Pátrání po školačce mělo šťastný konecPražská policie v neděli ukončila pátrání po pohřešované 14leté dívce z Prahy 10, která se v pátek odpoledne nevrátila domů ze školy v Praze 5. Údaje o jejím pohřešování byly večer vyřazeny z databáze hledaných a pohřešovaných osob. V pondělí Jan Daněk z ředitelství pražské policie připomněl, že v neděli se školačka sama vrátila domů. „Je v pořádku," konstatoval policista.

Nevidomí vystavují v radniční galeriiDo středy 6. ledna se v radniční galerii v Praze 3 koná výstava Betlémy, kříže, andělé, která představí reliéfy a sochy na téma Ježíšovy poslední pouti od sedmi nevidomých výtvarnic. Zobrazení reliéfů či křehkého barevného skla není určeno primárně pro nevidomé, ale hlavně pro vidící diváky. I nevidomí si však podle organizátora Miroslava Michálka ze spolku Okamžik mohou výstavu projít, raději však s vidícím doprovodem.

Vrch Třešňovka získává novou tvářKácení, ořezávání i výsadba nových ovocných stromků. Takové úpravy čekají v rámci revitalizace vrch Třešňovka v Hrdlořezích. Potěšeni mohou být zájemci o turistiku. Na vrchu vzniknou nové cestičky, které rozšíří síť stávajících pěšin. Mezi stromy vzniknou také zelené plochy k odpočinku i různým aktivitám. Kolem cest přibudou lavičky. Sad, který zde vznikl po druhé světové válce, je v současné době zanedbaný a zarostlý. První práce na desetihektarovém pozemku začaly říjnu. Městská část počítá s odvozem několika desítek tun komunálního odpadu. U hlavních vstupů vybuduje informační panely.

Obyvatelé podpoří Satalice pečenímObyvatelé Satalic mohou tento týden podpořit rozvoj své městské části. Stačí připravit něco malého k pohoštění. Pracovníci místní kulturní komise žádají všechny ochotné obyvatele, kteří rádi pečou nebo vaří, aby se přihlásili. Dostanou všechny potřebné informace. Největší zájem bude pravděpodobně o cukroví. Dobroty, které místní připraví, se budou za symbolickou cenu prodávat v sobotu 28. listopadu při slavnostním rozsvícení vánočního stromečku. Výtěžek použije vedení městské části na uspořádání kulturních akcí.

Metropole dala dar handicapovanýmV pátek se uskutečnil Galavečer handiCUP 2015, a to u příležitosti ocenění nejlepších handicapovaných sportovců. Česká republika má celosvětové prvenství v organizování závodů horských kol pro handicapované, a to i v prestižních kategoriích handbike a junior handicap. Metropole zajistila tu akci finanční podporou z letošního rozpočtu.

Mostné se v Praze neplatí už 200 letV minulých stoletích stálo lidi přejití mostu několik mincí. České země nebyly v placení mostného, čili mýta za použití mostu, výjimkou. Na nejstarším pražském mostě, Karlově mostě, bylo mýto zrušeno už před 200 lety, 23. listopadu 1815, na ostatních pražských mostech ale až v lednu 1925. Poplatek však ve světě nezanikl a na řadě starších i novějších mostů se vybírá i v současnosti. Více se dočtete ZDE.

V Uhříněvsi bude myslivecký plesV sobotu 28. listopadu se v uhříněveském Divadle U22 koná každoroční myslivecký ples. Návštěvníci se mohou od 20 hodin těšit na bohatou tombolu a ochutnávku zvěřinových pochoutek, k tanci a poslechu zahrají kapely Mnichovanka a Kolář Banda. Lístky je možné za 300 korun koupit v předprodeji v pokladně divadla.

Cestující vlakem čekají stále výlukyDo čtvrtka 10. prosince pokračuje výluka na trati z Prahy na Vrané nad Vltavou. Všechny vlaky jsou nahrazené autobusy, které jezdí podle výlukového jízdního řádu ze stanice Praha-Smíchov přes stanice a zastávky Praha-Braník, Praha-Modřany zastávka, Praha-Komořany, Praha-Zbraslav a Jarov do Vrané nad Vltavou a opačně. Praha hlavní nádraží bude obsluhována pouze vybranými spoji v okrajových částech dne. Výluku by neměli přehlédnout ani cestující na trati z Prahy přes Kladno do Rakovníka, na níž České dráhy až do 11. prosince zajišťují náhradní autobusovou dopravu z Lužné do Rakovníka.

Vodárny zvyšují bezpečnost sítěZástupci středočeských vodáren nechali zvýšit zabezpečení vodní sítě. Zareagovali tak na teroristické útoky v Paříži. K dohledu využijí i bezpečnostní agenturu. Opatření se týká vybraných vodohospodářských zařízení, objektů a také bude zvýšena ochrana vodních zdrojů. Vodohospodářská zařízení v regionu provozovaném SVAS jsou nepřetržitě monitorována dálkovou ostrahou prostřednictvím pultu centrální ochrany.

Za staré elektro získají lidé dárekMotivace k odložení starých elektrospotřebičů na správné místo může být dárek. V rámci akce Podzimní úklid s Asekolem aneb Vyměňte vysloužilé elektro za dárek mohou být lidé zařazení také o slosování o mobilní telefon. Akce probíhá ve sběrných dvorech v Nymburku, Poděbradech, Kutné Hoře a Českém Brodě. Odevzdávat lze nepoužívané elektrospotřebiče, jako jsou počítače, televize, monitory, rádia, foťáky, kamery, hi-fi, telefony, videa, notebooky, tiskárny, kamery i tablety. Ti nejrychlejší obdrží jako dárek kapesní LED svítilnu.

V Berouně chystají muzeum krasuDepozitář pro Muzeum Českého krasu v Berouně by měl vyřešit problematiku uchování sbírek muzea na více než deset let. Muzeum Českého krasu má sbírky rozesety po více místech ve Středočeském kraji, což komplikuje správu sbírkového fondu i zpřístupňování. Navíc jsou sbírky často v nevyhovujících podmínkách. Středočeský kraj objekt pro tento účel v minulosti zakoupil a nyní se bude rekonstruovat a vybavovat. Centrální depozitář je vyčíslen na necelých 50 milionů korun. Dům potřebuje zateplit strop, nákladní výtah či požární schodiště. V patře by zdvojili podlahu nejen kvůli případné havárii vody, ale také kvůli nosnosti.

Dobrá zpráva pro PražanyPražské nemocnice a centra specializující se na klienty s Alzheimerovou chorobou dostanou od metropole peněžní dary. Mezi organizace, které o dar úspěšně zažádaly, se řadí například Thomayerova nemocnice nebo Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Peníze dostanou na vybavení pacientskými lůžky pro akutně hospitalizované pacienty nebo pořízení transportního systému pro novorozence.

Číslo dne: 300Tři sta ježků přijala letos Pražská záchranná stanice pro zvířata. Pracovníci aktuálně denně přijmou desítky živočichů, kteří nestihli zazimovat. Ježek menší než 600 gramů totiž zimu nepřežije.