„Mezi další úkoly patří například návrh úspornější varianty dispozičního řešení Klementina oproti původnímu, a to jak z hlediska optimálního využití prostoru, tak zejména z pohledu finančních nákladů," uvedl generální ředitel Národní knihovny Petr Kroupa. Knihovna za studii zaplatí zhruba 1,3 milionu korun a představí ji v září letošního roku.

Radnice připravila peníze na kulturuCelkem 27 projektů z oblasti kultury si mezi sebou rozdělí 1 988 000 korun. Rozhodlo o tom zastupitelstvo městské části Praha 6 na základě doporučení kulturní komise a rady městské části. O dotaci na kulturní projekty přitom požádalo přes 60 subjektů s 83 projekty. Žádali v součtu o 12 milionů korun. Tyto mimořádné dotace v neobvyklém jarním termínu podpoří například znovuotevření kina na Dlabačově, kulturní program v prostoru nově vznikajícího Kampusu Dejvice, nedělní sousedské trhy, několik výstav, hudebních a divadelních festivalů, koncertů vážné hudby nebo přednášky o historii Prahy 6.

Zavřený tunel způsobil kolonyUzavírka Strahovského tunelu způsobila včera mírné zpomalení dopravy v Praze a zvýšila provoz na magistrále. Doprava v metropoli však uzavírku, která skončí v úterý 14. července, jinak zvládla celkem bez problémů a k žádným zásadnějším komplikacím nedošlo. Více čtěte ZDE.

Soutěž rozhodne o nejhezčí výzdoběObyvatelé sedmé městské části mají ještě do pátku 31. července čas zapojit se do soutěže o nejhezčí dvorek, předzahrádku a balkón. Na vítěze čekají hodnotné ceny. Soutěže se mohou zúčastnit obyvatelé domů, k nimž přísluší přihlášená předzahrádka, dvorek, vnitroblok, balkony nebo okna, a jsou jeho vlastníky, popřípadě získají souhlas vlastníka.

Lidé mezi stromyPříběhy stromů a lidí. To je unikátní zážitková výstava Les, kterou otevírá tuto sobotu Národní zemědělské muzeum na Letné. Umělecký mezinárodní tým spolku Mamapapa zve na fantazijní zážitkovou hru, která vypráví příběhy lesa tak, jak je znají jen stromy a lidé, kteří o ně pečují lesníci. Na cestě za bájným stromem života potkáte bytosti lesa, zaposloucháte se do zvuků a hudby Vladimíra Václavka, necháte se vést světluškami. Libreto sepsal lesník Václav Kinský a papírové objekty projektují a staví z certifikovaného balícího papíru dva newyorští výtvarníci Wade Kavanaugh a Stephen B. Nguyena. Výstava je k vidění do konce roku.

Planetárium zve na letní programPražské planetárium bude celé prázdniny otevřeno denně kromě pátků a nabídne bohatý program. Každé dopoledne v 11 hodin se například můžou návštěvníci těšit na astronomické pohádky, které děti už od čtyř let poprvé seznámí s vesmírem. Připraveny jsou i odpolední programy pro širokou veřejnost.

Studenti vyrobili unikátní úlyUnikátní historické včelí kláty, tedy tradiční vyřezávané úly, budou od příštího jara umístěny na interaktivní včelnici u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa. Úly vyrobili v rámci společného projektu pražských lesů, spolku Mezi stromy a Střední školy umělecké a řemeslné na Zlíchově v rámci výuky studenti. Z kmenů topolu z pražských lesů a šindelových stříšek pod dohledem svých mistrů během školního roku využili původní metody a vzniklá díla vyzdobili uměleckými řezbami. První z úlů tak nese zamyšlenou lidskou tvář, druhý má připomínat výjev z ráje s Adamem a Evou. Až do jara budou kláty umístěny na prostranství před školou, od příští včelí sezony se je budou „v akci" moci prohlédnout návštěvníci včelnice.

Hernu místo pošty Jižní Město nechceHerna v ulici Hrázkého vznikla na podzim loňského roku místo pobočky České pošty, které byla vypovězená nájemní smlouva. „Poštu nahradil problematický nájemník vybavený 50 videoloterijními terminály a řadou sázkových terminálů," řekl mluvčí Prahy 11 Miroslav Dvořák. Rada jedenácté městské části nesouhlasí s unesením rady hlavního města o zachování herny. Poště pak vedení města nabídlo alternativní prostory v bývalých jeslích v ulici Filipova, místo ale není bezbariérové. Na základě domluvy s centrem Chodov, vznikne pobočka pošty v únoru v roce 2017 v nákupním centru. Bude mít osm přepážek.

Areál na Praze 12 dostane novou tvářAreál Ráček u Základní školy Rakovského se mění díky podpoře evropských fondů. V červnu zahájil nově vybraný zhotovitel stavební práci a sadové úpravy. Z pěšiny, která spojuje Rekreační a kondiční areál a Základní školu vznikne promenáda pro oddech a relaxaci. Školní zahrada se promění v geologickou expozici, dendrologickou zahradu a v hřiště pro různé věkové kategorie. Areál bude monitorován kamerovým systémem.

Dobrá zpráva pro PražanyVědci z pražského Národního ústavu duševního zdraví učinili významný objev, který by v budoucnu mohl významně napomoci lékařům při diagnostice a léčbě schizofrenie. Autoři využili pro zkoumání bílé hmoty mozkové, která zajišťuje komunikaci mezi neurony, novou techniku magnetické resonance a přišli s výsledky, které naznačují, že by mohlo být možné odhalit schizofrenii už před jejím vypuknutím.

Číslo dne: 5Na pět milionů korun by měla vyjít realizace pomníku Jana Palacha a pamětní desky na Alšově nábřeží vedle Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Galerie hlavního města vybrala firmu, která sousoší podle návrhu amerického sochaře a architekta Johna Hejduka zhotoví.