Cílem plánovaného díla je pokus o oživení příběhu vypálených Lidic. Projekt sahá svým provedením až za hranice České republiky. Kromě českého tvůrčího uskupení se na akci podílí i ázerbájdžánská skupina.

Kníraté odpoledne v Galerii VyšehradV upraveném interiéru prostor pozůstatku středověké strážní věže na skále nad Libušinou lázní se návštěvníkům znovu otevře Galerie Vyšehrad. A jako první se zde 5. března představí Lubomír Typlt s výstavou pojmenovanou Kníraté odpoledne po jednom z obrazů. Nový výstavní program i nadále nabídne možnost pravidelně se setkávat s umělci střední a mladé generace, kteří se zaměřují především na malbu, kresbu a příbuzné disciplíny.

V rozpočtu je připravena miliardaRadnice na čtyřce by měla letos hospodařit s více než miliardovým rozpočtem. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který schválili radní Prahy 4. Městská část počítá s příjmy zhruba 758 milionů korun a výdaji více než jedna miliarda. „Schodek pokryje ze svých finančních zdrojů," sdělil mluvčí Jiří Bigas. Návrh rozpočtu musí ještě 11. března schválit zastupitelé. Na investice má městská část vyčlenit 426,8 milionu. Peníze chce dát například do opravy koupaliště na Lhotce, rekonstrukce chodníků a zeleně nebo do bezbariérových řešení, investice se chystá i do Branického divadla. Letošní výdaje by měly být 1,041 miliardy, což je asi o 20 milionů více než v loňském roce. Stejně tak příjmy by měly být vyšší než v roce 2014, a to zhruba o 30 milionů korun. Nejvíc peněz pak chce radnice v rámci rozpočtu dát do školství. Schodek rozpočtu byl loni zhruba 296 milionů korun.

Školku na Kamýku čeká rekonstrukceOd dubna do června potrvá oprava Mateřské školy Oáza v Čechtické ulici. Dvanácté městské části se podařilo získat evropskou dotaci, ze které zaplatí náhradu dosud nevyměněných oken, kompletní rekonstrukci střechy a také zateplení budovy. Prostředky musí být investovány nejpozději do konce července, protože je nutné upravit provoz mateřské školy. Děti budou v té době chodit do náhradních prostor, konkrétně do nově vybudované vestavbě tříd a ve školní družině Základní a mateřské školy ve Smolkově ulici.

Parkem běželo 400 otužilých závodníkůDo parku Ladronka dorazilo v sobotu na zimní běh Winter run čtyři sta startujících. I přes chladné počasí svítilo běžcům během závodu slunce. Nejrychlejším na čtyřkilometrové trase se stal Vladimír Findra v čase 13 minut 47 vteřin a na osmikilometrové zvítězil Aleš Drahokoupil, kterému zdolat trať trvalo 26 minuta a 34 vteřin.

Do ulice Komunardů se vrátili silničářiStavbaři započali další část rekonstrukce ulice Komunardů v Praze 7. Technická správa komunikací (TSK) se tak po zimní přestávce vrátí k jedné z rekonstrukcí, která probíhala v loňském roce a bude trvat až do prvního čtvrtletí roku 2016. Celková délka opravované silnice měří 1113 metrů. Souběžně bude probíhat rekonstrukce úseku Ortenovo náměstí 
v obou směrech, kde práce zahájí Dopravní podnik rekonstrukcí tramvajové trati, ke kterému se 16. března přidá i TSK a tyto etapy budou ukončeny nejpozději do konce května. Posledním úsekem bude Dělnická - Jateční, která bude zahájena 1. května a potrvá do 15. června.

Oskar Kokoschka se vrátil do PrahyVeletržní palác hostí výstavu Oskar Kokoschka a Praha, která představí umělcova díla z českých a zahraničních institucí i soukromých sbírek, vytvořená 
v letech 1934 až 1938 během jeho pobytu v Československu. Oskar Kokoschka přijel 25. září 1934 v doprovodu vídeňské ilustrátorky módních časopisů Edith Sachsl na čtyři roky do Prahy.

Čtvrt miliardy chybí na základní školyNa navýšení kapacit základních škol kvůli růstu počtu žáků bude devátá městská část v příštích letech potřebovat až čtvrt miliardy korun. Uvedl to místostarosta Tomáš Portlík (ODS). Praha 9 chce stavět novou školu a připravit projekty na rozšíření dalších. Z mateřských škol, které rozšiřovala dosud, přijdou silné ročníky dětí. Některé školky se v případě potřeby změní zpět na základní školy. Letos už bylo vyčleněno 15 milionů korun na dostavbu nového pavilonu ZŠ Litvínovská pro čtyři nové třídy.

Country rozezní Divadlo GongProjekt Vysočanská Véčka, který nabízí místním seniorům program pro aktivní využití volného času, zve dnes od 14 hodin do Divadla Gong v Sokolovské ulici na koncert Jitky Vrbové a Standy Chmelíka se skupinou Hot jazz Praha. Půjde o vystoupení výrazné představitelky trampské a country hudby a vynikající interpretky jazzu a swingu. Vstupné je pro účastníky zdarma.

O novém exitu na D1 rozhodnou občanéReferendum o novém exitu na 3,7 kilometru dálnice D1, neboli napojení Vestecké spojky, chtějí uspořádat zastupitelé městské části Praha-Újezd. Zavázali se, že ho uspořádají do konce června. Jedná se o dlouhodobě plánovanou stavbu ukotvenou v územním plánu a zároveň stavbu velmi diskutovanou. „Chtěli bychom v průběhu prvního pololetí tohoto roku maximálně informovat občany o této stavbě, aby se na základě svého uvážení mohli rozhodnout, zda bude, nebo nebude přínosem pro jejich domovy," sdělil zástupce starosty Újezdu Daniel Hokl.

Karneval seniorů přilákal zástupyNěkolik stovek hostů přilákal Karneval pro seniory, který uspořádala radnice. Lístky se rozdávaly zdarma a rozebrané byly nakonec během pouhých dvanácti hodin. Kulturní dům Barikádníků pak lidé skutečně zcela zaplnili. Ze zhruba tří stovek návštěvníků přišla 
v masce asi třetina z nich. Ti, kdo přišli v masce, nakonec dostali i zvláštní cenu. „Byla jsem překvapená z toho, jak jsou naši senioři ochotní se 
na takových akcích odvázat. Určitě akci zopakujeme příští rok," sdělila starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.

Čtrnáctka začala pracovat na parkuV těchto dnech startují práce v parku v Pilské ulici, který je vedle Vysoké školy tělesné výchovy a sportu. Zatím jde však pouze o přípravu na celkové zvelebení parku, kdy se prořezává porost. Poté by měla přijít na řadu první etapa revitalizace. „Zatím však ještě nebylo ukončeno výběrové řízení," prozradil Milan Cirkovský 
z odboru dopravy a ochrany prostředí Prahy 14. Až se rozhodne, která firma dostane úpravu za úkol, vše započne. Při revitalizaci by v místě měly vzniknout dětské hřiště 
či parkovací místa.

Dobrá zpráva pro PražanyVyšetření jater ultrazvukovým snímačem zavádějí 
do praxe lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Pro pacienta je mnohem šetrnější než tradiční odběr jaterní tkáně a navíc je stejně průkazná. Vyšetření takzvaným elastografem by v budoucnu mohlo nahradit biopsii až v polovině případů.

Číslo dne: 153Tolik děl je od pondělního dne k vidění na výstavě Grafika roku 2014 v Clam-Gallasově paláci. Nejlepší práce českých autorů budou k vidění do 22. března. Více čtěte ZDE.