„Snad to alespoň trochu pomůže, minulý týden jsem se dostala na Dědině až do čtvrtého busu. Dva ani nezastavily, jak byli plný lidí s velkými kufry. Třetí sice zastavil, ale byl narvaný po vrata," napsala Alena. „Musím uznat, že mu ty pražské barvy sluší, už jenom dát oranžové panely a bylo by to super," dodal další diskutující Jiří.

Na vysoké škole mohou testovat výrobky z konopíVůbec první certifikace v Evropě na testování kvality konopných výrobků dostala včera na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze laboratoř vedená celosvětově uznávanou odbornicí Janou Hajšlovou. Podobných pracovišť v programu Patient Focused Certification je na světě ještě pět, všechny se ale nachází ve Spojených státech. Cílem projektu je nezávisle hodnotit výrobky z konopí, jako například potraviny, nápoje, oleje, masti a krémy, které se dostávají k zákazníkům. Konopný průmysl roste výrazně každým rokem a jako ostatní odvětví potřebuje své standardy pro bezpečnou výrobu. Kontroly českých vědců by měly prokázat, zda výrobek obsahuje uváděné množství konopí.

Čtyřka pomáhá dětem z domovůNa úřadu Prahy 4 se bude snídat pro děti z dětských domovů. Radnice zítra pořádá od 8 do 11 hodin charitativní akci. Návštěvníci si budou moct v přízemních prostorách radnice zakoupit snídani, a podpořit tak děti z dětských domovů. Akci připravila městská část, společnost Dejme dětem šanci a Antonínovo pekařství. Kromě jídla budou připraveny ke koupi i adventní kalendáře či hrnky s logem neziskové organizace.

Ženám na ulici přibude útočištěPomoci sociálně vyloučeným ženám má nové středisko, které se v centru Prahy otevře na začátku prosince. Místo v ulici Žitná má nabídnout útočiště konkrétně matkám a jejich dětem, které nemají stálý a bezpečný domov, které žijí v nedůstojných nebo nevyhovujících podmínkách, případně kterým tato situace bezprostředně hrozí. Součástí zařízení bude i komunitní centrum. Vše bude provozovat Arcidie-cézní charita Praha a farní charita z první městské části.

Hurá na brusle do HolešovicRybníky ještě nejsou a nějaký čas nebudou zamrzlé, ale sklouznout se po ledě můžete přímo ve velké hale holešovické Tipsport areny, kde jsou připravena bruslení pro mladé i starší sportovce. Ve středu 16. listopadu je led od 8.00 do 9.30 vyhrazen seniorům, v pátek 18. listopadu ve stejný čas je na programu školní bruslení. Rodinné bruslení si užijete o víkendu. V sobotu od 18.30 do 20.30 a v neděli pak dvakrát, ovšem v sousední malé hale od 8 do 10 a od 11.45 do 13.45.

Zaběhejte si na golfovém hřištiBěhat v lese nebo na louce je běžnou záležitostí, ale zaběhat si na trávě golfového hřiště? Vyzkoušejte si to! V sobotu 19. listopadu se totiž na motolském Golf clubu koná Mistrovství České republiky v přespolním běhu, spojené s veřejným závodem. Veřejného závodu se může zúčastnit každý, kdo se přihlásí na webu www.mistrovskykros.cz, kde také zjistí veškeré potřebné informace. Závodní kancelář bude otevřena v pátek od 14 do 18 hodin a v sobotu od 8.30. První dětské kategorie vyběhnou v 10 hodin, dospělé kategorie začínají v 11.40 a veřejný závod pak vypukne ve 13 hodin.

Kam za kulturou

Malíři pro nemocnéTřináctého aukčního salonu výtvarníků pořádaného Kontem Bariéry se letos zúčastní 388 autorů, kteří kontu darovali 448 uměleckých děl. Budou vystavena v Křížové chodbě Karolina od 16. listopadu do 2. prosince, samotná aukce se koná 4. prosince od 13 hodin v Modré posluchárně Karolina. Zúčastnit se jí může kdokoliv. Výnos opět poslouží jako zdroj stipendií pro studenty s těžkým postižením. Díla do dobročinné aukce věnovali kupříkladu Jiří Ander-le, Jakub Špaňhel, Tomáš Bím nebo Krištof Kintera.

Baborák hraje a křtíHistoricky první In-Store koncert klasické hudby v nových prostorách Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí se uskuteční dnes již od 16 hodin. Příchozím zahraje světově proslulý Baborák Ensemble. Soubor zároveň pokřtí nové album hornových koncertů Wolfganga Amadea Mozarta. Vstup pro veřejnost bude do nových prostor zdarma.

Čtěte také: Výjezd aut z Blanky do Dejvic dispečing nezakáže