Likviduje také škodliviny, bakterie i viry, řasy a plísně a navíc podle radnice dokáže čistit okolní ovzduší. „Chceme si ověřit, jak technologie funguje. Na testovací desky o rozměru jeden metr čtvereční budou působit vnější vlivy a měly by se postupně špinit. Po čase by půlka, která není ošetřená nanotechnologií, měla být špinavá a druhá čistá," uvedl Holeček s tím, že pokud všechno půjde hladce, k aplikaci nátěru na paneláky by mohlo dojít na podzim letošního roku.

Trojka zapojí lidi do rozhodováníNěkteré městské části v minulosti představily projekt participativního rozpočtu, který umožňuje lidem navrhnout a schválit menší investice do veřejného prostoru. Podobný projekt nyní spouští i třetí městská část. Radnice letos pro tento účel vyčlenila z rozpočtu částku dva miliony korun. Úvodní informativní setkání s občany se uskuteční zítra od šesti odpoledne ve velké zasedací síni žižkovské radnice. „Může jít o vysazení stromů na pozemku ve správě městské části, umístění laviček nebo dalšího mobiliáře (stůl na stolní tenis, klouzačka, a podobně) v parku ve správě městské části," upřesnil možné projekty, které občané mohou navrhovat, místostarosta Jan Materna. Více o projektu se mohou lidé dozvědět ZDE.

Chuchelský háj čeká kácení kvůli slunciV dubovém lese v Chuchelském háji nedaleko lesního zookoutku začnou počátkem března pracovníci Lesů hlavního města prosvětlovací seč. Pod starými duby nyní rostou desetitisíce už dobře zakořeněných semenáčků dubu zimního, z nichž se přirozenou generační obměnou jednou stane nový les. K tomu, aby mohly zesílit, ale potřebují především dostatek světla a vláhy. Práce budou trvat zhruba měsíc a stromky dostanou více prostoru.

Lidé podiskutují o rozvoji sídlištěV zasedací místnosti zastupitelstva Prahy 5 ve Štefánikově ulici se v úterý 8. března od 17 hodin uskuteční veřejné setkání týkající se rozvoje sídliště Barrandov. Návrhy občanů se následně stanou podkladem k probíhajícímu zpracování územní studie Barrandov západ. Jejím cílem bude najít vhodné urbanistické řešení území. Konkrétně půjde například o dopravní situaci nebo napojení na strukturu města včetně pěších a cyklistických vazeb. Vyhodnotí se také potřeby veřejného vybavení v souvislosti s nárůstem počtu zdejších obyvatel.

Cizinci se zapojují do dění v městské částiUž loni na podzim uspořádala sedmá městská část první setkání se zahraničními obyvateli Prahy 7. Tehdy byl společně se zástupci radnice a pracovníky úřadu vytvořen neformální poradní sbor, který se má zabývat právě životem zdejších cizinců. Na únorovém setkání se už ale řešily konkrétní problémy, s nimiž se cizinci potýkají i podněty, co jim zde schází, nebo témata, o která se zajímají. Projekt Voice of Foreigners zahrnuje setkání čtyřikrát ročně, zároveň je zahraničním občanům poskytován i průběžný informační servis o důležitých událostech a tipy na řešení různých životních situací.

Češi vystavují designové kouskySvé soutěžní práce představují finalisté výročních cen Czech Grand Design. V expozici v Národním technickém muzeu v Praze 7 vystavují vybraný objekt, model či fotografii i příběh jeho autorů, grafické návrhy nebo proces vzniku. Výstava potrvá do neděle 1. května. Více se dočtete ZDE.

