„Počty onemocnění jsou hluboko pod hranicí epidemie, nemocnost klesá. Ve dvanáctém týdnu bylo 1103 onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Na chřipku zemřel jednadvacetiletý, jinak zdravý muž, u dvou pacientů ve věku 63 a 69 let byl průběh závažný," uvedla.

V centru bude na 400 restauračních zahrádekKolem 70 milionů korun si jen letos vydělá Praha 1 na poplatcích za předzahrádky. Část navíc inkasuje i hlavní město. V centru jich je v současnosti povolených asi čtyři sta. Nové předzahrádky se povolují na základě smlouvy s Technickou správou komunikací, předjednány však musí být s městskou částí. „Rozhodnutí o zvláštním užívání pozemních komunikací pro umístění každé restaurační zahrádky je vydáváno vždy maximálně na období jednoho roku," řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. V roce 2013 bylo předzahrádek v Praze 1 asi o stovku méně. Nová místa musí schválit městská část i rada hlavního města.

Dělostřelecké salvy nacvičili ránoVojáci pražského posádkového velitelství ve čtvrtek ráno cvičně odpálili ze zahrad Pražského hradu osm dělostřeleckých salv, které jsou součástí příprav na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Nácvik se měl původně uskutečnit už v úterý večer. Kvůli teroristickým útokům v Bruselu byl ale zrušen. Další přípravy na návštěvu Si Ťin-pchinga na Hradě už ale čestné jednotky absolvovaly. Na třetím nádvoří byly rozvinuty červené koberce, v pozoru stály desítky členů Hradní stráže, čestné armádní jednotky a policie a v červených baretech vojáci z elitní jednotky české armády. Vyneseny byly i armádní prapory. Zahraniční návštěva dorazí v pondělí 28. března. Více se dočtete ZDE.

Na Parukářce se kácely stromyV žižkovském parku Parukářka bylo v úterý v rámci obnovy porostů pokáceno patnáct stromů. Odstraněny byly také dřeviny ve východní části parku nad opěrnou zdí za pítkem. Kácení třetí městská část v Praze naplánovala na základě dendrologického průzkumu, který určil pokácené stromy jako nezdravé či nebezpečné. Na daném místě bude v následujících dnech vysazeno jedenadvacet stromů a devět keřů domácích druhů.

Satalice čeká další omezení dopravyObyvatelé Satalic musí pro příští týden počítat s dalšími uzavírkami a omezením provozu dopravy. Důvodem je pokládání asfaltu v rekonstruované ulici K Cihelně. Omezení se týkají křižovatek ulic Šimkova a vjezdu do provozovny Kamat s ulicí K Cihelně. Pokládat se zde budou tři asfaltové konstrukční vrstvy vozovky. Omezení potrvají od úterý 29. března do pondělí 4. dubna vždy mezi 7. a 16. hodinou. Obě křižovatky budou v té době zcela uzavřeny. Od středy 6. dubna by pak mělo dojít k uvolnění uzavírky části opravené ulice K Cihelně, a to od úseku od ulice K Rybníčku po vjezd do areálu České pošty.

Oslavte Velikonoce na TitanikuI v době velikonočních prázdnin, tedy i o svátcích v pátek 25. března až v pondělí 28. března, mají fanoušci slavného Titaniku možnost vidět světovou výstavu věnovanou této legendární lodi. Unikátní expozice je k vidění v areálu PVA Expo Letňany v Praze. Více se dočtete ZDE.

Kvůli šikaně na škole padlo trestní oznámeníTrestní oznámení týkající se Střední průmyslové školy Na Třebešíně, kde žáci šikanovali učitelku, podal magistrát. Oznámení míří na neznámého pachatele. Magistrát v něm uvedl, že se neznámý pachatel mohl dopustit trestného činu tím, že „zanedbal své povinnosti v souvislosti s šikanou pedagogického pracovníka, a že neoznámil magistrátu, že na škole dochází k takto závažným incidentům". Více se dočtete ZDE.

Ztracená cejchovní tabulka je zpětPřed třemi roky ji strhla povodeň, minulý týden se konečně vrátila na své místo v Hostivaři. Návštěvníci Hostivařské přehrady už zase mohou sledovat, jak vysoko je místní vodní hladina. Ztracenou bronzovou cejchovní tabulku, která celé půlstoletí hlásila výšku vodní hladiny na jednom z pilířů stavidel Hostivařské přehrady, našli vodohospodáři při čištění koryta pod nádrží. Nyní je ukazatel s rytinou volavky zpět na svém místě. Na pilíř přehrady ho v roce 1963 instalovala tehdejší Povodňová správa vodních toků. Její střed ukazuje stabilizovanou výšku její hladiny.

