Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také starší lidé a malé děti by se měli venku zdržet zvýšené fyzické zátěže. Podrobnější aktuální informace o kvalitě ovzduší je možné najít ZDE.

Staré Město má opravené chodníkyNěkteré chodníky na Starém Městě a Josefově v Praze jsou v těchto dnech rekonstruovány. První městská část, na jejímž území k rekonstrukci dochází, využila akce, při níž se obnovovaly kabely pod zemí a kvůli tomu se některé komunikace musely rozkopat. Zatímco běžnou praxí bývá, že po dokončení opravy dojde pouze k vydláždění místa výkopu, nyní se v rámci jedné akce a omezení přikročí k úplné rekonstrukci cesty pro pěší. Úpravy se týkají kupříkladu ulic Elišky Krásnohorské, U svatého ducha, Bílkovy či Dušní.

Děti na trojce sázely před školou keřePruh kolem chodníku před žižkovskou základní školou Lupáčova nově zdobí více než tři stovky keřů tavolníků. Vysázeli je sem žáci prvních tříd školy s pomocí starších spolužáků v rámci projektu Děti jako my, akci podpořila i městská část Praha 3. „Jsem ráda, že už to umím, nikdy předtím jsem nic nesázela," pochlubila se během akce s nadšením žákyně 1. D Viktorie Hlídková. Zástupce starostky pro životní prostředí Jan Materna zdůraznil preventivní efekt projektu, který jasně oddělí chodník od vozovky. „Je pěkné, že se žáci sami podílí na vysazení keřů před školou. Určitě si jich potom budou více vážit, než kdyby se tam najednou objevily vysazené od zahradnické firmy," uvedl Materna.

Kostel na 'Jiřáku' rozezní rekviemV neděli 8. listopadu od 19.30 hodin se v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze odehraje koncert skladby německého skladatele Heinricha Schütze z roku 1636. Skladba pro sóla, sbor a malý smyčcový ansámbl zazní v provedení předních českých odborníků na poli autentické interpretace. Koncert potrvá zhruba 70 minut, vstup je volný.

Kompostéry jsou mezi lidmi žádanéNecelé dva týdny po uveřejnění výzvy čtvrté městské části k bezplatnému zapůjčení kompostérů přišlo na radnici více než sto žádostí. Kompostéry městská část pořídila s nádobou o objemu 900 litrů a vše bylo financováno na základě dotace Evropské unie. Rozdělovány jsou podle poptávky jednotlivých obyvatel, bytových družstev, nebo společenství vlastníků jednotek. Podmínkou pro bezplatné zapůjčení kompostéru je trvalé bydliště či nemovitost v nájmu na Praze 4. Pozemek musí být oplocen, nebo jinak zabezpečen.

V centru protestovali za práva zvířatNa Florenci ve čtvrtek protestovali aktivisté poukazující na práva zvířat. Protest se týkal testování chemických látek, které se využívají na výrobu čistících a dalších prostředků, na zvířatech. Akci uspořádali členové iniciativy Svoboda zvířat. „Akce je součástí kampaně Zameťte s krutostí, která má za cíl zakázat v Evropské unii testování čistících prostředků na zvířatech. Doporučujeme používat výrobky s certifikátem humánní standard pro prostředky pro domácnost. Má logo králíčka s hvězdami," uvedla k akci Barbora Bartušková Večlová.

Karlínský festival vyhráli ArtvoxPrvní ročník hudebního festivalu TalentFest, který pro mladé studentské kapely uspořádala osmá městská část v Karlíně, vyhrála kapela Artvox. Ta nejvíce zaujala odbornou porotu, ve které zasedl například Vašo Patejdl, který na festivalu jako hvězda večera také sám vystoupil. Cenu publika si za svůj výkon odnesla skupina Pilot. Celkově se hudebního klání zúčastnilo deset kapel. Jsem ráda, že Praha 8 mohla prostřednictvím této soutěže oslovit mládež a studenty nejenom z naší městské části, a podpořit začínající umělce," uvedla místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová. V hlavní kategorii se za kapelou Artvox umístila skupina I Love You Honey Bunny a třetí místo připadlo hudebníkům z W.A.F.

