„Požadujeme respektovat zákonné postupy, závěry zjišťovacích řízení a nezávislý biologický posudek území," vysvětlil starosta Prahy 11.

Děti upozorní na problémy v okolí Už počtvrté se chystá na čtrnácté městské části akce s názvem Dětské fórum. V rámci ní budou ve středu 11. března děti a mladiství diskutovat o problémech a příležitostech, které vidí v aktuálním dění na Praze 14. Společným cílem fóra je následně určit deset hlavních problémů v okolí, o nichž se bude hlasovat i v anketě na všech základních a středních školách, které se na Čtrnáctce nachází. Až budou známé výsledky, předají se zastupitelům této městské části a Žákovskému zastupitelstvu Prahy 14.

Na Kampě se ukáže neabstraktní Kupka Od soboty lze v Museu Kampa vidět soubor kreseb českého malíře Františka Kupky, který zde dosud nebyl vystaven. Před třemi lety byla kolekce koupena ze sbírky Lilly Lonngren Andersové, jež umělce navštěvovala ke konci jeho života. Soubor je zajímavý tím, že jsou jeho součástí i přípravné kresby k obrazům, které už v muzeu jsou.

Hodnotný je obraz nevlastní dcery Andrée, z roku 1906, jenž pak umělce vedl k abstraktnímu umění. Součástí kolekce je i kresba předcházející obrazu Amorfa. Ten byl vystaven roku 1912 jako jeden z prvních abstraktních obrazů. Výstava potrvá až do 12. dubna.

Lidé nechtějí v Libuši nový bytový důmPětapadesát bytů v novém osmipatrovém bytovém domě plánuje investor postavit na okraji sídliště v Libuši. Na veřejném projednávání, kde se sešlo až třicet lidí, se záměr nesetkal s příznivým ohlasem. Také libušské zastupitelstvo se k danému projektu vyslovilo negativně.

„Pozemek je stavební parcelou, a tak záleží na tom, jak bude projekt velký a do jaké míry s námi bude investor spolupracovat. Chceme, aby tam bylo elegantní dopravní napojení a snížení výšky budovy. Parkování mají naštěstí vyřešené, tudíž nezaberou veřejné prostranství," uvedl starosta Jiří Koubek. Petici proti stavbě podepsalo 360 lidí. (pap)

Činoherní klub oslavil padesátinyV pátek večer oslavil pražský Činoherní klub padesáté výročí svého založení. Na slavnostním večeru pokřtili knihu, která přiblížila jeho činnost v letech 2005 až 2015. Předchozím čtyřiceti letům se věnovala první podobná knížka. Večer si tak účastníci poslechli čtení ze hry Ladislava Smočka Piknik, kterou divadlo před půl stoletím zahájilo svoji činnost. Hru představili ti, kteří byli obsazeni do její první inscenace, a to Jan Kačer, Jiří Hálek a Josef Somr. Minulost Činoherního klubu přibližuje i výstava na Staroměstské radnici.

Dobrá zpráva pro zahrádkáře V Botanické zahradě právě rozkvetla filipínská dřevina tupoušek pyšný. Jeho růžové květenství může dosahovat až půlmetrové délky. Atraktivní exotický keř, který je poněkud choulostivější, se pěstuje pouze na okrasu a dorůstá výšky tří metrů.

Číslo dne: 191Národní divadlo v sobotu dopoledne uvádí matiné ke 191. výročí narození Bedřicha Smetany. Na programu zazní jeho operní a klavírní skladby.