Nákladní vůz o délce 35 metrů a váze přes 230 tun bude označen obrysovými a výstražnými světly, bude mít vlastní doprovodná vozidla se zapnutými výstražnými světly a současně bude mít asistenci dopravní policie.

V centru má vyrůst dům kolem stromuV proluce u kostela svatého Klimenta v centru Prahy má vyrůst sedmipatrový bytový dům. Investor jím obestaví stopadesátiletý památný strom. Proti výstavbě vznikla i petice, rodičům dětí z blízké školky vadí chystané umístění jeřábu na jejím dvoře. Ten ale povoluje smlouva s městskou částí z roku 2010. Bytový dům se má stavět na rohu ulic Nové Mlýny a Klimentská. Dům bude kopírovat tvar koruny stromu. „Hloubka odstoupení jednotlivých podlaží bude respektovat objem a tvar chráněného stromu a bude využita pro terasy bytů," píše se v dokumentaci.

Muzeum vyrazí na procházky po městěNa poznávací toulku s přírodovědci z Národního muzea může kdokoli vyrazit v neděli 8. března. Vždy jednou za měsíc se na vybraných místech v hlavním městě podělí odborníci s lidmi o své zkušenosti z terénního bádání. První lokalitou, na níž se vyrazí, bude nábřeží Vltavy. S ornitologem zde budou účastníci pozorovat vodní ptactvo a jeho život v centru metropole. Sraz na akci je v 9 hodin v Cihelné ulici na Klárově. Nic se neplatí ani není třeba se na vycházku předem přihlašovat. V dubnu je pak naplánovaná procházka přes Barrandovskou skálu, v květnu je pak plánovaný výlet do Prokopského údolí.

V Belgické se budou ošetřovat stromyTechnická správa komunikací (TSK) zahájí v nejbližších dnech odborné ošetření přibližně dvaceti stromů v Belgické ulici. Tím pádem je to i výzva pro řidiče, aby v dopravní značkou označených úsecích neparkovali, neboť zahradnická firma v daných úsecích bude tyto práce provádět. Realizace ošetření dřevin začne od křižovatky s ulicí Jana Masaryka a bude pokračovat směrem k náměstí Míru.

Na Parukářce se stavět nebudeZástavba v okolí Parukářky budila v minulých dnech vzrušené emoce veřejnosti. Starostka radnice Prahy 3 Vladislava Hujová se proto rozhodla developerský projekt zrušit. Hrozilo totiž, že zástavba pozemku by převyšovala svažující se horizont kopce Parukářka. Neuspěly ani návrhy, že zástavba bude o několik pater snížena. Radnice Prahy 3 má v rozhodování o umístění stavby v ruce důležitou kartu. Vlastní totiž 5 čtverečních metrů pozemku, který developer ke stavbě nezbytně potřebuje k vybudování příjezdové cesty.

Reorganizace má zlepšit chod úřaduKe konci února roku 2015 ukončila pátá městská část reorganizaci celého úřadu. „Pro občany Prahy 5 se nic nemění. Organizační změna v rámci Úřadu má za úkol nejen efektivněji řešit potřeby, požadavky a přání občanů, ale také zlepšit samotný chod radnice," sdělil Jiří Radil, tajemník ÚMČ Praha 5. V případě dotazů a nejasností jsou k dispozici všichni pracovníci radnice nebo bezplatná linka: 800 800 005. Jmenné kontakty na jednotlivé odbory a oddělení jsou na webových stránkách Prahy 5 v sekci Odbory a oddělení.

Koncert představí nadané muzikantySlavnostní koncert pro vítěze soutěže Talent Prahy 5 se uskuteční 17. března od 19 hodin v Národním domě na Smíchově a poslech vážné hudby si budou moci diváci vychutnat zdarma. Koncert laureátů se odehraje pod vedením dirigenta Leoše Svárovského, večerem pak provede moderátorka Martina Klausová. Vystoupí nejen osm vítězů, kteří se umístili na šesti vítězných příčkách, ale také speciální hosté ze zahraničních partnerských měst.