V Modřanech plánují údržbu dřevinCelkem pracovníci dvanácté městské části prořežou přes dvě stovky dřevin, které rostou mimo lesy. Pokácí také nebezpečné stromy, které ohrožují tamní obyvatele. Žádosti o kácení mohla podávat i společenství vlastníků. Odstranění dřevin bylo vždy pečlivě zvažováno a konzultováno s pracovníky orgánu ochrany přírody a krajiny. Za odstraněné dřeviny budou provedeny náhradní výsadby, které jsou plánovány v příštím roce. V ulicích budou při plánovaném kácení umístěny dopravní značky o dočasném zákazu parkování.

Třináctkou projde světelný průvodVyrobit si vlastní lampion mohou v pátek 6. listopadu děti v Domově dětí a mládeže Stodůlky. A to od 16 hodin. Během vyrábění, na které se přispívá 30 korun, si děti vyslechnou i pohádku o broučcích. V 17.30 hodin se pak společně vyráží na Cestu světla, která vede do Centrálního parku na Praze 13. Připojit k průvodu se mohou kdykoliv i další zájemci. Na Stodůleckém rybníce, jenž se nachází v parku, pak na všechny čeká osvětlená, vlastnoručně vyrobená lodní regata lodních modelářů z domova dětí a mládeže.

V Letňanech je zavřený úřadLetňanští a další obyvatelé Prahy 18 musí odložit úřednické záležitosti na příští týden. Kdo si nestihl všechny nutné formality zařídit do čtvrtka, v pátek 6. listopadu u městského úřadu Prahy 18 úspěšný nebude. Z provozních důvodů je totiž zavřeno. Vedení radnice o tom své občany informovala na webových stránkách.

Praha pokračuje v privatizaci bytůMagistrát prodá v další fázi privatizace desítky bytů. Do městské kasy by tak mělo přibýt 122 milionů korun. Celkově by Praha měla podle plánu prodat v dalších letech tisíce bytů v celkové hodnotě zhruba čtyř miliard korun. Současné prodeje bytů budou probíhat v lokalitách Libně, Vysočanech, Vršovicích a Hájích. Privatizace bytů měla být původně dokončena už v loňském roce. Do této chvíle byla prodána teprve zhruba třetina zamýšlených bytů. Peníze z prodeje bytů město ukládá do investičního fondu a měly by sloužit na účely sociálního bydlení.

Vánoční strom bude letos z České LípyDominantou Staroměstkého náměstí se letos stane třiadvacetimetrový smrk z České Lípy. Podle odhadu je mu mezi 50 a 65 lety. Ustoupit musí stavbě. Investor prý místo něj vysází deset nových stromků. „Strom, který jsme vybrali, byl jednoznačně nejhezčí ze všech nabízených. Ukázalo se, že se vyplatí oslovit veřejnost z celé republiky. Navíc je opravdu lehce dostupný, tudíž se bude jistě dobře upevňovat a odvážet," uvedl Petr Hozák ze společnosti Taiko, která pořádá vánoční trhy v Praze. Rozsvítí se poprvé 28. listopadu při zahájení trhů na Staroměstském náměstí. Více se dočtete ZDE.

Vydávání opencard bude pokračovatPraha může do 11. listopadu dál vydávat karty opencard. Firma eMoneyServices opět o týden prodloužila bezpečnostní certifikáty systému. O vydávání karet po tomto datu bude město jednat.

Mezipatra s filmyV Praze ve čtvrtek začal festival Mezipatra věnovaný sexuálně odlišně orientovaným menšinám. Nabídne 66 celovečerních i krátkých snímků z celého světa. V programu je mimo jiné Antonie situovaná do poválečného Holandska, Dětská hodinka s Audrey Hepburn nebo Polibek pavoučí ženy. Více se dočtete ZDE.

Olympijské parky budou i mimo PrahuV Pardubicích, Ostravě a Plzni, na Lipně a možná i v Praze. Tam všude by měly v létě 2016 vyrůst podle informací Deníku olympijské parky. Spojit sledování her s veřejným sportovištěm sklidilo velký úspěch při zimních hrách v Soči. Tehdy park hostila pouze Praha. Pro letní hry se už počítá s pěti místy. Olympijské vesničky by měly přiblížit zájemcům vybrané sporty.