I když budou všechny obrázky jistě skvělé, my v redakci vybereme jen jeden, podle nás, nejzdařilejší. Jeho autor od nás obdrží krásný dárek od partnera naší soutěže, společnosti Pompo. Navíc tento obrázek ozdobí titulní stranu Pražského deníku den před Štědrým dnem, to je ve středu 23. prosince. Všechny obrázky se objeví na redakčním webu.

Havlův poradce bude přednášet v PrazeFrancouzský politolog a publicista Jacques Rupnik se v pondělí stal hostujícím profesorem na Univerzitě Karlově v Praze. Pětašedesátiletý vědec studoval na Sorbonně v Paříži a americkém Harvardu. V 90. letech působil jako poradce tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Štěpánská ulice projde opravouVozovka a chodníky ve Štěpánské ulici jsou podle Technické správy komunikací ve špatném stavu, a proto ulice projde v úseku mezi ulicí Žitná a Václavským náměstím rozsáhlou opravou. Vyplývá to z informací uvedených ve věstníku veřejných zakázek. Celá ulice bude šířkově a výškově upravena, a upraví se i odvodnění. Rekonstrukce bude provedena současně s opravou vodovodu a plynovodu. Celá akce by měla vyjít na zhruba 30,8 milionu korun bez DPH.

Orchestr zahrál díla MartinůVe Dvořákově síni Rudolfina v Praze v pondělí zazněla díla světově proslulých českých autorů v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Stěžejní prostor byl vyhrazen Bohuslavu Martinů a jeho koncertním skladbám pro klavír. Publikum se tak setkalo s předními klavíristy Martinem Kasíkem, Danielem Wiesnerem a Miroslavem Sekerou. Dirigentské taktovky se ujal Tomáš Brauner. Program koncertu nabídl vedle Koncertu pro dva klavíry a orchestr také Rapsodii a moll Antonína Dvořáka a suitu z dramatické pohádky Julia Zeyera Radúz a Mahulena od Josefa Suka.

Vstupenky na Pražské jaro mizíO vstupenky na 71. ročník festivalu Pražské jaro, jejichž prodej začal 11. prosince, je velký zájem. Z celkového počtu 39 300 vstupenek bylo dosud prodáno či rezervováno přibližně 14 900 vstupenek. Zcela vyprodaný je již zahajovací koncert i jeho repríza, několik posledních vstupenek zbývá na koncert závěrečný. Internetový předprodej vstupenek v pátek provázely problémy. Zatímco stránka www.festival.cz nabízela lístky bez problémů, web společnosti Colosseum nezvládal nápor zájemců. Potíže se však podařilo odstranit. Více se dočtete ZDE.

Na dvojce už se prodávají stromkyDo Štědrého večera už mnoho dní nezbývá a na Tylově náměstí, a náměstí Míru na druhé městské části už se proto prodávají jehličnaté stromky na Vánoce. Známá jsou i místa, kde se budou prodávat kapři, tradiční chod sváteční hostiny. Pro ryby si budou moci lidé dojít před Štědrým dnem kupříkladu na náměstí Míru k cukrárně Vanille, Tylovo či Karlovo náměstí nebo na Vinohradskou 59.

Knihy, šperky i hudba: LemarketModerní tržiště plné věcí z dílen našich či slovenských tvůrců, to je Lemarket, jehož třetí ročník se koná od 19. do 20. prosince v pražské Galerii Mánes. Ve výběru se tentokrát představí osm desítek značek, mj. interiérové doplňky Durch Duo, deky z české Tkalcovny nebo přírodní kosmetika z Havlíkovy apotéky. Chybět nebudou ani originální šperky, dětské knížky nebo výtvarné plakáty. Připraveny jsou i koncerty, taneční vystoupení a DJ. Hitem předvánočního času může být zmrzlina Angelato s vánoční příchutí nebo zimní terasa zdobená světýlky.

