Díky těmto příspěvkům si například pedagogové na mateřských a základních školách měsíčně přilepší o 1100 korun, na středních školách příspěvek činí o 100 korun více. Kromě toho město finančním příspěvkem zajistí i fungování speciální péče v podobě psychologických a logopedických služeb.

Na zimní úklid půjde více penězZamrzlé chodníky a sněhové barikády, které letos nepříjemně potrápily obyvatele Prahy 8, by se už příští zimu nemusely opakovat. Praha 8 chystá v následující zimní sezoně navýšit rozpočet na zimní údržbu o dva miliony. Městská část bude podle jejího místostarosty Matěje Fichtnera dělat práci i za magistrát, tyto pozemky se totiž nachází na pozemcích hlavního města Prahy. Úklid by měl být ale rychlejší a spolehlivější.

Startovací ateliéry pro mladé umělceCílem metropole je mít vlastní kulturní čtvrť po vzoru zahraničních měst. Kreativní lokalitou se tak má stát Praha 7 v rámci projektu Art District 7. Městská část nyní přichází s možností, jak podpořit rozvoj kultury na svém území. Nabídne levné startovací ateliéry pro mladé umělce. Přihlásit se o ně mohou studenti umělecké vysoké školy na Praze 7 či lidé s trvalým bydlištěm na sedmičce, kteří studují uměleckou vysokou školu kdekoli v tuzemsku i zahraničí. Podmínkou pro získání ateliéru bude předložení projektu, kde tvůrce představí svůj záměr zapojení do kulturního života na městské části.

Sportovec z Prahy dobyl severní pólPražský sportovec Pavel Sehnal po osmidenním putování mrazivou arktickou pustinou urazil neuvěřitelných 111 kilometrů. Ve středu 12. dubna stanul on, průvodce, Japonka Marin Minamiya a horská vůdkyně Evelyn Binsack ze Švýcarska na na nejsevernějším místě naší zeměkoule. Ze tří mužů, kteří spolu s nimi 5. dubna vyrazili na severní pól, však Sehnal svoji životní expedici dokončil jako jediný.

V ulicích se objevily první nádoby na bioodpadMagistrát odstartoval pilotní projekt sběru bioodpadu. V první fázi bylo rozmístěno 38 hnědých nádob po Praze 13. Třídit bioodpad tak nyní může 33 domů, které dohromady čítají 1200 bytů. Kontejnery budou popeláři vyvážet jednou týdně, počítá se ale s navýšením na dvakrát do týdne. Bioodpad je odvážen na průmyslovou kompostárnu Úholičky, kde se zpracuje tradičním kompostováním. Výsledky z projektu budou podkladem pro postupné zavádění celoplošného sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu na celé území města.

Čarodějnice v centru PrahyMalostranské náměstí přivítá v neděli v 19 hodin čaroděje a čarodějky. Průvod se vydá směrem k Mostecké věži a přes Karlův most dojde až na Kampu. Tam už bude připravená hranice, kde budete svědky upálení zlé čarodějnice. Na slet můžete vzít i své kocoury, žáby, netopýry a jinou zvěř! Park rozezní Pražský pouťový ochestr, Čilagi a středověké písně odehraje kapela Krless.

Slavia hraje konečně doma Do konce sezony tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže chybí sehrát pět kol. Je to ještě hodně? Nebo už opravdu málo? Spíš to druhé. Ztrácet body by se v této fázi sezony nemuselo vyplatit nikomu. Z pražského čtyřlístku se o víkendu představí na domácím trávníku pouze Slavia, která zítra v Edenu přivítá Jablonec a označení „domácí" tady platí dvojnásob. V neděli se totiž stadion oficiálně stane majetkem čínské společnosti CEFC, která vlastní i klub. Ten rozdal tisíce vstupenek a zápas tak budou sledovat vyprodané tribuny. Nebude chybět ani zajímavý doprovodný program.
„V 16 hodin proběhne před VIP recepcí v Edenu odhalení chodníku slávy slávistické historie," zve fanoušky tiskový mluvčí klubu Michal Býček. Fanouškovská zóna se před stadionem otevře již úderem čtrnácté hodiny, kdy začne hudební program, soutěže o vstupenky a další ceny a také beseda s řadou bývalých slavných slávistů. Samotný zápas pak začíná v 17.30 hodin. A jaký je program dalších Pražanů? Po včerejší předehrávce Sparty v Příbrami pojede ven i Dukla s Bohemkou. Prvně jmenovaný klub dnes večer do Plzně a klokani až v pondělí do Liberce.

