, Českých Budějovic, Drahotěšic, Kladna, Liberce, Plzně a Ústí nad Labem, která přivezou a většinou poprvé v Praze zahrají své nové inscenace pro diváky malé, mladé i dospělé (mladé duchem). Všechny tituly jsou velmi zajímavé inscenačně i dramaturgicky, neboť jde o nové původní texty.

Obyčejné vztahy pod širým nebemRadnice Prahy 2 pořádá výstavu Zdeňka Maniny Obyčejné vztahy. K vidění v prostorách Bastionu u Božích muk. Tato tradice venkovních expozic vznikla v srpnu 2012 výstavou Olbrama Zoubka, po něm se v roce 2013 v Bastionu objevily Fatální ženy sochaře Radka Anderleho, loňský rok mohli návštěvníci vidět originální, tak trochu industriální plechové objekty výtvarníka Toma Kůse. Venkovní expozice Obyčejné vztahy Zdeňka Maniny potrvá do 28. února 2016 a bude otevřena denně od 9 do 22 hodin.

Lidé mohou využít nový sběrný dvůrOd poloviny března mohou Pražané využívat nový sběrný dvůr hlavního města Prahy v košířské ulici Klikatá, umístěný v areálu společnosti Regios nad křižovatkou ulic Klikatá a Peroutkova. Po prokázání bydliště na území Prahy zde můžete bezplatně odložit objemný odpad a elektrozařízení. Otevírací doba je ve všední dny od 8.30 do 17 hodin, v době letního času pak do 18 hodin a v sobotu se vrata sběrného dvoru zavřou už v 15 hodin. V neděli a ve svátky je zařízení uzavřeno.

Havlův Protest se bude hrát u ŠvandůPo Děvkách od Arbesa a Biľakovi s Putinem se u Švandů hraje Václav Havel. Jeho hru Protest spolu s nedávno napsanou aktovkou Rest Marka Hejduka tu zinscenuje Daniel Hrbek, který je zároveň ředitelem smíchovské scény. Jevištní novinka Protest/Rest bude mít premiéru 25. dubna v podzemním Studiu. „Havlova hra se točí okolo podpisu pod protest - petici za propuštění vězněného písničkáře, v té Hejdukově jde o ztrátu pozornosti a dořešení dluhu z minulosti," řekl Daniel Hrbek.

Díla Benishové jsou k vidění v MakráčiUměleckou tvorbu i občanské postoje Barbary Benishové, americké umělkyně žijící od 90. let v Česku, rekapituluje výstava, která včera začala v Galerii Makráč. Ta sídlí v budově Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd na Petřinách a výstavy, dříve neoficiální, se v Makráči konají už od 70. let. Výstava Benishové se jmenuje Umělec jako aktivista a představuje její aktivity od roku 1982. V poslední době se umělkyně věnuje zejména problematice ekologie.

Radnice podpoří sousedské vztahyRadnice Prahy 7 vyhlásila program na podporu komunitních aktivit. V městské části se opakovaně konají sousedské slavnosti, jako je Zažít město jinak nebo Františkovy lásky. Zavedené akce by Praha 7 ráda rozšířila o další setkání. Finanční podporu lze využít například na úhradu části nákladů na pořádání workshopu, komentované prohlídky, zorganizování projekce či výtvarné dílny. Žadatel může získat podporu v maximální výši 10 tisíc korun. Podpora má za cíl posílit realizaci občanských aktivit v oblasti kultury, sousedských a komunitních vztahů, která má přímý vztah k městské části a jejím občanům.

Neziskovka pomůže drogově závislýmSedmá městská část připravila terénní program, jehož cílem je eliminovat rizika, která vyplývají především z injekčního užívání drog. Schválila smlouvu s neziskovou organizací Progressive, která již dvanáct let pomáhá předcházet lidským pádům způsobeným závislostmi. Streetworkeři z této organizace budou mít v letošním roce na starosti sběr použitého injekčního materiálu a zároveň se budou snažit pracovat přímo s uživateli drog. Poskytnou jim informace o možnostech léčby či o jiné odborné pomoci.

Na letenský PidiFest dorazí i PoláciPražské Pidivadlo na Letné se chystá na každoroční přehlídku PidiFest, která se letos uskuteční dokonce s mezinárodní účastí. Bude se konat se od 6. do 10. května a těšit se můžete na inscenace z Nitry, Krakowa, Zlína a Teplic.

Projekt opět pomůže vyčistit uliceZnovu od 1. dubna začne fungovat projekt úspěšný Čistá Osmička. Jde o kombinované úklidové práce, tedy ruční a strojní čištění ve vybraných ulicích městské části, v nichž celkem dvacet mužů v reflexních vestách s logem Čisté osmičky uklízí v běžném denním režimu. Jedná se o nadstandardní čištění, které hradí radnice ze svých prostředků nad rámec úklidu. Ten standardně zajišťuje pražský magistrát prostřednictvím Technické správy komunikací.

Stará lidová řemesla předvedou na radniciVelikonoční výstavu pořádá radnice Prahy 9. Na výstavě vám členky Klubu Lidové tvorby představí tradiční stará řemesla spojená s Velikonocemi. Každý den si mohou návštěvníci od 10.00 do 19.00 hodin sami vyzkoušet některé techniky a své výrobky si odnést domů. Veřejnosti radnice rovněž nabízí představení řemeslné střední školy Bean s ukázkami potravinářských výrobků a ochutnávkou, nebo například možnost nechat se nalíčit kosmetičkami.

Číslo dne: 4Nové stanice metra A: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny i Nemocnice Motol už operátoři pokryli mobilním signálem. Bude v nich dostupná i vysokorychlostní technologie LTE, která ve stávajících zastávkách chybí. O smlouvě na pokrytí tunelů mezi novými stanicemi firmy stále jednají s pražským dopravním podnikem.