Radnice trojky zve na rybí polévkuStarostka a radní třetí městské části budou v sobotu 19. prosince od 11 hodin dopoledne na náměstí Jiřího z Poděbrad nalévat všem zájemcům adventní rybí polévku. Sto litrů polévky bude starostka trojky Vladislava Hujová vařit spolu s kuchařkami základní školy náměstí Jiřího z Poděbrad. „Tento tradiční zvyk, kdy představitelé města nalévají lidem v době adventu polévku, měl kdysi charitativní úlohu. Dnes je to jeden z milých obyčejů, který chceme od letošního roku zavést i v naší městské části," vysvětlila starostka.

Výtah na Roztylech do metra je hotovýVýstavbu výtahu do stanice metra C Roztyly dokončili pracovníci dopravního podniku. Bezbariérový přístup do této stanice je už sedmým, který podnik tento rok otevřel. Celkové náklady na jeho výstavbu v souladu s dlouhodobým investičním plánem dosáhly 15 milionů korun. Nový bezbariérový přístup do stanice je navržen pomocí výtahu instalovaného do prostoru stávajícího pevného schodiště z nástupiště do povrchového vestibulu. Návrh řešení přístupu vychází z prověřovací studie z 2013, která posuzovala různé varianty na základě technických i ekonomických parametrů.

Sedmička nabízí trička a batohySedmá městská část nechala vyrobit originální trička a batohy s logem radničních novin Hobulet. Zájemci je mohou v různých velikostech v pánském i dámském střihu koupit ještě před Vánoci. Trička jsou ušitá z ekologické bavlny a k dostání jsou v informačních centrech a na radnici za 169 korun.

Nová expozice rybářství čeká na první návštěvníkyNárodní zemědělské muzeum v Praze přichystalo ve svém pražském sídle novou expozici rybářství. První návštěvníky přivítá ve čtvrtek 17. prosince. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice. Dalšími prvky v expozici tvoří mimo jiné interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo Chráněná krajinná oblast Třeboňsko. Zaručeným lákadlem bude i průhled do bobří nory. Expozici doplňují textové panely s různými tématy, například „životopis" kapra. Další část s názvem Rybníky nejen pro ryby ukáže, že rybníky nejsou pouze chovná zařízení a důležité jsou také jejich další funkce například protipovodňová, ekologická a krajinářská.

Opozice na desítce chce zastupitelstvoOpoziční koalice Vlasta vyzvala starostku desítky Radmilu Kleslovou, aby co nejdříve svolala zastupitelstvo. Témata, která je podle opozice třeba neprodleně řešit, jsou stále nedořešená budoucnost IT radnice, kauza hotelu v majetku městské části, jehož rekonstrukce měla být údajně předražená, a rozpočet na rok 2016. Poslední zastupitelstvo Prahy 10 se konalo v září, naplánované prosincové starostka v původně ohlášeném termínu nesvolala. „Městská část přitom nemá od zastupitelstva schválena pravidla rozpočtového provizoria. Tento nedostatek je pod sankcí. Starostka nás do konce roku měla seznámit i s budoucností obecních novin, které nechala zrušit. Shrneme-li to, paní Kleslová nekoná, i když musí konat, a věci, které jsou jí nepříjemné, odkládá," uvedl opoziční zastupitel Pavel Mareš.

Rodinné centrum se přestěhovaloNově zrekonstruovaný domeček v Palmetové ulici v Komořanech získalo do pronájmu Rodinné centrum Komůrka. V pátek 11. prosince došlo k jeho předání. Objekt je součástí přilehlé zahrady, která je oplocená. Pronájem je sjednán na dobu neurčitou. Maminky tu mohou nadále realizovat svoje komunitní aktivity. Klubovna již přispívá k posilování společenských, rodinných a občanských vztahů v dané lokalitě a ke zkvalitnění a rozšíření nabídky smysluplného trávení volného času.