Děti se do věže vrátí po rekonstrukciRadní Prahy 7 na svém jednání koncem týdne schválili smlouvu, díky které dům dětí a mládeže bude moci pokračovat v nájmu ve vodárenské věži na Letné, která slouží dětem už více než 35 let. Kvůli plánované rekonstrukcí ale nebylo jisté, zda se sem zájmové oddíly budou moci i po náročných opravách vrátit. „Smlouva o smlouvě budoucí DDM garantuje, že se po rekonstrukci do věže vrátí. Po dobu stavebních prací zajistíme náhradní prostory," řekl zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš.

Prodloužení stezek pro cyklisty naraziloPříprava cyklostezek, které vedou přes Křeslice, naráží na řadu překážek. Zatím se podařilo vybudovat pouze úsek od ulice K Fantovu mlýnu až k ocelové lávce přes Botič. Pokračování do Petrovic potom narazilo na nepřekonatelné majetkoprávní překážky. Přípravy proto byly zastaveny. Při plánování stezky do Průhonic zase vedení radnice zjistilo, že by trasa vedla v nezáplavové stopě, kvůli čemuž by se vykácelo spousta stromů. A to nechtějí. Podklady tak využívají pracovníci při opravách stávající nezpevněné cesty.

Radnici jedenáctky se nelíbí změna MHDPodle vyjádření radní Šárky Zdeňkové (Hnutí pro Prahu 11) se v rámci předloženého návrhu na dubnovou změnu v městské hromadné dopravě nepočítalo s rozšířením a posílením stávajících linek. „Naopak mělo dojít ke zrušení školní linky 556, přesměrování čísla 170 nebo omezení 115," řekla Šárka Zdeňková. Na základě podnětů od občanů se jim podařilo změnám zabránit a předjednali variantu téměř beze změn. Radní si schválí, že se jim v rámci zachování linek podařilo spojit s okolními městskými částmi. Do budoucna také připravují společný postup, jak zachovat, posílit a vrátit spoje, které na Jižním Městě zrušili.

Oprava parku má strop 18 milionů korunZatímco nyní probíhají přípravné práce v parku Pilská na čtrnácté městské části, od začátku dubna by měla začít první fáze revitalizace parku. V rámci ní by měla být obnovena zeleň, opraveno dětské hřiště i plot a vybudovány lavičky. Celá práce by měla stát nanejvýš 18 milionů korun. Částečně by měly náklady pokrýt dotace z fondů Evropské unie. Kdo opravu provede, ještě není jasné. Vedení Čtrnáctky stále ještě hledá firmu, která se úkolu zhostí. Zájemci o tuto práci se mohou hlásit až do 17. března. Vše by pak mělo být hotovo do konce letošního srpna.

Jeden svět zbrojí proti předsudkůmPromítáním snímku Bojovníci ze severu o potomcích somálských uprchlíků v Dánsku, kteří se nechávají naverbovat do islámských milicí v Somálsku, začal v pondělí v Praze letošní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Program 17. ročníku nabízí celkem 114 snímků, a to včetně oscarového dokumentu Citizenfour o Edwardu Snowdenovi. V metropoli přehlídka potrvá do 11. března. Poté se přesune do dalších 33 měst v Česku a také do Bruselu. Podle pořadatelů se jedná o největší „lidskoprávní filmový festival" na světě. Více čtěte ZDE.

Číslo dne: 9Tolik hodin nebudou moci lidé ve středu sledovat televizní programy z žižkovského vysílače Praha-město. Plánovaná výluka potrvá od 6 do 15 hodin, rozhlas nebude vysílat od půlnoci do 5 hodin. Výluka se v tomto termínu koná každoročně. „Bude při ní provedena pravidelná kontrola a údržba vysílače, anténních systémů, energetiky a vysílací technologie," oznámily České Radiokomunikace. Více čtěte ZDE.