Pražský MTB pohár pokračuje v neděli v BeckověBeckov, lokalita poblíž Prahy, přivítala loni poprvé závod Pražského MTB poháru a reference na tento podnik a především na zajímavou a jezdivou trať byly víc než příznivé. V neděli bude tedy Beckov hostit už třetí letošní díl populárního pražského seriálu horských kol. „Trať navazuje na loňský okruh, je technická a zábavná. Prosíme všechny účastníky, aby důsledně respektovali pokyny pořadatelů a rozhodčích", hlásí za spolupořadatele ředitel závodu Pavel Mišoň. Pořadatelský tým ale musel řešit nečekanou situaci. Zájem byl tak velký, že překračuje veškerou kapacitu. „Jsme za to samozřejmě rádi, ale je pravda, že současný zájem dětí a mládeže se ocitly mimo naše možností. Pokud chceme zachovat ideu cross-country pro všechny kategorie jezdců, museli jsme na to tedy reagovat," vysvětluje šéf projektu Viktor Zapletal. Proto Žáci I. odstartují ve 12.30, s časovým odstupem pak ve druhé vlně pojedou Žákyně I. Start kategorie Žáci II. je posunutý na 13.15 a za nimi vyrazí Žákyně II.

Kam za kulturou

Antonín Dvořák a zbožnostPo rozsáhlém restaurování freskové výmalby se ve čtvrtek 4. května otevírá Muzeum Antonína Dvořáka vernisáží výstavy Antonín Dvořák a zbožnost. Výstava představuje skladatele jako člověka hluboce věřícího, prezentuje Dvořákovo duchovní dílo a zabývá se jeho vztahem ke konkrétním kostelům. Veřejná vernisáž bude zahájena v 18 hodin koncertem z výběru Dvořákových skladeb v podání barytonisty Andreje Beneše a za doprovodu klavíristy Tomáše Víšky. V rámci Mezinárodního dne muzeí 18. května se uskuteční komentované prohlídky výstavy s kurátory muzea či prohlídka s restaurátorem fresek.

Sergej PoluninUkrajinský tanečník Sergej Polunin, jedna z nejvýraznějších osobností současné baletní scény, zavítá 1. května do Národního divadla, kde se v 16 a 20 hodin uskuteční exkluzivní projekce filmu DANCER. Po skončení dokumentu, který o hom- me fatale světového baletu natočil americký režisér Steven Cantor, zatančí Sergej Polunin na prknech naší první scény slavnou strhující choreografii Take me to church. Mimořádný zážitek završí diskuse s tímto umělcem nejen o filmu, ale i jeho kariéře a životě.

Bubeníčkovi ke Dni tanceFenomenální tanečníci, kteří oslovili v minulých dvaceti letech celý baletní svět. Jejich příběh v premiérovém dokumentu Jiří & Otto Bubeníček přináší režisér Martin Kubala, který otevře pohled na jeviště i do zákulisí a zmapuje kroky, kterými sourozenci ukončili svou taneční kariéru. Průřez taneční dráhou bratrů Bubeníčkových nabídne ČT art k příležitosti Mezinárodního dne tance dnes ve 20.20 hodin. Další pořady věnované tanečnímu svátku budou na ČT art následovat.