Do července bude omezena doprava na Jižní spojceVe středu večer začala oprava části vozovky v pravém jízdním pruhu Jižní spojky ve směru od ulice 5. května k Barrandovskému mostu. Téměř půlkilometrový úsek se bude rekonstruovat do čtvrtka 31. března. Na to ale okamžitě navážou práce na odvodnění mostu nad ulicí Michelská, které potrvají až do soboty 30. července. „Jedná se o opravu pravého jízdního pruhu komunikace Jižní spojka ve směru do centra," informovala mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Opravovat se bude v úseku křížení Jižní spojky a Vídeňské ulice. Další akcí je rekonstrukce odvodňovacího systému na mostech přes ulici Vídeňskou a železniční trať. Řidiči budou moci jezdit dvěma jízdními pruhy v obou směrech, sjezdy ve směru na Krč a Michle nebudou omezeny.

Tygr s tváří herce Jiřího BartoškyMuž na útěku před hysterií a přehnanou péčí svých žen. To je postava Jiřího Bartošky ve filmu Teorie tygra scenáristy a debutujícího režiséra Radka Bajgara, který svou tragikomedii o hranicích lidské i partnerské svobody představil s hlavními herci novinářům ve středu v Praze. Hrdinovu ženu Olgu si zahrála Eliška Balzerová, dceru Tatiana Vilhelmová, jejího muže Jiří Havelka, syna Jakub Kohák. Snímek o tom, že i 'ochočení' muži někdy zdivočí, uvede společnost CinemArt do kin ve čtvrtek 31. března.

Ivan Trojan jako zkrachovalý hrdinaNikdo není vinen. To je dramatizace krimi románu z periferního prostředí předválečné Prahy od Eduarda Fikara, v níž uslyšíme v hlavní roli Ivana Trojana. Nahrávku inscenace, kterou v roce 1996 nastudovala pro Český rozhlas režisérka Lída Engelová, vydává na CD Radioservis.

Velikonoční svátky jsou tadyNeziskové organizace, domovy seniorů nebo handicapované děti představily ve středu svoje velikonoční výrobky na výstavě v budově Krajského úřadu Středočeského kraje v Praze. Zájemci tam mohli najít obarvená vajíčka, mazance, jarní květiny, zajíčky z keramiky nebo textilu. Vystavovateli byli poskytovatelé sociálních služeb ze všech koutů středních Čech. Prodejní výstava podpořila všechny, kteří se na výrobě podíleli.

Za Prahou by měly vzniknout obchvatyZ nedávného jednání Středočeského kraje se zástupci Ministerstva dopravy ČR a Ředitelství silnic a dálnic vzešla možnost, že by kraj převzal realizaci obchvatů u obcí Jesenice a Jílové u Prahy ještě před zahájením výstavy dálnice D3 a financoval by ji ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Obchvaty obcí Jesenice a Jílového u Prahy budou tvořit nezbytné napojení na D3. Středočeský kraj nyní vypracuje záměry projektů obou obchvatů a ty pak předloží ke schválení ministerstvu a následně vládě. Plán kraje podporují starostky obou zmíněných obcí. Jen hlava jesenické radnice má jednu výhradu, a to, že by dálnice D3 neměla být dokončena dříve, než bude vybudována silnice 511, takzvaná Běchovická spojka. Jinak by podle ní hrozilo zhoršení dopravní situace v oblasti Jesenice. Podle vedení kraje by však měla začít výstavba Běchovické spojky dříve než stavba dálnice D3.

Týmy USK i Olymp byly úspěšnéDva špičkové zápasy v halových sportech se hrály ve středu v hlavním městě. Basketbalisté USK potřebovali k potvrzení sedmé příčky Kooperativa NBL porazit poslední Jindřichův Hradec. Což se jim také podařilo, Jihočechy ze své haly vyprovodili po výsledku 91:66. Čas na oslavu ale schází, už v sobotu v 18 hodin přivítají Opavu. Čtvrtfinálový mečbol přivezly z Přerova volejbalistky Olympu. A využily ho bezezbytku. Za sedmdesát minut zvítězily nad Hanačkami 3:0 na sety. Postup více než suverénní, o čemž svědčí i poměr míčů 75:49 pro PVK. Semifinálový los pro ně není příliš přívětivý, utkají se totiž s úřadujícími mistryněmi z Prostějova. Druhou dvojici tvoří Olomouc a Ostrava.

Dobrá zpráva pro PražanyVýstava připomínající 170 let od zahájení stavby Negrelliho viaduktu byla ve středu otevřena před budovou Muzea hlavního města Prahy na Florenci. Na venkovních panelech jsou k vidění obrazy a fotografie, které zachycují stavbu mostu od počátku do současnosti.

Číslo dne: 9Devět oborů pražské Univerzity Karlovy v Praze se umístilo v první dvoustovce žebříčku 2700 vysokých škol z celého světa. Nejvíce zabodoval obor geografie.