Radnice bude stále bez starostyMěstská část Praha 21 bude i nadále bez vedení. Zastupitelé v pondělí body volby starosty a radních stáhli z programu jednání. Rada se definitivně rozpadla v polovině listopadu, kdy zastupitelé odvolali starostu Zdeňka Růžičku (ANO) a dva radní. Už v říjnu odstoupili oba místostarostové. Zastupitelstvo pověřilo dočasným zastupováním starosty Karlu Jacob Čechovou (TOP 09) a stanovili další termín zastupitelstva na 1. února. ANO má v zastupitelstvu čtyři zastupitele, hnutí Otevřený Újezd tři, dva TOP 09 a nezávislí. Po jednom mandátu má ČSSD, ODS, svobodní, hnutí Pro Prahu, hnutí SÚL a Patrioti. Městskou část Praha 21 tvoří Újezd nad Lesy, Běchovice, Klánovice a Koloděje. Více se dočtete ZDE.

Primátorka Krnáčová chce audit pro IPRPrimátorka Adriana Krnáčová (ANO) chce poslat forenzní audit na Institut plánování a rozvoje (IPR) kvůli čerpání prostředků na pořizování metropolitního a strategického plánu. „Absolutně se mi nezdá, jakým způsobem se čerpaly prostředky na pořizování metropolitního a strategického plánu. Nedostali jsme za ně, co jsme očekávali," uvedla Krnáčová s tím, že bude chtít také vědět, kdo za to nese odpovědnost. Už v létě IPR prověřovali magistrátní kontroloři. „Zjistili jsme zásadní nedostatky v nakládání s majetkem," dodala Krnáčová. Městská příspěvková organizace IPR ročně hospodaří s téměř 300 miliony korun. Více se dočtete ZDE.

Laterna magika hostuje úspěšně v ŘeckuPražská Laterna magika se po dvou letech vydala na zájezd do zahraničí. Předvánoční nadílku v podobě legendární inscenace Kouzelný cirkus nachystala divákům v Řecku, kde odehraje dvanáct představení v Aténách i druhém největším městě Soluň. Kapacita sálu pro vystoupení Laterny magiky čítá 1500 míst a představení jsou vyprodaná.

Elton John zazpívá příští rok v PrazeAnglický popový zpěvák, skladatel a klavírista Elton John vystoupí 26. listopadu 2016 v pražské O2 areně. Ve společnosti své doprovodné kapely představí největší hity dlouholeté kariéry. Více se dočtete ZDE.

Na Havlovu Vernisáž do knihovnyKnihovna Václava Havla zve ve čtvrtek 17. prosince na Havlovu jednoaktovku Vernisáž. Hru z roku 1975 nazkoušeli studenti 4. ročníku herectví DAMU, představení se koná v rámci cyklu Výzvy, paradoxy, hry Václava Havla od 19 hodin v útočišti knihovny v Ostrovní 13.

Bonus od Mira Žbirky: vánoční albumMiro Žbirka zve už nyní fanoušky na turné Road to Abbey Road v příštím roce (16. září - Praha, TipSport Arena, 18. září - Ostrava Aréna). K vybraným vstupenkám obdrží jako vánoční dárek zpěvákovo dvojalbum (CD nebo LP) MIRO.

Dobrá zpráva pro PražanyNárodní zemědělské muzeum v Praze připravilo ve své budově na Letné novou expozici o rybářství. Návštěvníkům se otevře už ve čtvrtek 17. prosince. K vidění budou velká akvária se sladkovodními rybami, jako například sumec, štika, kapr nebo krmná plotice. Nebude chybět ani interaktivní model rybniční soustavy, dioráma výlovu rybníka nebo průhled do bobří nory.

Číslo dne: 5629Přesně o tolik se zvýšil počet obyvatel Prahy od počátku roku do konce září. Podle Českého statistického úřadu jich v metropoli žije celkem 1 264 708. Osob přibylo zejména kvůli stěhování, jelikož se přistěhovalo o 3983 lidí víc, než odešlo. Zároveň se narodilo o 1646 lidí více, než zemřelo.