Palmovku v březnu čekají uzavírkyProvoz tramvajové a automobilové dopravy přeruší od března rekonstrukce trati v ulici Sokolovská. Mezi zastávkami Palmovka a Urxova proto od soboty 5. března nepojedou tramvaje. Přes Libeňský most bude zavedena náhradní autobusová doprava. V nočním provozu nepojedou tramvaje ani mezi Urxovou a Florencí. Změny v MHD potrvají až do soboty 21. května. Uzavírky so dotknou i automobilové dopravy. Od soboty 5. března do neděle 10. dubna neprojedou auta Sokolovskou ulicí mezi Palmovkou a ulicí U Rostonky ve směru do centra. Ve směru z centra bude od soboty 12. března platit uzavírka přejezdu U Rustonky, objížďka povede přes ulici K Olympiku. Menší omezení mají platit i pro chodce.

Na Proseku začal další ročník trhůPestrou nabídku domácích surovin nabízí od poloviny února další ročník farmářských trhů na Proseku. „Na základě vyhodnocení minulých ročníků včetně zohlednění ohlasů jejich návštěvníků, kterým jsou především určeny, se Městská část Praha 9 rozhodla i nadále vyhovět zájmu spotřebitelů o čerstvé produkty a současně podpořit české pěstitele a chovatele," uvedl místostarosta devítky Adam Vážanský. Vybírat z bohaté nabídky potravin a dalšího zboží mohou místní před Poliklinikou Prosek každý všední den od 8.30 do 17 hodin.

Čapkovu vilu otevřou v roce 2018Na podzim začne oprava Čapkovy vily v Praze. Podoba budovy i zahrady se vrátí do původní podoby ze třicátých let minulého století. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018, na který připadá výročí 80 let od smrti jejího majitele, spisovatele Karla Čapka. Do domáckého prostředí se vydají návštěvníci ve skupinkách po sedmi.

Na dvanáctce schválili rozpočetTeprve v úterý schválila většina zastupitelů Prahy 12 letošní rozpočet ve výši zhruba 390 milionů. Přibližně třetina je schodek, který bude dorovnán z úspor z předchozích let. Podle místostarosty Jana Marhoula (ČSSD) není ekonomická situace příliš dobrá, protože výdaje rostou a příjmy stagnují. Městská část získá letos od hlavního města asi 170 milionů korun. Praha 12 zatím hospodařila v rozpočtovém provizoriu. Více se dočtete ZDE.

Čtrnáctka nechce modré zóny u metraObyvatelé čtrnácté městské části v Praze nechtějí, aby se v okolí stanic metra Hloubětín, Rajská zahrada a Černý most zřídily parkovací zóny. V papírové formě průzkumu se proti zavedení zón vyslovilo přes 60 procent, v elektronické formě přes 71 procent dotázaných. Obou forem průzkumu se zúčastnilo celkem 433 respondentů. Problém zavedení zón projednali i radní městské části. „Byla to velmi živá diskuze. Nakonec však radní zavedení systému placeného stání neodsouhlasili," uvedla místostarostka Ilona Picková (SZ). Více se dočtete ZDE.

Exnáměstek Šiška je nevinný, tvrdí soudPražský městský soud v úterý osvobodil bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku, který chtěl podle obžaloby nezákonně zajistit firmě IBM miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Zprošťující verdikt si vyslechl i znalec Vladimír Smejkal, jenž podle obžaloby vypracoval pro ministerstvo nepravdivý posudek. Rozhodnutí soudu, podle nějž skutky obou mužů nebyly trestným činem, zatím není pravomocné. Šiškovi hrozilo až dvanáct let vězení. Více se dočtete ZDE.

Dobrá zpráva pro studentyČeští módní návrháři z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vyhráli hlavní cenu na londýnské přehlídce International Fashion Showcase. Českou expozici s názvem Last Fata Morgana vybrala porota ze 24 zemí, ocenila čistotu instalace i práci jednotlivých designérů. Výstava, která v úterý v Londýně skončila, se přesune na konci dubna do Prahy a k vidění bude v Galerii Smečky.

Číslo dne: 145Sto pětačtyřicet kilometrů stokové sítě loni prohlédli pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací. Celkem zrevidovali 2485 vstupních šachet a objektů. Při prohlídkách zjistili 32 havárií na stokové síti, zároveň vypracovali 119 návrhů na odstranění závad.